Ako sa správne starať o psa počas zimy?

Pes v zime vonku potrebuje oproti letu trochu viac starostlivosti. Ako sa správne starať o psa v zime? Potrebuje špeciálne oblečenie alebo mu stačí jeho srsť? Ako ochrániť psa pred zimou?

V prvom rade si treba uvedomiť, že veľkú starostlivosť musíte dopriať tým psom, ktorí zostávajú vonku po celý rok. Ak je aj váš pes celoročne vonkajší, je nutné mu dopriať dostatok pohodlia a tepla, dlhotrvajúci mráz totiž môže priniesť mnoho problémov po zdravotnej stránke psa. Osvojte si pár rád a tipov, s ktorými váš pes prežije zimu a mráz v zdraví a v čo najväčšom komforte.

Zimné prechádzky so psom

Pri prechádzkach so psom, ktorý inak žije s vami v teple domova, je nutné myslieť na labky, ktoré v snehu trpia mrazom. Rovnaké pravidlá však platia aj pre psov, ktorí sú dlhodobo vonku a so snehom na labkách sa stretávajú denne. Vyrážate na prechádzku? Myslite na to, že hlavne na chodníkoch je použitá posypová soľ, ktorá môže labky tiež pekne potrápiť.

Chemická soľ môže packám privodiť nepríjemné vyrážky alebo podráždenie, preto je nutné po prechádzke v takomto povrchu vždy packy umyť a dôkladne osušiť. V opačnom prípade psíkovi privodíte nielen podráždenie labiek, ale aj možné zažívacie problémy. Pes sa totiž snaží posypovú soľ z labiek dať dolu olizovaním.

Pred prechádzkou môžete psovi potrieť packy vazelínou alebo inou ochrannou masťou. Existujú však aj špeciálne psie topánky, ktoré labky pred posypovou soľou ochránia. Máloktorý pes si však na psie topánky zvykne.

Ako sa starať o vonkajšieho psa?

Ak váš pes žije celoročne vonku na vašej záhrade a jeho jediné útočisko je vlastná búda, potom je nutné v zime myslieť na špeciálnu starostlivosť. Psia búda by mala byť nasmerovaná na juh, kedy sem bude najmenej fúkať studený vietor. Nezabudnite tiež na dobrú izoláciu – dovnútra na mrazivé dni naneste slamu, ktorá vám pomôže s izoláciou.

Ak váš pes nemá k dispozícii dostatočne veľkú záhradu a žije napríklad iba v koterci, doprajte mu v zime dlhé a aktívne prechádzky. Pri takýchto prechádzkach sa pes totiž dobre prebehne a zahreje. Pri teplotách pod -10 °C zvoľte radšej kratšie, ale častejšie prechádzky.

starostlivosť o psa v zime
Zdroj foto: Мария Старосельцева / Adobestock.com

Kŕmenie by malo byť v zimnom období bohatšie na bielkoviny, minerály, tuky a vitamíny. O výbere správneho krmiva sa poraďte s veterinárom alebo špecialistom vo zverimexe. V mrazoch je nutné častejšie kontrolovať najmä misku s vodou, ktorá môže zamrznúť.

Starostlivosť o psa v byte

U psov, ktorí žijú s vami v teple domova, je nutné myslieť na to, že cez zimu nemajú dostatok pohybu. Preto môžu mať tendenciu k naberaniu hmotnosti, čo psíkom rozhodne k zdraviu neprospieva. Sledujte a regulujte množstvo stravy a myslite aj na dostatok pohybu.

Pri malých plemenách, najmä u tých krátkosrstých, je nutné myslieť na dostatočný tepelný komfort. Ušitý alebo kúpený oblek pre krátke prechádzky bude tou pravou voľbou. Nikdy psa nenechávajte vonku napríklad uviazaného pred obchodom. Pokiaľ sa malý pes nemôže hýbať a zahrievať, čoskoro tiež prechladne a môže dôjsť k prechladnutiu močových ciest alebo priedušiek.

Zdroj: timesofindia.indiatimes.com


Ďalšie tipy pre psíčkarov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.