Divozel – liečivé účinky, pestovanie a zber

Divozel príde najviac vhod v chrípkovom období, pretože je to skvelý pomocník v boji s prechladnutím a respiračnými problémami. Jeho kvety majú antiseptické účinky. Len si dávajte pozor na semená, ktoré sú jedovaté. Divozel je však krásna rastlina, ktorú sa oplatí pestovať na záhrade aj pre jej kvety.

Divozel

Divozel (lat. Verbascum) je rod rastlín patriaci do čeľade Scrophulariaceae – krtičníkovité. Tento rod zahŕňa viac ako 360 druhov a je rozšírený najmä v Ázii a Európe, s niekoľkými druhmi sa vyskytujúcimi aj v Severnej Afrike a Amerike. Verbascum, často označovaný aj ako kráľovská svieca, je známy svojimi charakteristickými vysokými stonkami (môžu dosiahnuť až dva metre), na ktorých sú usporiadané kvety. Tie sú typicky žlté s piatimi korunnými lístkami, môžu byť však aj inej farby.

Medzi najznámejšie druhy patrí:

  • divozel veľkokvetý (lat. Verbascum densiflorum),
  • divozel malokvetý (lat. Verbascum thapsus),
  • divozel čierny (lat. Verbascum nigrum),
  • divozel tmavočervený (lat. Verbascum phoeniceum).

Divozel je malým zázrakom prírody. Na jednej strane vám môže pomôcť od respiračných ťažkostí, ale na strane druhej si musíte dať obrovský pozor na jej semená, ktoré sú jedovaté. Napriek tomu patrí medzi kvalitné medonosné rastliny, a pokiaľ chováte napríklad včely, nemala by v ich blízkosti chýbať.

Kde rastie divozel?

Divozel vo voľnej prírode obvykle preferuje slnečné stanovištia a dobre odvodnené pôdy. Mnohé druhy divozelu prosperujú na suchých, otvorených priestranstvách či opustených poľnohospodárskych plochách, kde pôda viac nie je obrábaná. Často sa vyskytuje aj na okrajoch ciest a chodnikov. Niektoré druhy sa dokážu adaptovať a rásť aj na svetlejších miestach v lesoch alebo na ich okrajoch.

Mohlo by Vás zaujímať: Čakanka obyčajná a jej účinky na zdravie.

Liečivé účinky divozelu

Aj keď je zbieranie divozelu občas oriešok, oplatí sa to. Má totiž celý rad liečivých účinkov – a pre ľudský organizmus je veľmi prospešná zvlášť v období chrípkových epidémií.

Zohráva úlohu pri:

  • liečbe chorôb priedušiek, pľúc aj bronchitíde,
  • rematických ťažkostiach, svalových bolestiach, ale aj opuchoch a vredoch.
  • zahlienení a zachrípnutí,
  • pri zmierňovaní kašla,
  • ženy ho používajú na posilnenie menštruácie,
  • v podobe tinktúry na zle sa hojace rany.
divozel veľkokvetý žltý
Zdroj foto: aga7ta / Adobestock.com

Pestovanie divozelu

Divozelu sa skvele darí v štrkovitých pôdach, ale pokvitne aj na rumoviskách a v pôdach chudobných na živiny aj vlahu. Nie je náročný na typ pôdy, preto vám ozdobí aj tú časť záhrady, kde skoro nič iné nechce rásť. Preferuje však plné slnko.

Divozel sa ľahko pestuje zo semien. Semená môžete siať priamo do zeme na jar alebo na jeseň. Niektoré dvojročné druhy potrebujú obdobie chladu na to, aby klíčili, takže jesenné siatie je ideálne. Semená sú svetloklíčivé – netreba ich zakrývať pôdou, stačí ich jemne pritlačiť do povrchu.

Divozel môže byť jednoročný, dvojročný alebo trvalka. Väčšina bežne pestovaných druhov divozelu sú dvojročné rastliny a musíte počítať s tým, že kvetov sa dočkáte až druhý rok. V tom prvom vyženie len listy a lodyhu. Väčšieho kvetenstva sa dočkáte tak, že ju zrežete zhruba na výšku 80 cm – rastlina tak bude donútená pustiť postranné šľahúne.

Zalievanie je potrebné len v období dlhodobého sucha, keďže divozel je vysoko odolný voči suchu.

Zber divozelu a sušenie

Kvalitne zožať divozel nemusí byť jednoduché, jeho kvety totiž nie sú stále – ráno sa rozvinú a večer sa zatvárajú. Zbierať ich musíte opatrne, aby sa nepokrčili, a to najlepšie ráno po rozvinutí, aby mali čas počas dňa na slniečku uschnúť. 

Ak to nestihnete, rovnakú službu vám poskytne rúra na pečenie. V tej ich ľahko usušíte pri teplote, ktorá by nemala prekročiť 60 ˚C. Správne usušené kvety spoznáte podľa ich farby. Musia byť zlatohnedé. Tiež by mali voňať po mede a sladko chutiť.

Kedy divozel nezbierať?

V momente, keď uvidíte, že divozel vyhodil kapsuly so semienkami, už nič nezbierajte. Semená sú totiž veľmi silne jedovaté. Pozor aj na jej listy. Tie síce jedovaté nie sú, ale ak ich budete chcieť tiež sušiť, musíte vziať do úvahy, že majú veľmi preháňavé účinky. Preto by ste z celej rastliny mali zbierať a následne sušiť iba jej kvet. Tak máte istotu, že sa vám skutočne nič nestane.

Domáci čaj z divozelu

Nie je nič lepšie ako si pripraviť sladký čaj z divozelu.

Budete potrebovať:

  • 5 sušených kvetov divozelu,
  • malú hrsť sušených čučoriedok,
  • malú hrsť sušených červených alebo čiernych ríbezlí,
  • štipku rasce.

Postup prípravy:

Všetko zalejte pol litrom vriacej vody, zamiešajte a nechajte 15 minút lúhovať. Potom zmes preceďte a vypite. Ceďte radšej cez plátno, pretože kvety divozelu v sebe ukrývajú malé ihličky, ktoré by vás potom mohli dráždiť. Ríbezle môžete vymeniť za sušené šípky, ktoré v sebe taktiež ukrýva mikroskopické ihličky.

Pokiaľ uprednostňujete domáce liečiteľstvo a dávate prednosť prírode pred chemickými liekmi, divozel by vo vašom vybavení rozhodne nemal chýbať. Môžete ho používať aj vo forme olejov a rôznych tinktúr.

Tip: Vyskúšajte si pripraviť aj čaj alebo sirup zo sedmokrásky.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.