Vyrážka na jazyku – čo signalizuje a ako s ňou zatočiť?

Trápia vás bolesti na jazyku? Všimli ste si, že sa vám vytvorila vyrážka na jazyku a máte obavy, čo by to mohlo signalizovať? Poďme sa spoločne pozrieť na najčastejšie príčiny týchto vyrážok.

Pľuzgieriky na jazyku ako následok poranenia

Určite sa vám už niekedy prihodilo, že ste sa omylom uhryzli do jazyka alebo si ho spálili o horúci nápoj či pokrm. A aj toto malé popálenie či uhryznutie môže mať na váš jazyk ďalekosiahlejšie následky, než ste si možno mysleli. Niekoľko dní bude jazyk citlivý a budú na ňom viditeľné malé pľuzgieriky. Kvôli tomu pre vás bude ťažšie jesť a piť, ale časom sa váš jazyk zahojí a všetko bude opäť v normále.

Známka plesňového ochorenia

Užívali ste v poslednom čase antibiotiká? Alebo ste konzumovali alkohol a tabakové výrobky? To sa potom u vás môže prejaviť kandidóza jazyka. V prvej fáze sa toto ochorenie prejavuje opuchnutým a začervenaným jazykom. Ďalšia fáza je charakteristická bielymi časticami, ktoré sú na jazyku zrejmé aj voľným okom. A pokiaľ ani v tejto časti nezakročíte, biele bodky sa postupne premenia na výčnelky, jazyk bude ďalej opuchať a vaša telesná teplota bude atakovať horúčky.

Keďže sa jedná o plesňové ochorenie, ktoré nie je radno podceňovať, je nutné včasné rozpoznanie príznakov a začatie liečby. Tá sa skladá z užívania liečiv, ktoré vám predpíše doktor. Najrizikovejšími skupinami, ktoré sú kandidózou jazyka ohrozené, sú tehotné a dojčiace ženy a malé deti.

Vyrážka na jazyku – vred

Pobolieva vás jazyk a pri bližšom skúmaní ste na ňom našli vred? Či už má biele, červené alebo žlté zafarbenie, jedná sa o vred, ktorý sa do pár týždňov sám zahojí. Príčiny jeho vzniku môžu byť rôzne:

  • uhryznutie do jazyka,
  • konzumácia ostrého pokrmu,
  • stres,
  • fajčenie,
  • hormonálne zmeny či hormonálna nerovnováha.

Ak vám prítomnosť vredu v puse znepríjemňuje život, môžete si uľaviť požívaním liekov proti bolesti a ústa si vyplachovať odvarom z mäty a harmančeka.

Odporúčame: Prečo je kontrola znamienok dôležitá?

Alergia

Niekedy, keď konzumujete nové neznáme pokrmy, môže sa ľahko stať, že sa u vás prejaví alergia na určitú surovinu. Tie miernejšie alergie môžu spôsobiť len mierne opuchy, vyrážky a žihľavky, zatiaľ čo vážnejšie alergie vás môžu uvrhnúť do anafylaktického šoku. Ten je životu nebezpečný a je nutné neodkladne vyhľadať lekársku pomoc. Ťažký anafylaktický šok sa totiž prejavuje okamžitým opuchom jazyka, úst a dýchacích ciest.

Problémy s vyrážkou na jazyku.
Zdroj foto: Doucefleur / Shutterstock.com

Prečítajte si tiež: Pásový opar a všetko, čo o ňom potrebujete vedieť

Infekcia

Nepríjemným stavom je aj infekcia v ústach. Tá môže vzniknúť ako následok drobného poranenia jazyka. Stačí totiž, ak sa do rany dostane baktéria a zapálenie tkaniva je na spadnutie. Infekcie jazyka spoznáte ľahko. Okrem toho, že vás bude pobolievať jazyk, veľmi skoro sa pridá aj teplota. Pokiaľ by však bola bolesť neúnosná a zvýšená teplota by sa premenila na horúčku, je nutné vyhľadať lekársku pomoc.

Syndróm pálenia v ústach

Niekedy môže bolesť jazyka pripomínať skôr pálenie. To môže znamenať, že sa u vás prejavil syndróm pálenia v ústach, niekedy tiež nazývaný ako syndróm pálenia jazyka. Ten sa prejavuje tak, že máte pocit, akoby ste si oparili jazyk alebo jedli príliš pálivé jedlo. Príčin pálenia v ústach môže byť celý rad, ale najčastejšie sa jedná o nedostatok železa a vitamínu B12. Zamerajte sa teda na to, čo jete.

Vyskytujú sa vo vašom jedálničku potraviny s hojným obsahom železa a zdroja vitamínu B12? Železo v potravinách sa nachádza v červených mäsách, strukovinách, horkej čokoláde a orieškoch. A vitamín B12 nájdete najmä v živočíšnych produktoch a rybách.

Ako je z predchádzajúcich riadkov zrejmé, každá vyrážka na jazyku je iná. Niektoré druhy sú neškodné a iné vyžadujú návštevu ordinácie vášho lekára. Ak ste si jazyk poranili a ste si toho vedomí, novo vzniknutý vred vás pravdepodobne neprekvapí.

Zdroj: healthline.com


Ďalšie zaujímavé články o zdraví

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.