Hľuzovka – kde rastie a ako pestovať hľuzovku?

Hľuzovka je dokonalým skvostom každej kuchyne, nie každý ju však už ochutnal. Dôvodov je hneď niekoľko. Jedným z nich je aj jej vzácnosť, s čím súvisí aj pomerne vysoká cena. Kde rastú hľuzovky? Je možné si ich vypestovať aj doma na záhrade?

Čo je to hľuzovka?

Hľuzovky (lat. Tuber) patria do skupiny húb a sú veľmi vzácne. Svojim vzhľadom pripomínajú nevzhľadné zemiaky, ale ukrývajú v sebe netradičnú chuť. Už v dobách dávno minulých boli tieto menej tradičné druhy húb považované za dokonalú lahôdku. Rastú totiž len vo veľmi málo oblastiach, a to pod zemou, približne 15 – 20 centimetrov.

Najvzácnejšia a najdrahšia je hľuzovka biela, známa svojou silnou arómou a chuťou. Výnimočne sa dá nájsť aj u nás, na juhu Slovenska. Cena hľuzovky bielej môže byť aj viac ako 1200EUR/kg. Vzácna je aj hľuzovka čiernovýtrusová, ktorá sa používa na dochutenie pokrmov, napr. omáčok.

Kde rastú hľuzovky?

Medzi známe lokality výskytu hľuzoviek patrí oblasť Stredomoria, v Taliansku, Francúzsku alebo Chorvátsku. Pre svoj rast vyhľadávajú predovšetkým dubové lesy s pôdou vápenatého charakteru.

Kde na Slovensku rastú hľuzovky?

Niektoré druhy hľuzoviek sa vyskytujú v lesoch aj na Slovensku. Doposiaľ sa tu našlo približne 15 druhov. Nenájdete ich však ľahko, ide skôr o vzácnosť. Okrem tohto sú niektoré druhy chránené, napríklad hľuzovka letná (lat. Tuber aestivum), ktorá bola v 90. rokoch zaradená do červenej knihy ohrozených druhov. Vo Francúzsku je prezývaná “čierny diamant gastronómie”.

Ako nájsť hľuzovku?

Nájdenie hľuzovky vo voľnej prírode je výzva, ktorá si vyžaduje špecifické znalosti, skúsenosti a niekedy aj pomoc vycvičených zvierat.

  1. Na ich hľadanie sa používajú špeciálne vycvičené psy, ktoré vycítia ich silnú vôňu, alebo ošípané. U tých však hrozí, že ich pri náleze ihneď skonzumujú, preto sú preferované viac psy. Zber hľuzoviek teda nie je ľahká záležitosť.
  2. Hľuzovky majú svoje sezóny, kedy sú najzrelejšie a najľahšie ich nájdete. Napríklad čierne hľuzovky sú zvyčajne zberané v zimných mesiacoch, zatiaľ čo biele hľuzovky sa najčastejšie vyskytujú na jeseň.
  3. Dôležité je tiež poznať prostredie. Rastú v symbióze s koreňmi určitých druhov stromov, najčastejšie s dubmi, lieskami, brestmi a borovicami, preto vyhľadávajte oblasti, kde tieto stromy rastú. Okrem toho sa zamerajte na oblasti s vápenatou pôdou, ktorá je typická pre rast týchto húb.
  4. Spozorovať môžete aj príznaky na povrchu. Môže ísť o malé trhlinky v pôde alebo holé oblasti, kde tráva nevyrastá alebo má inú farbu, čo môže signalizovať prítomnosť hľuzoviek pod zemou.
pestovanie hľuzovky
Zdroj foto: Hyusein / Adobestock.com

Tip: Vyskúšajte aj pestovanie hlivy ustricovej. Je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá, vďaka čomu si vyslúžila prezývky ako zázračná huba alebo elixír mladosti.

Pestovanie hľuzoviek

Ak chcete skúsiť pestovať hľuzovky, je potrebné pre ne pripraviť vhodné prostredie a predovšetkým mať trpezlivosť. V prípade, že sa vám podarí, prvý zber sa objaví zhruba po siedmich rokoch.

Ide o podzemné huby, ktoré žijú v symbióze s koreňmi určitých stromov, najčastejšie s dubmi. Tiež ich nájdete v koreňoch lipy, liesky alebo topoľa.

  1. Pri pestovaní hľuzoviek sa nezasadzujú priamo huby, ale stromy naočkované hľuzovkovými výtrusmi. Pestovanie preto začína výsadbou stromčekov (najčastejšie dubov alebo liesok), ktorých korene boli inokulované (očkované). Tie sa umiestňujú práve do vopred pripraveného priestoru.
  2. Pred výsadbou je nutné dokonale spracovať a prevzdušniť pôdu do hĺbky asi 30 centimetrov a odstrániť burinu a ďalšie prípadné dreviny.
  3. Po vsadení stromčeka musíte pôdu okolo neho udržiavať vo vlhku, nie však častým zalievaním, ale mulčovaním alebo pomocou slamovej pokládky. Tým tiež zabránite rastu buriny a podhubie ochránite proti mrazom. Mulčovaciu kôru alebo slamu pravidelne dopĺňajte.
  4. Tiež je vhodné mladý stromček chrániť proti okusu. Tomu zabráni jeho obalenie pletivom. 
Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.