Materina dúška – pestovanie, zber a účinky

Materina dúška sa vyskytuje ako v Európe, Ázii a Afrike, tak aj napríklad v Grónsku. K obľúbeným bylinkám patrí už od nepamäti. Radí sa do čeľade hluchavkovitých a jej latinský názov znie Thymus.

Materina dúška vs tymián

Latinský názov materinej dúšky, teda Thymus, nás privádza k otázke, či je materina dúška príbuzná s tymiánom. Odpoveď znie áno. Hlavný rozdiel je v dobe kvetenstva, kedy tymián vykvitá skôr, než materiná dúška. Tá dosahuje maximálne 20 centimetrov a je tak označovaná skôr za plazivú rastlinu. Tymián na druhej strane môže dorastať až do výšky 40 centimetrov.

Pestovanie materinej dúšky

Materina dúška (lat. Thymus serpyllum) je vytrvalá rastlinka, ktorá má rada veľa svetla a tepla. Nie je preto divu, že v Stredozemí rastie skoro na každom kroku. V čase kvitnutia, od mája do septembra, je materiná dúška hojne pokrytá fialovými kvietkami s príjemnou aromatickou vônou. Bude sa jej dariť v miernom svahu záhrady, avšak krásne ozdobí aj skalku.

Nevadí jej sucho a je veľmi odolná. Vypestovať sa dá zo semienok alebo ju možno namnožiť z prírody -jednoducho nazbierajte byľ, prípadné kvety odstráňte a byľ zasaďte do pôdy. Pravidelne zalievajte, aby rastlinka mohla poriadne zakoreniť.

zber materinej dúšky
Zdroj foto: Emilio100 / Shutterstock.com

Zber materinej dúšky a sušenie

Pokiaľ si chcete materinú dúšku nazbierať, vyrazte za slnečného dňa v čase od mája do septembra. So sebou si nezabudnite vziať nožnice, ktorými budete odstrihávať horné časti rastlinky, ktoré nie sú zdrevnatelé. Podľa liečiteľov je jej zber najvhodnejší medzi poludním a druhou hodinou popoludní.  

Pýatate sa, kde rastie materina dúška? Rastie hlavne v nížinách a na slnečných miestach. Nemá rada vlhkosť, svoje kvety s obľubou vystavuje slnečným lúčom. Nájdete ju na lúkach, v suchých stráňach a na medziach. Sušte celé rastlinky, najlepšie zavesené v priestore. Akonáhle budú poriadne usušené, môžete kvety a listy poodtŕhať zo stoniek a uložiť do pohára s vekom.

Použitie a účinky materinej dúšky

Materinu dúšku využívali už starí Egypťania na balzamovanie múmií, starovekí Gréci ju pálili na posvätných miestach, aby dodala silu bojovníkom a Rimania ju začali využívať na výrobu parfémov. Toto jediné využiť si materina dúška uchovala do súčasnosti. V liečiteľstve je obľúbená pre svoje protizápalové účinky, používa sa do čajových zmesí pri chrípke a prechladnutí, pomáha pri stresovom vypätí, úzkostiach a tiež pri depresiách. Materina dúška tiež pomáha navodiť pokojný spánok.

Ak si ju v látkovom vrecúšku položíte pod vankúš, budete spať pokojne až do rána. Esenciálne oleje z materinej dúšky majú využitie v kozmetike a aromaterapii. V drogérii na ne môžete naraziť v zubných pastách a ústnych vodách. V kuchyni má využitie ako súčasť koreniacich prípravkov, výborne sa hodí napríklad k mäsu. Nesmieme zabudnúť ani na čaj z materinej dušky, ktorý tíši suchý kašeľ a súčasne tiež pomáha upokojiť tráviaci systém.

Materina dúška je bylinka, ktorá skrášli vašu záhradnú skalku, pomôže vám pri kašli a prechladnutí, zlepší kvalitu spánku a pri sušení vám príjemne prevonia celý byt.

Pestovanie ďalších byliniek a rastlín


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.