Pampová tráva (kortadéria) – pestovanie na záhrade či v črepníku

Pampová tráva, známa aj ako kortadéria, je obľúbená okrasná tráva známa svojimi perovitými kvetmi, najčastejšie bielej, krémovej alebo ružovej farby. Pokiaľ premýšľate, čím môžete svoju záhradu odlíšiť od tých ostatných, zvoľte právr kortadérie. Ako ich vypestovať na záhrade zo semien či v črepníku?

Viac o pampovej tráve

Rastlina pampas, resp. pampusová tráva (lat. Cortaderia selloana), čiže Kortadéria dvojdomá je trvalka, ktorá dorastá do úchvatnej výšky. Potrebuje na záhrade dostatok miesta, pretože sa rýchlo rozrastá, jej kvetenstvo je neprehliadnuteľné. Nie je ani príliš náročná na pestovanie, darí sa jej v našich podmienkach dobre, len je nutné ju poriadne zazimovať. Existuje viac ako dvadsaťpäť druhov, no u nás sa však pestujú len tri.

Farby kortadérie

Než sa pustíte do pestovania, môžete si vybrať farbu kvetu svojej pampovej trávy. Ako už bolo povedané, u nás sa pestujú tri druhy:

  1. Pampová tráva rosea – má úchvatné ružové kvety, ktoré sa na slniečku lesknú a pripomínajú na prvý pohľad vtáčie perie. Ružová tráva navyše skutočne zaujme, tento druh dorastá do výšky až 2,5 metra.
  2. Pampas Gold Band – tento druh má kvetenstvo krémovo biele a obvykle sa dorastá do výšky jedného a pol metra.
  3. Pampová tráva Pumila – tento druh je najmenší zo všetkých troch a dorastá do výšky len jedného metra. Kvetenstvo má biele až ľahko žltkasté, ide o druh, ktorý sa hodí predovšetkým do menších záhrad.

Pestovanie pampovej trávy

Pampovú trávu nikto neprehliadne, hodí sa doprostred rozľahlých a priestranných záhrad, rovnako tak môže lemovať breh záhradného jazierka alebo bude skvele sekundovať okrasným ihličnanom.

  • Voľne pampas rastie v prírode v juhoamerických pampách, odtiaľ je prenesený aj jej názov.
  • Pampovej tráve sa darí najviac na slnečnom stanovisku, znesie aj polotieň, nemá rada vlhko.
  • Naopak je vhodné sadiť ju do suchej zeminy  ktorá by mala byť bohatá na organické látky.
  • Keďže pampová tráva naozaj skvele znáša sucho, môžete si ju zasadiť aj do piesku či ílu.

Pestovanie pampovej trávy v črepníku

Pampovú trávu je možné pestovať aj v kvetináči. Vyberte si dostatočne veľký črepník s drenážnymi otvormi na spodku, aby sa zabránilo premočeniu koreňov. Pampová tráva môže dosiahnuť značnú veľkosť, takže črepník by mal byť minimálne 30 – 50 cm hlboký a široký. Použite kvalitnú, dobre drenážnu zem pre okrasné trávy alebo univerzálnu zmes pre kvetináče. Pridanie hrubozrnnej piesočnatej pôdy alebo perlitu zlepší drenáž.

Tip: Keramické alebo terakotové črepníky sú najvhodnejšie kvôli ich priedušnosti.

Výsadba pampovej trávy

Pampová tráva sa vysádza na jar, môžete si zaobstarať semienka aj vyrastené trsy sadeníc. Dôležité je zaistiť rastline dostatok miesta, aby sa mohla rozrastať. Keď sa ale pampová tráva nesadí do premokrenej pôdy, potrebuje sucho a slnko. 

pestovanie pampovej trávy
Zdroj foto: Kathryn Roach / Shutterstock.com

Nižšie vám prinášame postup, ako na pestovanie pampovej trávy zo semien:

  1. Semená vysievajte do črepníkov alebo štartovacích podnosov na klíčenie naplnených vlhkou, dobre drenážnou zeminou. Semená len jemne zakryte zeminou.
  2. Udržujte zeminu vlhkú, ale nie premočenú.
  3. Semená by mali vyklíčiť za 2-3 týždne, v závislosti od teploty a podmienok.
  4. Keď dosiahnu dostatočnú veľkosť na manipuláciu, môžete ich presadiť do väčších črepníkov alebo priamo do zeme na záhrade.

Zalievanie a hnojenie

Počas leta sa potom rastliny pravidelne zalievajú, ale nechajte pôdu medzi zálievkami mierne vyschnúť. Pampová tráva je relatívne odolná voči suchu, ale nemala by vyschnúť úplne. Akonáhle príde jeseň, už ale rastliny nezalievajte. Práve počas septembra začínajú kvety postupne rozkvitať.

Počas vegetačného obdobia, tj. na jar a v lete, môžete raz do mesiaca prihnojovať, aby ste podporili rast a kvitnutie.

Prečítajte si viac o umiestnení, pestovaní a starostlivosti o okrasné trávy.

Zazimovanie pampovej trávy

Najviac práce budete mať s pampovou trávou pred zimou. Musí sa totiž riadne zazimovať, inak toto obdobie neprežije. Pampas môže ľahko vymrznúť, preto je nutné chrániť rastlinu pred zimou a vlhkosťou. Trsy je nutné zviazať a korene sa musia obložiť priepustným materiálom, môže to byť čečinou alebo napríklad netkaná textília.

Strihanie pampovej trávy

Strihanie kortadérie je dôležitá časť jej starostlivosti, ktorá pomáha udržiavať rastlinu zdravú, podporuje jej rast a kvitnutie. Ideálny čas na strihanie je skoro na jar, tesne pred začiatkom rastovej sezóny. Suché časti sa odrežú a v apríli sa začína pampová tráva deliť tak, že sa trsy od seba rozdelia a rozsadia. A aj ďalší rok si budete môcť užívať túto jedinečnú krásu.

Ak je rastlina veľmi veľká alebo hustá, môžete ju prerieďovať odstránením starších alebo menej zdravých častí trávy, aby ste podporili lepšie vetranie a zdravie rastliny.

Pampová tráva do vázy

Pampová tráva, so svojimi perovitými kvetmi, je skvelým doplnkom do suchých aranžmánov v interiéri. Ako zberať a sušiť pampovú trávu do vázy?

  1. Najlepší čas na zber pampovej trávy na aranžovanie je koniec leta alebo na jeseň, keď sú kvety plne rozvinuté a ešte nezačali opadať. Vyberte si zdravé, pevné stonky s peknými kvetmi.
  2. Po zbere nechajte stonky pampovej trávy vysušiť na suchom a vetranom mieste. Môžete ich zavesiť hlavou nadol, aby sa zachoval ich tvar a nekrivili sa.
  3. Vyberte si vysokú vázu, ktorá poskytne dostatočnú oporu pre dlhé stonky.
  4. Aby sa zabránilo rozpadaniu, môžete použiť sprej na vlasy z väčšej vzdialenosti, čo pomôže udržať kvety pohromade a zároveň umožní zachovať ich prirodzený vzhľad.

Zdroj: abecedazáhrady.dama.cz, magazinzahrada.cz


Ďalšie tipy na pestovanie rastlín

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.