Syndróm vyhorenia – 13 príznakov a ako ho prekonať

Syndróm vyhorenia je stav, z ktorého sa do normálu dostávate len ťažko. Našťastie je možné zachytiť varovné signály a začať pracovať na tom, aby ste sa mu vyhli. Je ťažké na prvý pohľad spoznať, či ste unavení, vyčerpaní alebo vyhorení. Medzi týmito stavmi sú tenké línie a príznaky môžu byť dosť podobné.

Čo je syndróm vyhorenia?

Syndróm vyhorenia je niekedy len ťažko rozoznateľný, pretože môže ísť aj o depresiu – zrazu nemáte na nič energiu, nemáte radosť z toho, čo vás vždy tešilo. Je to apatia, kolaps mentálny aj fyzický, chuť všetko vzdať, nezáujem o dianie okolo. Pridáva sa nespavosť, podráždenosť, cynizmus a vzťahovačnosť, môžu sa prejaviť aj konkrétne zdravotné ťažkosti, napríklad žalúdočné problémy, zimnica, panický atak a podobne.

Príznaky syndrómu vyhorenia

Podľa čoho sa dá poznať, že sa skutočne môže jednať o syndróm vyhorenia? Existuje 13 základných symptómov, ktoré by vás mali varovať, že sa k nemu nebezpečne približujete. Obvykle sa dostavujú spoločne, v rôznych kombináciách. Teda, ako spoznať syndróm vyhorenia?

  1. Úzkosť a stres – Ste nervózny, v tele máte vysokú hladinu adrenalínu.
  2. Strata motivácie – Zrazu nie ste tak odhodlaní a zapálení, strácate sústredenie aj chuť pracovať.
  3. Málo energie – Cítite veľkú únavu, vyčerpanie, a to nielen fyzicky. Ide o emočnú vyprahnutosť, neschopnosť vyvinúť akúkoľvek aktivitu, ktorá vás donedávna bavila. Odmietate kontakty s priateľmi.
  4. Cynizmus – Máte pocit, že ste nedocenení, odstrčení. Ste cynickí a negatívni, rozmrzení, ihneď idete do útoku. Zrazu ste so všetkými rozhádaní, neznesiteľní.
  5. Prehnaná sebakritika – Hlavou sa vám neustále naháňajú výčitky na vlastnú neschopnosť, zlyhanie. Sebekriticky sa nútite k vyššej výkonnosti, k pracovnému nasadeniu bez odpočinku, aby ste boli vo svojich očiach lepší. Lenže efektivita sa znižuje a pre vás nič nie je dosť.
  6. Časový nedostatok – Máte pocit, že nič nestíhate. Pripadá vám, že nie je možné všetko, čo ste si naplánovali, stihnúť v termíne.
  7. Neurobíte si pokoj na jedlo – Jete pri počítači, pri televízii, prípadne za chôdze cestou z obchodu alebo pri ceste autom.
  8. Trápi vás nespavosť – Spánok si svojvoľne skracujete. Ak spíte menej ako 7 – 8 hodín denne, je to na zváženie.
  9. Neefektívnosť – Dávate do práce všetko a napriek tomu nie sú výsledky. Tým menej pocit úspechu. Znižuje sa vám produktivita aj kompetencie.
  10. Pracujete bez prestávky – Dovolenka, voľno, odpočinok sú slová, ktoré ste škrtli zo slovníka. Idete stále a už si ani nespomeniete, kedy naposledy ste mali aspoň jeden deň bez pracovných aktivít, kedy ste len relaxovali.
  11. Pocit otupelosti – Zrazu sa dostaví, zvýši vám potrebu kofeínu a cukru. Energiu získavate z návykových látok, najväčšou záľubou je televízia a konzumácia alkoholu či nezdravého jedla.
  12. Nedostatok pohybu – Ani nemáte záujem sa hýbať. Predtým ste boli aktívni, teraz len posedávate a polihávate.
  13. Choroby – Začína to pobolievaním hlavy, neskôr sa prejavujú ďalšie problémy: bolesti brucha, dlhodobá nádcha, oslabenie imunity.
žena so syndrómom vyhorenia sediaca v práci
Zdroj foto: PHAISITSAWAN / Adobestock.com

Tip: Vyskúšajte týchto 11 tipov, ako posilniť imunitu.

Ako prekonať syndróm vyhorenia?

Začnite tým, že si prejdete celý zoznam a označíte tri symptómy, ktoré vás najviac postihujú. Potom hľadajte možnosti zlepšenia týchto troch symptómov. Napíšte si nielen ako, ale aj kedy situáciu napravíte. Jete obed v práci vždy pri počítači? Napíšte si, že v stredu pôjdete s kolegami do kantíny. Necítite sa na kontakt s priateľmi? Napriek tomu využite najbližšie pozvanie. Pekne sa oblečte a vyjdite si s nimi do spoločnosti. Každý človek totiž potrebuje niečo (a niekoho), z čoho môže čerpať energiu, svoj zdroj. Bez tohto zdroja sa boj so syndrómom vyhorenia vybojovať nedá.

Nebuďte na to sami. Veľmi pravdepodobne vaše pokusy o vyhnutie sa vyhoreniu stroskotajú, pokiaľ na to budete sami. Potrebujete priateľa, parťáka alebo odbornú pomoc – lekára, psychoterapeuta, kouča, mentora a pod.

Zdroj: helpguide.org, verywellmind.com


Prečítajte si tiež

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.