Ako sa prejavujú problémy so štítnou žľazou? A ako ich riešiť?

Náhle zvýšenie váhy, vypadávanie vlasov, neznesiteľná únava, suchá koža, ale aj ďalšie zdanlivo nesúvisiace príznaky môžu avizovať problémy so štítnou žľazou. Buďte na pozore!

Tento malý, avšak z hľadiska funkčnosti mimoriadne dôležitý orgán, dokáže spôsobiť obrovské problémy. Preto nepodceňte nič, čo sa len zdanlivo podobá spomínaným príznakom. Včasná diagnostika a liečba dokáže jej funkciu opäť dostať pod kontrolu.

Kde sa nachádza štítna žľaza?

Štítna žľaza sa nachádza v prednej časti krku, tesne pod hrtanom, medzi dvoma lalokmi štítnej chrupky. Je to malý, motýľovitý orgán, ktorý pozostáva z dvoch lalokov spojených mostíkom (istmom), ktoré priliehajú k priedušnici (trachei).

Funkcia štítnej žľazy v ľudskom tele

Tento životne dôležitý orgán sa stará o tvorbu a vylučovanie hormónov, bez ktorých by telo nedokázalo zaisťovať správne metabolické procesy. Jej najväčším nepriateľom je paradoxne imunitný systém človeka, ktorý, keď sa pokazí, vyvolá neinfekčný zápal.

Práve ten má za následok ochorenie štítnej žľazy. Aj na neškodné podnety prichádza prehnaná imunitná odpoveď organizmu, čo má za následok produkciu protilátok, ktoré však napádajú štítnu žľazu. Tá začne v dôsledku týchto atakov produkovať buď príliš veľa alebo príliš málo hormónov – a problém je na svete.

Príznaky problémov so štítnou žľazou

Ani jeden variant nechcete. Tá prvá nakopne štítnu žľazu až príliš, čo má za následok:

  • výkyvy nálad,
  • poruchy spánku,
  • chudnutie napriek zvýšenému apetítu, 
  • hnačka,
  • nepríjemná reakcia na teplo a zvýšenie potenia,
  • búšenie srdca.

Hypotyreóza naopak výkon štítnej žľazy spomalí. Spôsobuje ju predovšetkým nedostatok jódu, preto sa s touto chorobou stretávajú častejšie ľudia, ktorí nesolia. Dostaví sa:

  • únava,
  • suchá koža,
  • depresia,
  • človek postihnutý hypotyreózou často zle znáša chlad,
  • v dôsledku zadržiavania vody priberá na váhe.

Príčin ochorenia môže byť viac

Okrem toho, že sa imunitný systém človeka môže „zblázniť“ priebežne, čo nie je v dnešnom hektickom tempe nič ojedinelého, je možné, že si svoj osud nesie vaša štítna žľaza v genetickej výbave. Najrôznejšie dedičné faktory tu zohrávajú úplne zásadnú úlohu. Ochorenia však môžu vyvolať aj chirurgické zákroky, hormonálne poruchy, ožarovanie alebo aj užívanie niektorých liekov.

kde je štítna žľaza v ľudskom tele
Zdroj foto: Shidlovski / Shutterstock.com

Kedy je čas navštíviť lekára?

Dá sa povedať, že ihneď, ako na sebe spozorujete niektorý z uvedených príznakov. Včasná diagnóza a špecifikácia problému, s ktorým sa vaša štítna žľaza stretáva, dokáže eliminovať väčšie škody. Prvou inštanciou je obvodný lekár, ktorý vylúči iný dôvod vašich problémov. Pokiaľ by mal podozrenie na túto chorobu, nasleduje odber krvi, ktorý jeho názor buď potvrdí, alebo vyvráti. Ak krvné testy preukážu nejakú anomáliu, odporučia vás do rúk endokrinológa.

Liečba poruchy štítnej žľazy

Séria vyšetrení na endokrinológii stanovuje konkrétnu diagnózu. Vo väčšine prípadov je liečba pomerne jednoduchá, a po nasadení medikamentov sa prejavy disfunkcie výrazne zmiernia. Len ojedinele končí choroba štítnej žľazy operáciou. Pokiaľ áno, je to väčšinou v prípade nádoru, ktoré postihujú väčšinou ženy podstupujúce liečbu autoimunitného zápalu.

Jedná sa o primárne nádory, ktorých príznakom je tzv. struma, teda zväčšenie štítnej žľazy vyzerajúce ako uzol na krku. Niekedy dochádza k odstráneniu celej štítnej žľazy, ktorej funkciu potom človeku doživotne nahrádzajú lieky. V najhorších prípadoch sa nádor môže rozšíriť do mozgu, kostí alebo na pľúca. Tieto situácie sú však veľmi ojedinelé.

Pomôžte konvenčnej liečbe

Ak ste sa ocitli v štatistikách pacientov s poruchou štítnej žľazy, môžete si pomôcť aj inak ako liečbou od lekára. Podporte ju v prípade zníženej funkcie dostatočným prísunom selénu a hlavne jódu, ktorého bohatým zdrojom je kelpa, hnedá morská riasa. Pokiaľ sa vás týka opačný problém, nasaďte zeleninu, ako je brokolica, karfiol, kapusta či kel, ktorý obsahuje prírodný blokátor štítnej žľazy.

Pozitívne je, že liečba menších porúch štítnej žľazy človeku neprináša nijako výrazné obmedzenia.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.