Najväčší favoriti parlamentných volieb podľa stávkových kancelárií

V poradí deviate voľby do Národnej rady Slovenskej republiky prebehnú v sobotu 30. septembra 2023. O vstup do parlamentu sa uchádza celkovo 25 politických subjektov. Koho favorizujú bookmakeri v stávkových kanceláriách?

V prieskumoch aj medzi tipujúcimi vedie Smer-SD

Odhadnúť výsledok volieb sa nesnažia iba agentúry a ich prieskumy volebných preferencií, ale aj bookmakeri v slovenských stávkových kanceláriách. V oboch prípadoch je favorit jasný; je ním strana Smer, ktorá sa prakticky od začiatku roka pohybuje aj na samotnej špici predvolebných prieskumov. Tie posledné z letných mesiacov prisudzujú Smeru podporu na úrovni 19 až 22 %. Ak si na víťazstvo Smeru stavíte v Tipsporte, Fortune či Niké, v prípade úspechu môžete pri aktuálnych kurzoch získať 1,6 až 1,7-násobok vášho vkladu.

Rastúca podpora Progresívneho Slovenska

Čiernym koňom volieb by však mohlo byť Progresívne Slovensko. Podpora progresívcov podľa prieskumov neustále stúpa a vo voľbách by Michal Šimečka a spol. mohli osloviť až 18 % voličov. Kurzy naznačujú, že práve PS by malo byť hlavným vyzývateľom Smeru. Na víťazstvo Šimečkovcov ste si desať dní pred voľbami mohli vsadiť v kurze približne 2,3. To znamená, že za vklad 50 eur môžete vyhrať rovných 115 eur (ak PS získa vo voľbách najviac hlasov).

Hlas v prieskumoch klesá – koľko % nakoniec získa?

Opačný trend ako strane PS namerali agentúry strane Hlas. Pellegriniovci sa podľa výsledkov predvolebných prieskumov prepadli z podpory na úrovni 20 % až niekam k 15 %. Ani bookmakeri s Hlasom príliš nepočítajú a na víťazstvo tejto strany v parlamentných voľbách vypísali kurz 50, čo v prepočte znamená 2 % pravdepodobnosť úspechu. Hlas však nie je favoritom ani v boji o druhé miesto (kurz 6,00 a pravdepodobnosť necelých 17 %); v tejto kategórii by ho mali spoľahlivo predbehnúť Smer (kurz 1,03 a 97 % pravdepodobnosť) a PS (kurz 1,16 a 86 % pravdepodobnosť).

Víťazstvo vo voľbách neznamená automaticky aj účasť vo vláde

Predikovaná podpora najsilnejších strán nenasvedčuje tomu, že by sa opakoval situácia z roku 2012, kedy Smer získal vo voľbách hlasy takmer 45 % voličov. Jeho poslanci vtedy obsadili nadpolovičnú väčšinu kresiel v NR SR (83) a vytvorili jednofarebnú vládu.

Robert Fico môže aj tento rok vyhrať voľby, no vládu zostaviť nemusí. To isté však platí aj v prípade Michala Šimečku. Bude totiž záležať aj na tom, ktorým ďalším stranám sa podarí pokoriť magickú hranicu 5 % získaných hlasov, čo je minimum na vstup do parlamentu.

Malo by sa to podariť Republike, ktorej podpora sa v priebehu roka pohybovala na úrovni 7 až 10 %. Preferencie ostatných relevantných subjektov ako Sme rodina, KDH, SNS či SaS kolísali počas roka práve okolo spomínanej päťpercentnej hranice.

Koalícia OĽaNO a priatelia potrebuje pre vstup do parlamentu získať dokonca minimálne 7 % hlasov. Vo výsledkoch predvolebných prieskumov sa však akosi pričasto dostávala pod uvedené číslo. Vyťaží nakoniec z celej situácie strana Hlas?

Popri lídroch Smeru a PS vidia bookmakeri práve v osobe Petra Pellegriniho jedného z troch hlavných kandidátov na post budúceho premiéra Slovenska. Otázku zloženia vlády a mena jej predsedu tak rozlúsknu až rozhovory a dohody parlamentných strán po voľbách.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.