Ríbezle – ako sadiť, pestovať a strihať ríbezle

Ríbezle – červené, čierne aj biele – drobné ovocie plné vitamínov C, E a B, preto sa ho oplatí pestovať doma. Pestovanie je úplne nenáročné. Kedy strihať ríbezle a kedy ich sadiť?

Prečo pestovať tento ovocný ker

Ríbezle okrem vitamínov obsahuje aj mnoho organických kyselín, pektín, provitamín A, biotín, kyselinu listovú. Tiež obsahujú veľa železa dôležitého pre krvotvorbu a minerálne látky ako horčík a mangán, ktoré pomáhajú zlepšiť náladu a funkciu srdca. Niacín je zase dôležitý pre nervy.

Ríbezle posilňujú imunitu, chránia sliznicu, podporuje chuť do jedla a zlepšujú trávenie. Stačí denne zjesť 40 bobúľ ríbezlí, aby ste telu doplnili dennú potrebnú dávku vitamínu C.

Pre zdravie nášho tela sú vynikajúcim ovocím. Môžete ich konzumovať za surova alebo urobiť marmeládu, vynikajúci je napríklad džem z čiernych ríbezlí. Prípadne ich môžete využiť na ribezľovú bublaninu a koláče. Môžete ich rozmixovať s iným ovocím a urobiť si letné smoothies. Dajú sa taktiež zmraziť a použiť v zimnom období. Alternatívou pre dlhodobejšie uskladnenie sú zavárané ríbezle.

Pestovanie ríbezlí

Ríbezle nie sú na pestovanie nijako náročné. Znesú väčšinu druhov pôdy, vystačia si s vlahou z dažďov, avšak pokiaľ je veľkým sucho, je nutné ich zalievať. Pestujú sa buď ako ker alebo v tvare stromčeka.

Kedy sadiť ríbezle?

Na sadenie ríbezlí sú najvhodnejšie jesenné mesiace, ak ste to nestihli, zasaďte ker včas na jar, keď rozmrzne zem. Ak máte ker ríbezle, ktoré sú naozaj dobre zakorenené a boli pestované v nádobe či kontajneri, takýto ovocný ker je možné zasadiť do zeme kedykoľvek počas roka, vyhnúť by ste sa mali len suchým a horúcim a dnom.

Ako sadiť ríbezle?

Čierne ríbezle sú trochu náročnejšie na pôdu. Vyžadujú ľahšiu pôdu, ktorá môže byť vápenatá. Červeným a bielym ríbezliam sa najlepšie darí v živej a vlhkej pôde s mierne kyslým prostredím. Medzi kríkmi je dobré dodržať vzdialenosť aspoň 2,5 metra, aby mali dostatok priestoru na rozrastanie. Stromčekové ríbezle vysádzame ku kôlu alebo inej opore (plot, konštrukcia pergoly, apod.).

ako sadiť ríbezle
Zdroj foto: Zatelepina / Adobestock.com

Ako strihať ríbezle?

Ak chceme docieliť veľké úrody, je potrebné vykonávať pravidelný rez. A kedy strihať ríbezle? Rez sa vykonáva pri výsadbe, potom každý rok vykonávame najprv výchovný, neskôr aj omladzovací rez.  Ak sa objavia v predjarí suché a zamrznuté výhony, opäť ich treba odstrániť.

Rez ríbezlí sa robí inak pri kríku a inak pri stromčeku. Tiež je iný rez pri červených, bielych ríbezliach a iný pri čiernych ríbezliach. Pretože čierne ríbezle plodia už na jednoročnom dreve, tu nové výhony neskracujeme. Ostatné ríbezle plodia na dvojročných výhonkoch.

Odporúčame: Pripravte si chutné domáce ríbezľové víno.

Strihanie kríka

Akonáhle ker vysadíme, je dôležité ho upraviť rezom. Výhony skrátime na 2 – 3 očká, z ktorých posledné očko by malo smerovať z kríka von. V ďalších rokoch robíme rez tak, aby sme vytvarovali budúci základ kríka. Vyberieme 5 zdravých dobre umiestnených výhonov. Ostatné odstránime. V nasledujúcom roku a ďalších rokoch vyberieme opäť ďalšie 3 – 4 výhony a tie ostatné znova zrežeme. Vo štvrtom roku by sme mali mať medzi 10 až 13 výhonov a pekne sformovaný ríbezľový ker. Na jeseň potom musíme odstrániť tie najstaršie výhony tesne nad zemou.

Rez stromčeka

Výhony skracujeme po vysadení na 2 očká. V rámci jarného rezu ríbezlí vyberieme 5 až 6 vhodných výhonov, ktoré budú tvoriť korunu. Skrátime ich maximálne na polovicu. Odstrihneme ostatné výhony. Ďalšiu jar tieto vetvy skrátime asi o tretinu a oblasť na bokoch stromčeka skrátime maximálne na štyri, najmenej však na dve očká. Po štyroch rokoch nahradíme pôvodné vetvy mladými výhonkami, ktoré vyrastajú zo spodnej časti.

Mohlo by vás zaujímať: Brusnice – účinky, pestovanie, zber a skladovanie. Ako na to?

Škodcovia ríbezlí

Ríbezle môžu napadnúť vošky, ktoré spôsobujú deformáciu listov a zakrpatený rast (pri silnej invázii). Červené a biele odrody napádajú aj piliarky ribezľové – larvy tohto škodcu ožierajú listy ríbezlí. Na čiernych ríbezliach sa zase môžeme stretnúť s byľomorom ríbezľovým, ktorého larvy deformujú listy na vcholkoch výhonkov. Preventívne ošetrenie organickými ochrannými prostriedkami poskytne ribezliam prvú obrannú líniu. Ak sa objavia, použite insekticídy, postreky na ríbezle. Okrem toho môžu byť napadnuté aj múčnatkou, teda hubovým ochorením, ktoré sa prejavuje bielym povlakom na listoch, či hrzou, to sú viditeľné hrdzavočervené škvrny na listoch.

Zdroj: abecedazahady.cz ireceptar.cz

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.