4 tipy, ako znížiť náklady na bývanie

Zdá sa vám, že máte privysoké náklady na bývanie? Chceli by ste ich znížiť? Existuje hneď niekoľko oblastí, v rámci ktorých dokážete ušetriť aj desiatky eur mesačne. Poradíme vám, ktorým konkrétnym veciam sa oplatí venovať pozornosť.

1. Šetrite na kúrení a chladení

Kúrenie v zimných mesiacoch, resp. chladenie v tých letných, predstavuje jeden z najväčších výdavkov na bývanie. Ak chcete ušetriť, spravte si malý audit možností, čo všetko by sa dalo vylepšiť. Máte zateplený dom a nové okná? Pokiaľ nie, pouvažujte nad rekonštrukciou. Investícia do nej sa vám môže vďaka citeľne nižším nákladom na energie pomerne rýchlo vrátiť.

Dbajte na správne vetranie

Pri vetraní počas zimy nenechávajte dlho otvorené okná. To isté platí o vetraní v lete, keď máte zapnutú klimatizáciu. Najlepším riešením je využívať modernú rekuperáciu, ktorá zabezpečuje vetranie počas celého dňa, no pritom dochádza len k minimálnym tepelným stratám.

AdobeStock 398476709
Zdroj foto: Andre / stock.adobe.com

Investujte do moderných technológií

Staré kotle či radiátory častokrát spotrebovávajú zbytočne veľa energie. Aj v tomto prípade platí, že investícia do nových zariadení sa vám dokáže celkom rýchlo vrátiť, keďže mesačne vďaka nim ušetríte možno aj niekoľko desiatok eur.

Praktický tip: Ak máte vo vašej oblasti viacerých dodávateľov elektriny, skúste si porovnať ich ponuky. Možno zistíte, že aktuálnemu dodávateľovi platíte zbytočne veľa a energie by ste mohli mať lacnejšie.

2. Spravte si analýzu finančných produktov

Ak si bývanie financujete formou hypotéky a blíži sa koniec fixácie úrokov, spravte si prehľad, aký úrok by vám vedeli na najbližšie obdobie ponúknuť iné banky. Možno zistíte, že viete získať oveľa výhodnejšiu ponuku, vďaka ktorej ušetríte stovky eur ročne. Viac informácií o tom, ako funguje refinancovanie hypotéky a komu sa oplatí, nájdete v tomto článku.

Rovnako si zanalyzujte aj poistné zmluvy. Ak už niekoľko rokov platíte poistenie domácnosti, možno nie je tak výhodné ako by mohlo byť. Vyskúšajte online porovnávače poistiek, ktoré vám v priebehu niekoľkých sekúnd zobrazia ponuky všetkých poisťovní. Viete si tak rýchlo porovnať, či sa vaša aktuálna poistka naozaj oplatí.

3. Neplytvajte vodou

Staré toalety, sprchové ružice či vodovodné batérie častokrát prepúšťajú viac vody ako je nevyhnutné. Ročne vás tak úplne zbytočne oberajú o desiatky, neraz stovky eur. Moderné WC či vodovodné batérie sú navrhnuté tak, aby zabraňovali plytvaniu vodou a jej spotrebu dokážu znížiť aj o niekoľko stoviek litrov za rok.

Veľa vody dokážete ušetriť aj rozumným umývaním riadu. Ak máte vaňu, namiesto kúpania sa sprchujte, pričom používajte iba toľko vody, koľko naozaj potrebujete. Možno vás prekvapí, o koľko vďaka tomu klesnú vaše účty.

4. Šetrite elektrickú energiu

Existuje veľa spôsobov, ako šetriť elektrinu v domácnosti. V prvom rade, ak ešte stále používate klasické žiarovky, čo najskôr ich vymeňte za LED svietidlá. Majú totiž oveľa nižšiu spotrebu elektrickej energie a aj dlhšiu životnosť. Keď kupujete väčšie elektrické spotrebiče, napríklad chladničku, práčku, mrazničku, umývačku riadu alebo televízor, všímajte si energetickú triedu a vyberte si model, ktorý spotrebováva čo najmenej energie pri dosahovaní požadovaného výkonu.

Tip na záver: Ak nepoužívate väčšie elektronické zariadenia, vypnite ich alebo vytiahnite zo zásuvky. Keď ich totiž necháte len v režime spánku, stále budú úplne zbytočne odoberať malé množstvo elektriny.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.