Bígl – čo musíte vedieť pred jeho zaobstaraním?

Bígl je extrémne priateľské plemeno s veľmi pokojnou povahou. Má neuveriteľný čuch, miluje pohyb a znáša sa prakticky s každým členom domácnosti. Napriek tomu sa ani toto na prvý pohľad bezproblémové plemeno nezaobíde bez riadneho výcviku. Chcete sa o ňom dozvedieť viac? Pokračujte v čítaní a v našom článku nájdete všetko potrebné.

Pôvod

Slovo bígl pochádza z anglického beagle, a práve do Anglicka sa musíme vydať, aby sme odhalili pôvod tohto priateľského psíka. Prapredkovia dnešných bíglov pochádzajú totiž už zo 14. storočia, kedy boli extrémne obľúbení na kráľovskom dvore.

Neskôr sa začal využívať pri love na líšky, čo bol v 18. storočí veľmi populárny šport. Muselo sa od toho však opustiť, pretože je bígl pomerne pomalý. Reálne dokonca hrozilo, že plemeno vyhynie, pretože výrazne stratilo na popularite. To sa ale našťastie nestalo a my sa z neho môžeme tešiť aj u nás.

Povaha bígla

Pýtate sa, aká je povaha bígla? Občas sa prezýva „nos s nohami“, čo je naozaj veľmi výstižné. Bígl má totiž výnimočný čuch a akonáhle zachytí stopu, len ťažko ho z nej dostanete. Je schopný sa vrhnúť naozaj za čímkoľvek, preto je na mieste si ho nielen v lese, ale aj v meste starostlivo strážiť. Má tiež sklony sa prejedať a čokoľvek, čo vyčmuchá, to tiež zje.

Bígl je nesmierne inteligentný a má veľmi vyrovnanú povahu. Nie je bojazlivý alebo agresívny a znesie sa so všetkými členmi v domácnosti. Je však veľmi závislý na svojej rodine a nedokáže žiť v odlúčení. Nutne potrebuje aj aktivitu, pretože inak má sklony sa prejedať a pomaly priberať, čo rozhodne nie je vhodné pre jeho zdravie.

Vzhľad bígla

Veľkostne by sme bígla mohli zaradiť medzi stredne veľké psy. Jeho srsť je krátka a hustá. Má pretiahnutý ňufák, ktorý mu zaisťuje skvelý čuch. Uši má zvesené siahajúce až k čeľustiam. Oči sú posadené uprostred hlavy a majú tmavo hnedú farbu. Je pomerne slušne osvalený a je na ňom poznať, že býval loveckým psom. Je veľmi mrštný, ale, ako už bolo povedané, nie práve rýchly. Telo je stavané do obdĺžnika a je zakončené dlhším vzpriameným chvostom zakončeným do špičky.

Bígl.
Zdroj foto: Ivanova N / Shutterstock.com

Druhy bígla

U bígla je typická farebná trikolóra čiernej, hnedej a bielej, kedy čiernej sú najčastejšie chrbát a chvost, biele brucho a končatiny a hnedá hlava a stopy po celom tele. Aj tak existujú aj ďalšie farebné varianty bígla. Stretnúť sa môžete napríklad:

  • Citrón a biela
  • Biela a čokoládová
  • Čokoládová a biela
  • Oranžová a biela

Farby bígla sú vždy v určitej kombinácii a nikdy v nej nechýba biela a hnedá v rôznych variantách. Vylúčená je iba jantárovo hnedá farba.

Bígl vs foxhound

Ak by sme mali hľadať jedno plemeno, s ktorým by sa dal bígl pomýliť, potom je to nepochybne foxhound. Práve toto anglické lovecké plemeno nahradilo bígla pri love na líšku a tvrdí sa, že práve foxhound je jeho najbližší predok. Aký je teda medzi nimi rozdiel?

Bígl

  • Priemerná výška: 33-41 cm
  • Váha: Bígl pes – 10-11 kg
  • Bígl sučka – 9-10 kg
  • Vek dožitia: 13-16 rokov
  • Srsť: odolná proti dažďu, krátka a hustá
  • Postava: menšia atletická, od pohľadu obratný pes

Anglický Foxhound

  • Priemerná výška: 58-64 cm
  • Váha: Foxhound pes – 29-35 kg
  • Foxhound sučka – 25-30 kg
  • Vek dožitia: 10-13 rokov
  • Srsť: krátka a jemná, prilieha k telu
  • Postava: atletická, slušne osvalená

Kríženec bígla a jazvečíka

Veľmi často sa v našich končinách môžete stretnúť s krížencom bígla a jazvečíka. Ten si tradične nesie rysy oboch psov, ale spoľahlivo ho poznáte podľa farby srsti. Tu totiž prevažuje geneticky silnejšia hnedá farba a biely podklad, ktorý je pre bígla typický, úplne mizne.

Aj keď sa nejedná o čistokrvné plemeno, nemusíte sa báť žiadnej agresivity. Naopak. Kríženci bývajú veľmi priateľskí a milujú svojho pána a celú rodinu. Môže tu byť trochu problém s výcvikom ako u všetkých krížencov, ale rozhodne to nie je pravidlo a pri dostatočnej dôslednosti psíka určite vycvičíte.

Šteňa bígla

Od prírody je bígl pomerne priateľské plemeno, a aj pri nie príliš dôslednej socializácii si zvykne na svoje okolie. Napriek tomu je dobré ho už od šteňacieho veku zoznamovať s jeho najbližším okolím, s ktorým sa bude dennodenne stretávať. Pokiaľ ho na všetko pripravíte, plne sa rozvinie jeho priateľská povaha.

Bíglovia vedia byť tvrdohlaví a je preto dobré mu už od šteňacieho veku ukazovať, kto je pánom. Pozor však na agresivitu! Pokiaľ budete k psíkovi agresívni, zatvrdia sa a už k vám nebude cítiť žiadny rešpekt. Prirodzená a primeraná autorita je však potrebná už od šteňacieho veku.

Bígl a jeho výchova

O bíglovi sa vie, že je nesmierne múdrym plemenom, miluje sa učiť novým veciam a jeho výcvik všeobecne nie je nijako zložitý. Najdôležitejšími prvkami výcviku by potom malo byť privolanie. To je dané práve jeho skvelým čuchom a faktom, že sa skrátka dokáže rozbehnúť kamkoľvek a za čímkoľvek. Poslúchnuť na privolanie je tak úplne kľúčové.

Aj keď sa bígl rád učí a je veľmi aktívny, pri jeho výcviku je nutné dbať na naozaj veľkú dôslednosť. Je nevyhnutné mu už od šteňacieho veku dať jasne najavo, kto je hlavnou autoritou, inak sa môže začať prejavovať jeho tvrdohlavosť. Pri výcviku sa však vyhnite akejkoľvek agresivite, na to bígla skutočne neužije. Ďaleko lepšie bude počuť na rôzne maškrty a odmeny, čo ide ruka v ruke s jeho prirodzenou žravosťou.

Starostlivosť o bígla

Veľmi dôležitým prvkom v živote bígla je pohyb. Od prírody v sebe totiž má veľké zásoby energie, ktoré jednoducho musí ventilovať. Ak nemá pohyb, môže mať deštruktívne správanie, veľmi hlasno štekať alebo žrať, na čo príde. Nesmierne dôležitý je aj kontakt s jeho rodinou, pretože je zvyknutý žiť vo svorke.

Čo sa týka starostlivosti o srsť, nie je nijako náročná. Stačí ju pravidelne kefovať a občas bígla okúpať. Kefovanie je nevyhnutné predovšetkým v období pĺznutia, ktoré nastáva niekedy okolo jari. Vďaka jeho zveseným ušiam je nutná pravidelná kontrola, či sa v nich nerodí infekcia. Inak je to pomerne čistotný pes.

Strava bígla

Jedlo je pre bíglov obrovským lákadlom. Zožerú totiž doslova na čo prídu. Pri jedle nepoznajú mieru a pokojne sa prežerú tak, že odpadnú a už sa nebudú chcieť ani pohnúť. Na vás teda bude mu v tomto zabrániť a jeho jedálenské vášne krotiť. Ideálne je rozložiť kŕmnu dávku do niekoľkých jedál počas celého dňa.

Ideálnym krmivom sú suché granule s vysokým obsahom mäsa bez prímesi obilnín, ktoré sú pre psí žalúdok veľmi ťažko stráviteľné. Tu a tam samozrejme môže prísť zelenina a povarené mäso. Nikdy však nenechávajte krmivo v miske alebo v dosahu psa. Bígl by s ním urobil krátky proces. Celková kŕmna dávka aj typ krmiva potom záleží na tom, ako je váš pes aktívny.

Zdravotné problémy bígla

Srsť bíglov je odolná proti dažďu a celkovo nepriaznivým poveternostným podmienkam. Vďaka tomu je bígl odolný a všeobecne pomerne zdravý pes. Napriek tomu sa mu však samozrejme nevyhýbajú choroby, ktoré sú pre psov typické. Konkrétne sa jedná o:

  • Vyskočenie platničiek
  • Dysplázia bedrového kĺbu
  • Glaukómy
  • Ochorenie očí
  • Ušné infekcie

Vďaka zveseným ušiam je nevyhnutné pravidelne sledovať, či sa v ušiach nevytvára infekcia. Pri akomkoľvek probléme s pohybom, vnímaní okolia a podobne rozhodne neváhajte s návštevou veterinára a nechajte svojho psíka vyšetriť.

Bígl.
Zdroj foto: Grisha Bruev / Shutterstock.com

Prečo si zaobstarať bígla

  • Miluje pohyb, čím bude tešiť predovšetkým aktívnych majiteľov
  • Nie je agresívny a skvele vyjde so všetkými členmi rodiny
  • Má veľmi vyrovnanú povahu
  • Je extrémne inteligentný a ľahko sa učí novým veciam
  • Je vhodný aj do bytu

Prečo si bígla nekupovať

  • Pokiaľ nemáte čas na pohyb, bude sa extrémne trápiť
  • Zožerie doslova na čo príde
  • Akonáhle ucíti zápach, pobeží za ním na kraj sveta

Zhrnutie

Bígl je jedným slovom miláčik. Veľmi dobre sa znáša so všetkými členmi rodiny aj ostatnými zvieratami. Je veľmi vyrovnaný, inteligentný a extrémne rád sa učí novým veciam. Nerobí mu tak problém tréning a jeho výchova nie je nijako zložitá. Napriek tomu je potrebné byť veľmi dôsledným pánom a je nutné mu jasne ukázať, kto je pánom. Najväčší problém potom je jeho čuch. Akonáhle ucíti stopu, jednoducho za ňou pobeží. Je teda nevyhnutné ho naučiť predovšetkým privolávacie príkazy. Pokiaľ to ale zvládnete, bígl sa vám odmení neutíchajúcou láskou a priateľstvom.

Často kladené otázky

Čo robiť, aby bígl neutekal?

Vďaka svojim loveckým pudom a vynikajúcemu čuchu sa bígl rozbehne prakticky za čímkoľvek. Je preto nevyhnutné ho už od mladosti učiť privolávacím povelom s dostatočnou dôslednosťou, aby sa vždy vrátil k pánovi. Vyvarujte sa ale agresie. Tá by psíka ešte viac zatvrdila.

Hodí sa bígl do bytu?

Bígla môžete bez problémov chovať aj v byte. Musíte mu však zaistiť dostatok pohybu, pretože bez neho sa bude správať deštruktívne a bude veľmi štekať. To susedov nemusí potešiť.

Rozumie si bígl s deťmi?

Bígl je extrémne priateľský psík a vyjde so všetkými členmi domácnosti. S deťmi sa veľmi rád hrá a pokiaľ sa k nemu budú správať slušne, nebude s nimi mať žiadny problém.

Zdroj: dogtime.com ,britannica.com


Ďalšie plemená psov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.