Pampová tráva (Kortadéria) – ako ju pestovať na záhrade?

Pokiaľ premýšľate, čím môžete svoju záhradu odlíšiť od tých ostatných, určite zvoľte kortadérie alebo pampovú trávu. Ako si ju jednoducho vypestovať doma na záhrade?

Viac o pampovej tráve

Rastlina pampas, resp. pampusová tráva (lat. Cortaderia selloana), čiže Kortadéria dvojdomá je trvalka, ktorá dorastá do úchvatnej výšky. Potrebuje na záhrade dostatok miesta, pretože sa rýchlo rozrastá, jej kvetenstvo je neprehliadnuteľné. Nie je ani príliš náročná na pestovanie, darí sa jej v našich podmienkach dobre, len je nutné ju poriadne zazimovať. Existuje viac ako dvadsaťpäť druhov, no u nás sa však pestujú len tri.

Farby kortadérie

Než sa pustíte do pestovania, môžete si vybrať farbu kvetu svojej pampovej trávy. Ako už bolo povedané, u nás sa pestujú tri druhy:

  1. Pampová tráva rosea – má úchvatné ružové kvety, ktoré sa na slniečku lesknú a pripomínajú na prvý pohľad vtáčie perie. Ružová tráva navyše skutočne zaujme, tento druh dorastá do výšky až 2,5 metra.
  2. Pampas Gold Band – tento druh má kvetenstvo krémovo biele a obvykle sa dorastá do výšky jedného a pol metra.
  3. Pampová tráva Pumila – tento druh je najmenší zo všetkých troch a dorastá do výšky len jedného metra. Kvetenstvo má biele až ľahko žltkasté, ide o druh, ktorý sa hodí predovšetkým do menších záhrad.

Pestovanie pampovej trávy

Pampovú trávu nikto neprehliadne, hodí sa doprostred rozľahlých a priestranných záhrad, rovnako tak môže lemovať breh záhradného jazierka alebo bude skvele sekundovať okrasným ihličnanom.

  • Voľne pampas rastie v prírode v juhoamerických pampách, odtiaľ je prenesený aj jej názov.
  • Pampovej tráve sa darí najviac na slnečnom stanovisku, znesie aj polotieň, nemá rada vlhko.
  • Naopak je vhodné sadiť ju do suchej zeminy  ktorá by mala byť bohatá na organické látky.
  • Keďže pampová tráva naozaj skvele znáša sucho, môžete si ju zasadiť aj do piesku či ílu.
pampová tráva
Zdroj foto: KaryB / Shutterstock.com

Starostlivosť o pampovú trávu

Pampová tráva sa vysádza na jar, môžete si zaobstarať semienka aj vyrastené trsy sadeníc. Dôležité je zaistiť rastline dostatok miesta, aby sa mohla rozrastať. Keď sa ale pampová tráva nesadí do premokrenej pôdy, potrebuje sucho a slnko. Počas leta sa potom rastliny pravidelne zalievajú, môžu sa aj prihnojovať . Akonáhle príde jeseň, už ale rastliny nezalievajte. Práve počas septembra začínajú kvety postupne rozkvitať.

Prečítajte si viac o umiestnení, pestovaní a starostlivosti o okrasné trávy.

Zazimovanie pampovej trávy

Najviac práce budete mať s pampovou trávou pred zimou. Musí sa totiž riadne zazimovať, inak toto obdobie neprežije. Pampas môže ľahko vymrznúť, preto je nutné chrániť rastlinu pred zimou a vlhkosťou. Trsy je nutné zviazať a korene sa musia obložiť priepustným materiálom, môže to byť čečinou alebo napríklad netkaná textília.

Akonáhle príde jar, suché stvoly sa odrežú a v apríli sa začína pampová tráva deliť tak, že sa trsy od seba rozdelia a rozsadia. A aj ďalší rok si budete môcť užívať túto jedinečnú krásu.

Zdroj: abecedazáhrady.dama.cz, magazinzahrada.cz


Ďalšie tipy na pestovanie rastlín

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.