Lymská borelióza – príznaky, liečba a ako jej predísť

Lymská borelióza je ochorenie prenášané kliešťom nielen na človeka, ale aj na zvieratá. Aké sú prvé príznaky boreliózy a ako ju liečiť?

Každý z nás určite počul o chorobe zvanej lymská borelióza. Nie všetci vieme, čo je to vlastne za chorobu a aké nepríjemnosti prináša pre nakazeného človeka. Nie je však pravidlom, ani žiadnou výnimkou, že nakazeným musí byť nutne len človek. Je veľmi bežné, že táto choroba postihuje aj našich domácich miláčikov, predovšetkým psov. A prečo vlastne? Táto choroba je totiž prenášaná kliešťami.

Čo je to lymská borelióza?

V dnešnej dobe sú známe prípady, kedy je človek nakazený zvieraťom a samotné zviera je prenášačom choroby. Tak je to aj pri lymskej borelióze, kde je prenášačom kliešť.

Infikovaný kliešť sa prisaje na človeka a po jeho uhryznutí vypúšťa do tela hostiteľa baktérie. Neznamená to však, že ihneď po uhryznutí sa človek stáva chorým, samozrejme aj v takom prípade je na mieste inkubačná doba, ktorá môže byť až 44 dní, kým sa choroba začne prejavovať.

Príznaky lymskej boreliózy

Tak ako každá choroba, tak aj borelióza má svoje špecifické príznaky. Ako sa teda prejavuje borelióza? Klasickým príznakom je začervenaná koža s bielym stredom. Ďalšími typickými prejavmi sú napríklad:

  • bolesti hlavy,
  • zvýšená teplota alebo horúčka,
  • bolesť kĺbov a svalov,
  • únava a fyzické vyčerpanie.

Pokiaľ sa bude nákaza podceňovať a žiadnym spôsobom neliečiť, môže dôjsť k vážnejším príznakom, alebo dokonca k ochrnutiu. V takom prípade potom dochádza k zápalovým ochoreniam, ktoré postihujú kĺby, predovšetkým kolená. Stáva sa, že v mnohých prípadoch príznaky úplne odznejú, inokedy pretrvávajú a môžu viesť až k ochrnutiu. Pred samotným ochrnutím býva väčšinou veľký problém s celkovou hybnosťou. Preto je potrebné zasiahnuť včasnou liečbou.

Príznaky lymskej boreliózy.
Zdroj foto: AnastasiaKopa / Shutterstock.com

Neuroborelióza

Neuroborelióza je závažnejšia forma lymskej boreliózy. V takom prípade je postihnutá nervová sústava vrátane mozgu. Vtedy sú príznaky ešte špecifickejšie. Môže dochádzať k čiastočnej nedoslýchavosti, či poruchám zraku. Ďalej potom napríklad závraty, ospalosť, poruchy s pamäťou, alebo dokonca depresie.

Dá sa predísť nákaze?

Ochoreniu sa bohužiaľ nijako nedá predísť. Je tu však prevencia proti uhryznutiu kliešťom, ktorá však nie je vždy spoľahlivá a stopercentná. Už ako deti sme počúvali od rodičov, že pred vstupom do lesa alebo na lúku je potrebné sa nastriekať sprejom proti hmyzu.

Po návrate z lesa a z prechádzky sa odporúča prezrieť, či náhodou na sebe nemáme prisaté kliešť. Pokiaľ áno, je najlepšie ho čo najrýchlejšie vybrať, tým výrazne znižujeme riziko nákazy.

Samozrejme treba niekoľko dní po uhryznutí sledovať postihnutú časť tela a kontrolovať, či nám koža nezačína červenať. V žiadnom prípade nie je dobré žiadne uhryznutie podceňovať. Chybu tiež neurobíte, ak navštívite lekára, nie len kvôli preventívnej prehliadke.

Liečba lymskej boreliózy

Pokiaľ už máme niektoré z príznakov a rozhodneme sa navštíviť lekára, sme na dobrej ceste sa úplne vyliečiť.

  • Keďže príznaky sú veľmi podobné s inými ochoreniami, musíme informovať lekára, že v poslednom čase sme mali na sebe prisatého kliešťa.
  • Lekár hneď urobí krvné testy, aby sa presvedčil, či naozaj ide o lymskú boreliózu.
  • Ak sa to potvrdí, v takom prípade podáva antibiotiká, ktoré sa berú väčšinou po dobu 14 dní.

Pokiaľ sa rozhodneme liečiť s bylinkami, je nutné vedieť, že samotné bylinky nám nepomôžu. Môžeme ich brať iba ako doplnok stravy alebo podpornú liečbu. Vhodný je napríklad skorocel, lipa, alebo čierne ríbezle.

Očkovanie proti lymskej borelióze

Aj v dnešnej modernej dobe plnej lekárskych možností bohužiaľ na lymskú boreliózu zatiaľ nie je prevenčný liek. Ešte sa neprišlo na to, čím očkovať zdravých jedincov, aby sa dalo predísť nákaze. Na rozdiel od encefalitídy, ktorá je tiež prenášaná kliešťom.

Je dobré vedieť, že ide o chorobu, ktorá nie je smrteľná. Zatiaľ sa nedá proti nej očkovať, ale dobrou správou je, že liečba je dnes už veľmi jednoduchá a určite pre všetkých finančne prijateľná. Vlastne neexistuje prevencia, iba spoločenské návyky, ktoré poznáme. Ako je napríklad odporúčaná ochrana pred vstupom do prírody a následná prehliadka tela.

Zdroj: mayoclinic.org


Ďalšie články o zdraví

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.