Vyberáte si novú posteľ? Aký matrac je pre vás najvhodnejší?

Matrac je pre kvalitu spánku mimoriadne dôležitý, ale vyznať sa v typoch a tvrdostiach nemusí byť celkom jednoduché. Ako správne kombinovať matrac s roštom a na čo sú dobré vrchné matrace?

Pokračovaním v čítaní článku sa dozviete viac a zistíte, ktorá voľba vám na kvalitný a pohodlný spánok poskytne tie najlepšie podmienky.

Podľa čoho si vybrať matrac?

Výmena starého matracu za nový automaticky neznamená, že sa kvalita vášho spánku zlepší. Pri výbere totiž dôležité individuálne parametre ako vek, hmotnosť aj poloha, v ktorej spíte najčastejšie.

Mäkké matrace nie sú vhodné pre deti do 15 rokov, pretože ich chrbtica sa ešte vyvíja a potrebuje adekvátnu oporu počas spánku. V tomto prípade vyberajte matrace strednej alebo vyššej tvrdosti.

Trošku iný prípad sú seniori, pre ktorých sú najvhodnejšie matrace strednej tvrdosti. Ak by spávali na tvrdom matraci, mohli by ich začať bolieť kĺby, z príliš mäkkého sa zasa starším ľuďom horšie vstáva.

Dospelý človek v produktívnom veku si môže vybrať takú tvrdosť, aká mu najviac vyhovuje. Zohľadniť treba aj hmotnosť, osoby vážiace viac ako cca 90 – 100 kg by si mali vyberať skôr tvrdšie matrace, aby bola opora dostatočná.

Ak ste dospelá osoba s hmotnosťou do 90 kg, môžete si v podstate vybrať akýkoľvek matrac, na ktorom sa vám bude pohodlne ležať. Tvrdšie matrace sú vhodné pre ľudí, ktorí najčastejšie spávajú na chrbte. Ak spíte radšej na bruchu, potom je ideálny stredne tvrdý matrac. Mäkké druhy zasa ocenia najmä tí, ktorí ležia na boku.

Aký účel má vrchný matrac?

Vrchné matrace, alebo tiež toppery, sú tenšie matrace, ktoré vedia ovplyvniť a zlepšiť tvrdosť hlavného matraca, no v oveľa prijateľnejšej sume. Topper si ale nezamieňajte s chráničom matraca, ktorý ho má chrániť pred poškodením a znečistením. Je to iba tenká vrstva bez vplyvu na tvrdosť matraca.

Výhodou vrchného matraca nie je len to, že zvyšuje komfort. Táto vrchná vrstva absorbuje pot, ktorý inak vsakuje do hlavného matraca a vytvára lepšie prostredie pre pobyt roztočov a baktérií. Keďže je menší, poťah sa dá často prať aj v práčke, čím dbáte o vyššiu hygienu lôžka.

Typy najbežnejších matracov

K základným typom matracov patria penové a pružinové. Penové matrace sú obľúbenejšie, pretože ponúkajú široký výber materiálov. Základným materiálom je PUR pena, ktorá je elastická, prispôsobivá a cenovo dostupná. Ďalším typom je HR pena, teda studená pena. Tieto matrace lepšie odvádzajú teplo a majú vyššiu priedušnosť. Aj vďaka tomu je menšie riziko, že by sa do matraca nasťahovali roztoče. Vynikajú aj dlhou životnosťou a tvarovou stálosťou.

Matrace z pamäťovej peny sa zasa výborne prispôsobia tvaru vášho tela. Pena reaguje na teplotu a tlak tela a tvrdosť matraca sa tak mení. Vhodný je aj pre ľudí s bolesťami chrbta. K penovým matracom patrí aj latexový matrac vyrobený z prírodného alebo umelého kaučuku. Ich charakteristickým znakom je vysoká pružnosť a odolnosť.

Pružinové matrace môžu mať jednoduché, bonellové alebo taštičkové pružiny. Ak hľadáte vysokú kvalitu, stavte na taštičkové. Ich pružiny nie sú vzájomne prepojené, spojené sú iba taštičky, v ktorých sú uložené pružinky. Vďaka tomu sa dobre prispôsobujú telu a sú aj priedušnejšie ako niektoré penové matrace. Dnes sa už nemusíte báť, že by sa pružinový matrac rýchlo preležal, pretože sa používajú o poznanie kvalitnejšie materiály ako v minulosti.

Ako kombinovať rošt a matrac?

Podklad na ktorom je položený matrac je minimálne rovnako dôležitý ako matrac samotný. K lamelovému roštu budú najlepšie pasovať tvrdšie penové matrace, pružné lamely tvrdosť trochu zmiernia. Ak uprednostníte pružinový matrac, odporúča sa ho položiť na pevný rošt, teda taký, ktorý nepruží. Na pevný rošt ale môžete položiť aj mäkký penový matrac. Malou nevýhodou pevných roštov je, že cez ne neprúdi vzduch a matrac je menej vetraný ako na lamelovom rošte.

Pri výbere správneho matraca teda potrebujete zohľadniť viacero dôležitých faktorov, ktoré vám ale prinesú úžitok v podobe kvalitného spánku, zdravej chrbtice a energie na celý deň.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.