Horec – druhy a pestovanie tejto liečivej bylinky

Horec, čiže Gentiana je krásna rastlina, ktorá je chránená. Poznáte jej najznámejšie druhy a ako si ju môžete pestovať u vás doma? Starostlivosť o túto rastlinku nie je náročná a zvládnete to aj vo vašej záhradke.

O rastline horec

Vo voľnej prírode horec (lat. Gentiana) rastie hlavne v horských oblastiach. U nás ich nájdeme najmä na horských lúkach. Sú ohrozenými druhmi a prísne chránené. Nie je však problém si kúpiť semená horca a vysadiť si ich u seba na záhrade.

Ako vyzerá horec?

Typické pre horec sú výrazné zvoncovité kvety, ktoré sú neprehliadnuteľné. To ako vyzerá záleží na druhu. V našich končinách sa môžete stretnúť najmä s modrými alebo žltými kvetmi horca. Preto sa pestuje ako okrasná rastlina – skalnička.

Účinky horca

Horec má mnoho pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Napríklad taký horec žltý vám môže pomôcť pri liečbe pečene, či obličiek. Tiež vám môže pomôcť pri odstraňovaní škodlivých toxínov z tela, alebo pri liečbe rôznych kožných rán. Pri chudnutí sa napríklad odporúča piť čaj z horca.

Druhy horca

Tento rod tvorí 360 druhov, z ktorých osem nájdeme aj v Slovenskej republike.

Horec luskáčovitý 

Horec luskáčovitý (lat. Gentiana asclepiadea) je druh chladných polôh, nie je problém ho vidieť aj v nadmorskej výške 2 000 metrov nad morom v Alpách. U nás rastie predovšetkým v Tatrách. Miluje oslnené miesta, lesné paseky aj lúky pozdĺž smrekových a bukových lesov. Pokiaľ ho budete pestovať v skalke, treba mu dopriať mierne kyslú pôdu a dostatok živín, ďalej vzdušnú vlhkosť aj svetlo. Je celkom náročný na zalievanie, pretože nemá rád ani sucho, ani premokrenie.

Horec bezbyľový 

Najkrajší a najobľúbenejší horec bezbyľový (lat. Gentiana acaulis) sa vyznačuje výraznou modrou farbou. Z voľnej prírody už bohužiaľ postupne mizne. Aspoň ho nájdeme v skalkách. Dorastá do výšky až 15 centimetrov. Vykvitá podľa stanovišťa od apríla do augusta. Zaujímavé je, že pred dažďom alebo cez deň, keď nesvieti toľko slnka, sa koruna kvetu zatvára. Pri pestovaní má bezbyľový druh rád
vlhké a dobre odvodnené stanovište, kde dopadajú ostré slnečné lúče. Množiť ho môžeme na jeseň odrezkami alebo delením.

Horec bodkovaný

Rastlina horec bodkovaný (lat. Gentiana punctata) je kriticky ohrozeným druhom. Kvitne žlto a vzácne rastie na stráňach a medzi kosodrevinou. V minulosti sa využíval aj ako liečivá bylina na liečbu chorôb tráviaceho traktu. Varil sa z neho odvar alebo vyrábala tinktúra, pridával sa do bylinných likérov. V súčasnej dobe sa už kvôli jeho ohrozeniu tak nedeje.

Horec žltý

V Slovenskej republike sa nejedná o pôvodnú rastlinu, horec žltý (lat. Gentiana lutea) tu bol umelo vysadený. Je to statná bylina, dorastajúca do výšky až 110 centimetrov. Pestovať horec žltý možno aj v záhradách ako okrasná rastlina a využíva sa v liečiteľstve. Jeho koreň obsahuje horké glykozidy, terpény, slizy, pektíny aj inulín. Pomáha pri poruchách zažívania, podporuje tvorbu krvi, stimuluje centrálnu nervovú sústavu a zvonka pôsobí aj na nehojace sa rany.

Horec žltý vo svojom prirodzenom prostredí, na horskej lúke s výhľadom na hory.
Zdroj foto: Nataliia Melnychuk/Shutterstock.com

Horec panónsky

Ako sme už úvodom hovorili, horec panónsky (lat. Gentiana pannonica) patrí medzi ohrozené druhy. Rovnako sa to týka aj horca panónskeho, ktorého vo voľnej prírode v tuzemsku možno nájsť len v Českej republike v chránených územiach Šumavy. Aj on bol zbieraný pre svoje liečivé účinky – odstraňoval nadúvanie a liečil zápal žalúdka, čo viedlo k zníženiu jeho počtu. Dnes je zber tejto byliny zakázaný zákonom.

Horec jarný

V našej prírode horec jarný (lat. Gentiana verna) nájdeme len na nasledujúcich lokalitách – v Malej Fatre, vo Veľkej Fatre a v Tatrách.

Ako sám jeho názov napovedá, začína rásť čoskoro na jar. Ide o druh, ktorý má rád svetlo a vlhko. Aj tento jarný druh patrí medzi kriticky ohrozené rastliny. Neprospeli mu najmä meliorácie, ktoré boli predtým hojne vykonávané.

Existujú aj ďalšie druhy, ktoré si len vymenujeme, ide napríklad o:

  • Horec krížatý (lat. Gentiana cruciata)
  • Horec drsný (lat. Gentiana scabra)
  • Horec pľúcny (lat. Gentiana pneumonanthe)
  • Horec sedemklaný (lat. Gentiana septemfida lagodechiana)
  • Horec ozdobný (lat. Gentiana sino-ornata)
  • Horec tibetský (lat. Gentiana tibetica)

Ako pestovať horec

Pestovanie horca zvládne každý, komu sa páči mať na svojej záhrade zaujímavé rastliny výrazných farieb. Ak ste sa videli v tak nádhernej rastline, nie je problém si ju vysadiť aj na záhrade. Znesie byť v kvetináčoch, v záhonoch aj v skalke na záhrade.

Tu je niekoľko základných požiadaviek na pestovanie:

  • Na výsadbu volíme obdobie buď skoro na jar, alebo až v júli.
  • Aj rastline horec, ktorá rastie v skalke, doprajeme kvalitnú pôdu – na jar a pred zimou im pridáme trochu rašeliny.
  • Je potrebné vybrať mu vhodné stanovište s dostatkom svetla a tepla, kde môže byť aj mierne zatienenie.
  • Pôdu dáme skôr neutrálnu až mierne kyslú, s dostatkom živín.
  • Prihnojovať ho je možné bežným tekutým hnojivom, ktorý pridáme do zálievky.
  • V čase rastu bylina vyžaduje pomerne vlhkú pôdu. Zalievame ju preto pravidelne.

Keď toto všetko koreňom horca doprajete, odmení sa vám svojim zdravým rastom aj krásne farebnými kvetmi. Táto rastlinka sa skvele hodí do skalky.


Aké ďalšie liečivé bylinky si posadiť do záhrady?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.