Ligurček – pestovanie, účinky a využitie

Ligurček je obľúbenou súčasťou prakticky každej záhradky gazdiniek. Jeho využitie je totiž rozmanité a pestovanie jednoduché. Okrem toho má ligurček lekárky aj viaceré zdravotné benefity.

Rastlina ligurček sa často rozrastá ako burina. Našťastie sú všetky časti tejto bylinky jedlé a použiteľné do rôznych pokrmov (obľúbené je napríklad použitie ligurčeka do polievky). Najčastejšie sa môžete stretnúť s druhom ligurček lekársky ( lat. Levisticum officinale). Aké sú prínosy tejto bylinky a ako ju pestovať aj u vás doma?

Prínos ligurčeka lekárskeho

Nielen, že nám táto bylinka dokáže ochutiť mnoho jedál, ale oceniť môžete aj prínosy ligurčeka, ktoré môžu prispievať zdraviu, napríklad:

  • čistenie krvi a detoxikačné účinky, pretože je to prírodné diuretikum,
  • uvoľnenie hlienov a prečistenie dýchacích ciest,
  • stimulácia erotogénnych žliaz,
  • aktivácia látkovej výmeny,
  • úprava nepravidelného menštruačného cyklu a pomoc s prostatou.

Pestovanie ligurčeka lekárskeho

Trvalku ligurček môžete vypestovať buď zo semienka alebo môžete rovno staviť na sadenicu ligurčeka.

Najviac sa jej darí v polotieni alebo na slnečnom stanovisku. Pokiaľ budete sadiť semienka, musíte počítať s tým, že vám ligurček porastie dlho. Najlepšie je vysadiť ho na jeseň na parenisko, aby vám do jari vyrástli prvé rastlinky. Pôda by mala byť dopre prekyprená, s dostatkom vápnika a vyváženou vlhkosťou. Tie potom presadíte na trvalé stanovište. Ligurček môžete pestovať aj v kvetináčí, potrebuje však dostatok miesta. Dorásť môže až do výšky dvoch metrov.

pestovanie ligurčeka lekárskeho
Zdroj foto: Sergey Borisov_88 / Shutterstock.com

Starostlivosť o ligurček

Nezabúdajte na pravidelné zalievanie, aby listy neboli zvädnuté, pozor ale na prelievanie. Rastlinka nepotrebuje hnojiť, len pravidelne zostrihávať. Tak vám bude plodiť celú sezónu od mája do novembra. Listy ligurčeka zbierajte však iba pred kvitnutím – potom budú mať zhorknutú chuť.

Využitie ligurčeka

Bežné je jeho využitie v kuchyni. Najčastejšie sa pridáva ligurček ako korenie do polievky, nie nadarmo je nazývaný ako „maggi“ zo záhradky. Má totiž podobnú vôňu ako dochucovadlá, napr. vegeta. Je bohatý na soľ, takže sa môže pridávať aj do šalátov. Dokonca aj jeho koreň je jedlý – na konci sezóny ho stačí vykopať a použiť ako každú inú zeleninu, napríklad do vývaru. Jeho semienka sa používajú aj pri výrobe cukroviniek či ako dochucovadlá olejov a octov.

Ak máte na svojej záhradke miesto, určite by ste si mali zaobstarať semienka alebo sadenice tejto skvelej bylinky. Nie je vôbec náročná na pestovanie a plodí dlho, pokojne viac ako 10 rokov – a vy sa tak môžete tešiť z jej blahodarných účinkov.

Ako pestovať ďalšie bylinky


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.