Elektrická zubná kefka vs manuálna – ktorá je pre zdravie zubov lepšia? 

Elektrická zubná kefka už dnes nahrádza tú klasickú. Aké sú výhody elektrickej zubnej kefky, ako vybrať tú správnu a či je vhodná pre deti, sa dočítate v článku.

V skorších dobách nebolo neobvyklé, keď bolesť zubov dohnala nešťastného až k samovražde. Postupom času si ľudia začali uvedomovať, že treba zubom venovať starostlivosť. Začali si ich čistiť rôzne, napríklad vetvičkami, štetinami alebo zvieracími kosťami, až kým bola v 18. storočí vynájdená zubná kefka, akú poznáme dnes.

Elektrická zubná kefka

Technologický vývoj sa nevyhol ani tejto oblasti, a tak si v roku 1880 nechal Dr. Scott patentovať prvú elektrickú zubnú kefku. Bohužiaľ to bol nápad nadčasový a v tom čase neuskutočniteľný. Zostrojený bol až o päťdesiat rokov neskôr. K nám, bežným užívateľom, sa elektrické kefky na zuby začali dostávať až v deväťdesiatych rokoch, keď napájacie napätie kleslo na bezpečnejších 12V.

Druhy elektrických zubných kefiek

Dnes máme na výber z dvoch druhov zubných kefiek:

  • oscilačná zubná kefka (rotačná),
  • sonická zubná kefka (vibračná).

Každý funguje na úplne inom princípe, avšak čo sa týka účinnosti, nie je medzi nimi výrazný rozdiel. Vyberať by ste si mali podľa toho, ktorý vám bude príjemnejší na užívanie.

Zdroj foto: Damian Lugowski / Shutterstock.com

Oscilačná zubná kefka

Oscilačné zubné kefky mávajú okrúhlu hlavicu, ktorá sa rýchlo otáča v určitom rozmedzí (tzn. nemusí sa vyložene točiť dookola). Pre niekoho to môže byť nepríjemné, pretože oproti sonickej kefke dochádza v ústach k väčšiemu pohybu.

Sonická zubná kefka

Princípom sonickej zubnej kefky je teda vibrácia, preto sa jej tiež hovorí vibračná. Vibrácie sú rýchle až niekoľko desiatok tisíc kmitov za minútu a nerozpohybujú len štetiny kefky, ale aj vodu, sliny a zubnú pastu. Sonická elektrická zubná kefka má vďaka svojej funkcii niekoľko frekvencií, ktoré drhnú tým najlepším spôsobom vaše zuby, neničia ďasná a zároveň najefektívnejšie odstraňuje zubný povlak zo stien zuba. Kmitanie je podobné ultrazvukovej frekvencii, ktorá zaistí perfektne hladké a čisté zuby  za stále rovnakú dobu ich čistenia. Môže byť však o niečo málo drahšia.

Zapamätajte si:

  • Oscilačná = rotačná, hlava osciluje, rotuje,
  • Sonický = vibračný, štetiny kefky vibrujú (tak, ako vibruje zvuk, odtiaľ slovo “sonický”).

Elektrická zubná kefka vs manuálna zubná kefka

Používanie klasickej manuálnej zubnej kefky všetci dobre poznáme z našej každodennej rutiny a času na osobnú hygienu. Pri manuálnom čistení zubov sme schopní urobiť 600 pohybov za minútu, čo vyzerá, že je celkom veľa. Kmitanie štetín sonickej kefky sa však dnes môže pohybovať až okolo 60 000 pohybov za jedinú minútu. Samozrejme záleží na tom, aký druh sonickej kefky zvolíte a ktorú funkciu na nej budete používať .

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

O výhodách sa niekedy vedú spory, ale nejeden zubár vám povie, že každá elektrická kefka je lepšia ako tá manuálna. Môže to byť hneď z viacerých dôvodov.

Výhody elektrickej zubnej kefky

Čistí lepšie a bez práce

Elektrická zubná kefka je ďalšia elektronická vymoženosť, ktorá šetrí vašu energiu. Jednoducho si len stlačíte tlačidlo a dáte kefku do úst. Áno, úspora energie je minimálna, ale aj to sa cení.

Pokiaľ navyše prenecháte prácu elektronickej kefke na zuby, zároveň je čistenie efektívnejšie. Súčasná sonická zubná kefka zvládne až 62 000 pohybov za minútu, oscilačná až 8 800 pohybov za minútu .

Výsledkom sú potom oveľa lepšie vyčistené zuby. Povlak je lepkavý film baktérií, ktorý sa môže tvoriť medzi zubami a ďasnami. Elektrická zubná kefka lepšie odstraňuje zubný povlak a výraznejšie masíruje ďasno. Účinne teda bojuje aj proti zápalu ďasien (gingivitíde). Je dokázané, že ľudia majú vo zvyku čistiť si jednu stranu tváre viac. Aj tento neduh dokáže elektrickú kefku odstrániť.

Inteligentné zubné kefky s prepojením na telefón

Keď bola v 18. storočí vynájdená prvá zubná kefka, výraznejší vývoj dentálnej hygieny sa na dlhú dobu zasekol. S príchodom elektrických zubných kefiek sa výskum opäť uviedol do pohybu. Mnoho profesionálov a špičkových odborov si deň čo deň lámu hlavu nad tým, ako ešte viac vylepšiť dentálnu hygienu, a tým celkovo prispieť k nášmu zdraviu. Aj v tom tkvie rozdiel oproti bežným kefkám.

Jedným z takých skvelých nápadov bolo vloženie časovača do samotnej kefky. Naši rodičia, v škôlkach, školách, všade nás učili, ako dlho si čistiť zuby. Hovorí sa, že správne by sme si ich mali čistiť aspoň 2 minúty. Ale dodržujete to aj v dospelom veku? Ak si zaobstaráte elektronickú zubnú kefku, pravdepodobne bude mať v sebe zabudovaný časovač  a dá vám teda presne vedieť optimálnu dobu čistenia. Navyše je dokázané, že s elektrickou zubnou kefkou sa človek viac sústredí na čistenie zubov.

Zdroj foto: Monika Wisniewska / Shutterstock.com

A tým to nekončí, vývoj pokračuje ďalej. Drahšie modely, tzv. inteligentné zubné kefky, ponúkajú možnosť prepojenia so smartfónom. S pomocou mobilnej aplikácie tak čistenie zubov dovediete k dokonalosti. Ukáže vám, kde čistiť, ako dlho čistiť a moderné kefky majú navyše senzor tlaku, takže vám povie, akou silou pritlačiť. S nadsadením by sa dalo povedať, že si v tomto prípade zaobstaráte malého dentálneho špecialistu.

Pomáha ľuďom so zníženou mobilitou

Nemusí to byť hneď ťažké telesné postihnutie, ktoré sťaží čistenie zubov. Znepríjemniť tento každodenný rituál vám môže aj syndróm karpálneho tunela alebo artróza. Ľuďom s týmito komplikáciami elektrická kefka uľahčí život. Väčšia rukoväť sa lepšie drží a netreba bolestivých pohybov aj na čistenie v zadnej časti úst.

Je vhodná elektrická zubná kefka pre deti?

Bežne sa detské elektrické zubné kefky predávajú od 3 rokov, ktoré ešte navyše nalákajú na pekný obrázok. Je to taká malá, roztomilá, vrniaca vecička, a ak deťom nekúpite vlastnú elektrickú kefku, pravdepodobne vám v blízkej dobe budú chcieť “ošmikať” tú vašu. Na niektoré deti to pôsobí ako magnet. Keď už týmto spôsobom nedonútite vaše deti k častejšiemu čisteniu, aspoň si môžete byť istí, že si zuby vyčistia poriadne. Aj pre deti existuje možnosť inteligentnej kefky, kedy je možné ju prepojiť so zábavnou, interaktívnou aplikáciou. Elektrická zubná kefka pre deti bude skvelý spôsob, ako ich naučiť správnej starostlivosti o zuby.

Zdroj foto: Kira_Yan / Shutterstock.com

Ako vybrať elektrickú zubnú kefku?

V prvom rade sa rozhodnite, ktorý typ by vám mohol viac vyhovovať. Ako už bolo napísané, v účinnosti sa takmer nelíšia, napriek tomu mnoho užívateľov radšej volí sonickú zubnú kefku (vibračná). Čistenie s ňou býva príjemnejšie a malo by byť aj o niečo šetrnejší k ďasnám. Ďalšou vhodnou možnosťou je tzv. 3D čistenie, ktoré kombinuje vibračný a rotačný pohyb, navyše ešte pulzuje. Výsledkom je potom oveľa väčšia účinnosť pri odstraňovaní zubného povlaku, ale ľudia s citlivými ďasnami a obnaženými krčkami by sa mali tejto možnosti radšej vyhnúť. Pokiaľ často cestujete, poobzerajte sa po kompaktnejšej verzii a cestovnom balení. Niektoré modely navyše umožňujú dobíjanie cez USB.

Vzhľadom na krátkodobé užívanie nie je potrebné toľko venovať pozornosť kapacite batérie. Napriek tomu je dobré vedieť, že existujú buď kefky s možnosťou výmeny batérií (batérie typu AA alebo AAA) alebo kefky so zabudovanou batériou, a teda so špeciálnou dokovacou stanicou na nabíjanie.

Ak výrobca ponúka viac druhov výmenných hlavíc, voľte typ podľa svojej potreby. Ak nemáte odporúčanie od svojho zubného lekára, voľte radšej jemnejšie štetiny. Cena výmenných hlavíc je tiež rozhodujúcim faktorom, pretože sa odporúča hlavicu vymeniť zhruba po 3 mesiacoch.

Zdroj foto: LezinAV / Shutterstock.com

Ďalšie funkcie závisia od vašich nárokov. Hodí sa možnosť zmeny intenzity čistenia, šikovný je zabudovaný časovač  a na šetrné čistenie sa hodí senzor tlaku. Priaznivci moderných technológií ocenia možnosť prepojenia pomocou Bluetooth s mobilným telefónom a využitia aplikácie. Výborná vec je UV sterilizátor, ktorý vašu kefku účinne zbaví baktérií a vírusov v čase, keď ju nepoužívate.

Akú značku elektrickej zubnej kefky zvoliť?

Na vašom zdraví nešetrite, preto si radšej zvoľte kvalitnejšiu značku vašej kefky. Medzi najlepšie elektrické zubné kefky môžeme zaradiť:

  • elektrická zubná kefka Oral B,
  • elektrická zubná kefka Philips,
  • elektrická zubná kefka Dontodent. 

Záver

Rozdiel medzi bežnou a elektrickou kefkou je znateľný. Opäť by sme radi spomenuli, že ak máte k dispozícii dostatok finančných prostriedkov, zaujímajte sa o to, ako môžete prispieť vášmu zdraviu. Elektrická zubná kefka je účinnejšia ako bežná kefka, ale nenechajte sa príliš strhnúť reklamnou kampaňou. Niekedy stačí málo. Ideálnou voľbou tak môže byť napríklad štandardná sonická kefka s časovačom. 

Nezabúdajte, že súčasťou správnej ústnej hygieny je aj čistenie priestorov medzi zubami. K tomu slúži medzizubná kefka alebo zubná niť.

Zdroj: healthline.com, livescience.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.