Nechtík lekársky – pestovanie, účinky a recepty

Nechtík lekársky môžete pestovať aj doma. Aké má využitie v ľudovom liečiteľstve, kozmetike alebo v kuchyni? Obľúbený je aj nechtíkový čaj.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky (lat. Calendula officinalis) je nielen liečivou rastlinou, ale aj obľúbenou letničkou. Jeho výrazne žlté až oranžové kvety vábia nielen usilovné včielky, ale aj zrak toho, kto na záhradu vstúpi.

Vzťah ku kvetom mali už naši predkovia. Vedeli, že im poskytujú nielen potechu pre oči, ale aj liečivé účinky, ktoré im pomáhali s liečbou najrôznejších zdravotných neduhov. Nechtík lekársky poznali už starí Egypťania alebo Rimania. Do Európy sa táto bylina dostala až v 12. storočí, a odvtedy sa tu pestuje. Dostal rôzne názvy – nechtík, slniečko, pazúrik alebo dažďová bylina.

Kedy kvitne nechtík lekársky?

Jeho veľkou výhodou je, že kvitne od jari až do neskorej jesene, a preto zdobia záhony prakticky po celú sezónu.

Kedy vysievať nechtík lekársky?

Vysievať semeno nechtíka lekárskeho možno ako na jar, tak aj v lete. Do črepníkov môžeme vysievať už od februára do marca, priamo do zeme sadíme až koncom mája, keď nehrozia teplotné výkyvy.

Účinky nechtíka lekárskeho

Už dávno ľudia zistili, že nechtík lekársky výborne lieči zle sa hojace rany a kožné problémy. Obsahuje silice, horčiny, saponíny, karotenoidy a kyselinu salicylovú. Nechtík lekársky sa užíva vnútorne aj zvonku.

Nechtík lekársky na kŕčové žily

Ak niekto trpí na kŕčové žily, môže vyskúšať jednoduchý recept, ktorý by mal pomôcť problémy s nimi utlmiť. Ak je čerstvý nechtík lekársky jemne naklepaný, aby pustil šťavu, následne omotaný okolo nohy cez noc a zafixovaný ovínadlom, má na žily veľmi priaznivý vplyv, ktorý sa prejaví už po týždni.

Domáca masť z nechtíka lekárskeho

Nechtíková masť pôsobí priaznivo na:

  • kŕčové žily,
  • opuchy,
  • krvné podliatiny,
  • preležaniny,
  • zapareniny,
  • plesne na nohách alebo omrzliny.

Hodí sa aj na popraskané prsné bradavky po dojčení. Súčasne dokáže uľaviť po bodnutí hmyzom.

Vnútorne sa výluh z nechtíka lekárskeho používa pri ochorení pečene alebo žlčníka, zápale močového mechúra a močových ciest. Uplatnenie ale nájde aj pri liečbe astmy alebo úporného kašľa a upravuje aj menštruáciu, problémy v klimaktériu alebo lieči gynekologické problémy. Pomáha pri zápale hrubého čreva, Crohnovej chorobe alebo ulceróznej kolitíde. Zároveň má sedatívne a antibakteriálne účinky.

Veľkou výhodou nechtíka lekárskeho je to, že nemá vedľajšie účinky a môžu ho užívať aj dojčatá a tehotné ženy alebo dojčiace matky.

nechtík lekársky účinky
Zdroj foto: Olena Boronchuk / Shutterstock.com

Postup výroby je nasledovný:

  1. Na výrobu liečivej masti z nechtíka lekárskeho je potrebné 250 g bravčovej masti, ktoré rozpustíme.
  2. Do neho potom dáme 1 hrsť čerstvého kvetu nechtíka aj s kalichom.
  3. Necháme stuhnúť a dáme do chladničky.
  4. Za dva dni hmotu opäť roztavíme a pridáme ďalšiu hrsť čerstvých kvetov.
  5. Opäť necháme stuhnúť a uložíme do chladničky.
  6. O dva dni postup opakujeme.
  7. Súčasne potom v inej nádobe rozpustíme 15 g včelieho vosku.
  8. Hmotu s kvetmi precedíme cez kovové sito, do ktorého sme vložili gázu, a pridáme včelí vosk.
  9. Roztavenú hmotu miešame vo vodnom kúpeli, doplníme ½ tuby masti Dermazulen a ½ tuby červenej Indulony a všetko dobre premiešame.
  10. Je možné pridať kvôli príjemnej vôni levanduľový olej.
  11. Hotovú masť vlejeme do téglika a necháme pomaly stuhnúť. Uzavrieme a uchovávame v chlade.

Nechtíkový olej

Nechtíkový olej je výborným liekom na rany. Je možné ho tiež ľahko vyrobiť doma. Ako si vyrobiť nechtíkový olej?

  1. Potrebujeme na to uzatvárateľnú fľašu a čerstvé kvety nechtíka lekárskeho, ktoré do fľaše natlačíme.
  2. Potom fľašu uzavrieme, aby do nej nemal prístup vzduch, a uložíme ju na slnečné miesto na dobu 14 dní.
  3. Kvety pustia šťavu v oranžovej farbe, ktorá sa usadí na stenách fľaše.
  4. Bude to práve ten nami žiadaný olej.
  5. Po 14 dňoch fľašu otvoríme a nalejeme do nej lieh, v ktorom sa olej rozpustí.

Nechtík lekársky a kozmetika

Vďaka obsahu silíc, saponínov, horčín, slizových látok a vitamínu C má nechtík lekársky protizápalové účinky obzvlášť na zle hojace sa rany. Pacienti s lupienkou alebo ekzémom ocenia určite jeho priaznivý vplyv na liečbu ich ochorení.

Nechtík lekársky má pozitívne účinky na pleť. Používa sa na zjemnenie, zvláčnenie alebo posilnenie pokožky. Pridáva sa do balzamov na pery či do krémov na suchú pleť či ruky a do kozmetických prípravkov pre dojčatá a batoľatá. Veľmi dobre pomáha aj pri spálení pokožky od slnečných lúčov alebo pri liečbe akné.

Liečivá nechtíková tinktúra

Vyskúšajte aj recept na tinktúru z nechtíka lekárskeho. Využijete ju na obklady na kŕčové žily, vredy predkolenia, pomliaždeniny, bradavice alebo preležaniny.

  1. Na jej výrobu si natrháme hrsť čerstvých kvetov nechtíka, ktoré vložíme do pohára bez utlačenia a zalejeme 1 litrom vysokopercentného čistého alkoholu, ktorý môžeme kúpiť v lekárni.
  2. Necháme na svetlom a teplom mieste po dobu 3 až 6 týždňov odstáť. Platí, že čím slnečnejšie miesto, tým je kratšia doba lúhovania.
  3. Potom scedíme do fľaštičiek z tmavého skla. Skladujeme v chladnom a tmavom mieste.

Pestovanie nechtíka lekárskeho

Nechtík lekársky je vďačnou jednoročnou letničkou, ktorú nie je zložité pestovať. Je možné ju zasadiť na pestré kvetinové záhony alebo aj do nádob a kvetináčov, ktoré uložíme na terase či balkóne. Vyhovuje jej väčšina pôd, ale nemá ich rada príliš premočené. Občas sa stane, že môžete objaviť nechtík aj na hnoji.

Pestovanie nechtíka lekárskeho v kvetináči je možné, pretože vyrastie dokonca aj za oknom, takže s jeho pestovaním nemusia mať problém ani tí, čo žijú v bytoch na sídliskách.

Nechtík lekársky dezinfikuje pôdu, v ktorej je zasadený, a pôsobí proti niektorým škodcom. Odpudzuje háďatko, je výborným partnerom zemiakov, uhoriek alebo paradajok. Nemajú ho rady ani vošky alebo roztoče.

Nechtík lekársky vysádzame do sponu 30 x 40 cm počas bezmrazých dní od marca, alebo apríla priamo na záhon, ktorý je slnečný, najlepšie s vápenitou a dobre priepustnou hlinou. Do každej jamky dáme asi 5 semienok. Do 14 dní by malo prebehnúť klíčenie.

Prvé kvety sa ukážu asi po 10 týždňoch, to znamená už na konci júna by ste sa z nich mali tešiť. Výška rastliny je od 30 do 80 cm. Ideálne je nechať nechtík lekársky vysemeniť na záhone, kde potom porastie po dlhé roky sám.

Aby sa rastline dobre darilo, zbavujeme jej okolie buriny a často kypríme pôdu. Ak je sucho, potrebuje nechtík lekársky pravidelne zalievať. S dusíkatým hnojivom naopak zaobchádzame opatrne. Rastlina by bola bujná, ale mala by málo kvetov.

Zber a sušenie nechtíka lekárskeho

Na využitie liečivých účinkov sa zbiera kvet nechtíka lekárskeho, teda obvodové okvetné jazýčky, prípadne celý kvet aj s kalichom. Najvhodnejší čas na zber nechtíka lekárskeho je obdobie od polovice júna až do konca augusta, a to najlepšie pred poludním za suchého a slnečného počasia, kedy má najväčšiu silu. Na farmaceutické účely sa najviac využívajú tmavooranžové kvety.

  • Na svetle veľmi rýchlo stráca nechtík svoje liečivé účinky, na čo je nutné dávať pozor pri sušení nechtíka lekárskeho.
  • Lepšie je teda ho sušiť za šera alebo bez prístupu slnečných lúčov.
  • To isté platí aj o skladovaní sušeného nechtíka. Vhodné miesto je suché a tmavé. Vo vlhkom prostredí by sušené kvety splesniveli.

Recepty z nechtíka lekárskeho

Vďaka výraznej oranžovej farbe môžeme kvety nechtíka lekárskeho používať ako náhradu šafranu. Má pomerne pikantnú, slanú a horkastú chuť, slabý pach. Možno ho pridať do šalátov, využiť pri príprave ryže aj na kuracie alebo bravčové mäso alebo do nátierok.

Vyskúšajte aj jednoduchý recept, kedy na chlieb s maslom pridáte nakrájané kvety nechtíka. Iste vás milo prekvapí jeho výrazná chuť. Inak nechtík lekársky môžete použiť aj pri príprave polievok. Záleží na fantázii kuchárky, alebo kuchára, na čo nechtík použije.

Čaj z nechtíka lekárskeho

Vnútorne pôsobí nechtík lekársky na pečeň aj žlčník a na tráviacu sústavu.

Nechtíkový čaj z neho pripravíme tak, že:

  1. Na 1 hrnček horúcej vody dáme 1 vrchovatú lyžičku sušených kvetov a necháme vylúhovať 10 minút.
  2. Teplý nechtíkový čaj sa pije jedenkrát až dvakrát denne.
  3. Nálev je možné použiť aj ako kloktadlo alebo na obklady.

A čo si z nechtíka pripravíte vy?


Čím ďalším si skrášliť záhradu?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.