Saturejka záhradná – ako ju pestovať a aké má účinky?

Saturejka sa pestuje pre jej liečivé účinky, najmä na žalúdok, trávenie a črevá. Používa sa do polievok, omáčok aj mäsa. Ako pestovať saturejku a kedy ju zbierať?

Čo je to saturejka

Saturejka (lat. Satureja) je jednoročná bylinka, ktorá sa hojne pestuje pre jej liečivé účinky na ľudský organizmus. Dorastá do výšky až 30 centimetrov a jej listy majú fialkovú farbu. Obsahuje silice, horčiny a triesloviny a pripravuje sa z nej napríklad liečivý čaj. Býva tiež súčasťou viacerých koreniacich zmesí, napr. do polievok. Má pikantnú, mierne pálivú chuť, ktorá pripomína kombináciu tymiánu a majoránky, s náznakmi čierneho korenia.

Vypestovať si ju môžete doma na záhrade aj v kvetináči, najčastejšie sa stretávame s dvoma druhmi, a to:

  • saturejka záhradná (lat. Satureja hortensis),
  • saturejka horská (lat. Satureja montana)

Pestovanie saturejky

Ako už názov vypovedá, saturejka záhradná sa pestuje najčastejšie na záhrade, ale pokojne ju môžete pestovať aj na balkónoch či doma na okne, najlepšie smerujúcom na južnú stranu. Má totiž rada veľa tepla, pretože pochádza zo Stredomoria. Veľmi tiež nemusí vietor.

Stonky saturejky veľmi rýchlo drevnatejú, preto je vhodné ju často strihať.

Kedy a ako sadiť saturejku

Saturejku by ste mali vysadiť na jar do pôdy, ktorá je bohatá na humus. Na jej vyklíčenie si počkáte dlhšiu dobu, väčšinou to býva štrnásť dní, tak buďte trpezliví.

Ak ju sadíte zo semienka, zasaďte ju do pareniska alebo menšej nádoby. Najvhodnejší čas na výsadbu je marec až apríl. Semienka zvyknú začať klíčiť približne do 2 týždňov. Od apríla až do júla, kedy je vonku už stále teplo, môžete sadiť von na záhon. Istejšie je pestovať saturejku z už predpestovaných sadeníc, ktoré zakúpite v záhradníctvach či na lokálnych tržniciach na jar.

Zber a sušenie saturejky

Zberajte ju, až vyrašia kvety, čo býva väčšinou v lete. Zbierame celú kvitnúcu časť rastliny, ktorú následne sušíme. Nepotrebuje veľké teplo, sušte pri teplote max. 35 stupňov. V lete vám postačí ju sušiť voľne na teple, nie však na priamom slnku.

Liečivé účinky saturejky

Táto bylinka obsahuje veľmi veľa liečivých látok, predovšetkým vitamíny A, B a C, triesloviny, vlákninu, vápnik, sodík, fosfor, selén či mangán.

Najväčšie úspechy oslavuje saturejka na poli tráviacej sústavy. Pokiaľ vás teda bolí žalúdok, trápi vás nadúvanie, hnačky alebo naopak zápcha, je vhodné si pripraviť saturejkový čaj. Dokáže totiž odstrániť prakticky všetky črevné parazity. Je vhodné si tento čaj pripraviť aj preventívne po tom, čo zjete nejaké veľmi ťažké jedlo.

Pozor by si však mali dať ľudia s nízkym krvným tlakom, pretože sa saturejka radí medzi kardiotonika – to znamená, že znižuje krvný tlak, a naopak zvyšuje rýchlosť tlčenia srdca.

Je vhodné ju tiež užívať, ak sa chcete odvodniť, pretože pôsobí močopudne. Využiť ju môžete aj v prípade, že máte astmu, pretože pomáha na problémy s dýchacími cestami.

pestovanie saturejky záhradnej
Zdroj foto: simonidadj / Adobestock.com

Využitie v kuchyni

Na čo sa saturejka používa? Nielen na liečivý čaj, ale saturejka záhradná sa používa aj ako korenie. Pridáva sa prakticky do všetkého – do polievok, do mäsa, omáčok a ďalších. Vhodné je tiež okoreniť nátierky a marinády na mäso. Listy tejto bylinky sú vhodné do polievky alebo šalátu. Avšak kvôli silnej korenistej chuti by ste to nemali s týmto korením preháňať.

Dobrá rada: Ak pridávate saturejku do jedla, pridávajte ju až pred koncom varenia, inak by mohla výrazne zhorknúť.

Čaj zo saturejky

Saturejka je známa pre svoje liečivé účinky, najmä pri problémoch s dýchacími cestami a trávením. Tu je jednoduchý recept na prípravu čaju:

Budete potrebovať: sušenú saturejku, vodu, med alebo iné sladidlo (voliteľné).

Postup: Jednu lyžičku sušenej saturejky zalejte 250 ml vriacej vody. Nechajte lúhovať 5 – 10 minút. Po tejto dobe saturejku preceďte.


Pestujte aj ďalšie bylinky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.