Ako vybrať bežky na nadchádzajúcu zimnú sezónu?

Bežecké lyžovanie sa u nás teší veľkej obľube. Na bežky sa môžete vydať do lesov, využiť môžete aj vopred pripravené bežecké trate, a konkrétne u nás sa najviac preferuje klasický štýl a korčuľovanie.

Ešte, než sa do výberu bežiek pustíte, je dobré vedieť, ktorému štýlu sa chcete venovať. Pokiaľ si ale chcete užiť oboje, môžete si vybrať bežky, ktoré umožňujú venovať sa obom štýlom.

Klasická technika verzus korčuľovanie

Zaujalo vás bežecké lyžovanie, ale zatiaľ s ním nemáte veľa skúseností? Možno vám pri rozhodovaní pomôže menšia definícia toho, o čom oba štýly vlastne sú.

Klasická technika bežkovania

Klasická technika bežkovania je určená úplne pre každého, začiatočníci sa na nej najlepšie naučia všetky potrebné základy. Klasický štýl nevyžaduje ani zdatnosť, ani veľkú fyzickú kondíciu, nepotrebujete prakticky poznať ani techniku. Teda pokiaľ naozaj nemáte väčšie bežecké ambície. Pokiaľ chcete bežkovať len na rekreačnej úrovni, bude pre vás klasický štýl úplne ideálny.

Korčuliarska technika bežkovania

Korčuľovanie čiže korčuliarska technika je o dosť náročnejšia a vyžaduje už nejakú fyzickú zdatnosť. Určite sa totiž viac budete musieť zapojiť, dôležité je najmä správne a rýchlejšie tempo. Korčuľovanie volia skôr zdatnejší bežkári, ktorí sa chcú na bežkách poriadne „prebehnúť“. Korčuliarska technika nemá svoj názov len tak, ono toto bežkovanie totiž skutočne pripomína korčuľovanie, avšak je skutočne o niečo ťažšie a fyzicky náročnejšie ako vychádzka na korčuliach. S touto disciplínou by mal každý začať až potom, čo si osvoja základy klasickej techniky.

Ako vybrať bežky?

Spočiatku je vhodné vyberať, hlavne pre úplných začiatočníkov, bežky lacnejšie. Je to rozumné, pretože nemôžete vedieť, ako sa s bežkovaním zžijete a či budete chcieť pokračovať. Bežky sa vyrábajú zo zmesi materiálov, ale je možné zaobstarať si aj celodrevené bežky. Naspodku bežiek je sklznica, ktorá je veľmi dôležitá. Sklznica sa na sklznej časti vždy musí ošetrovať takzvanými sklznými voskami alebo parafínmi. Drahšie bežky majú najnovšie technológie aj špeciálne ošetrenie.

Bežky na klasickú techniku

Veľmi dôležitá je aj šírka lyží. Širšie bežky sú logicky aj stabilnejšie a poskytujú väčšiu oporu, takže sa širšie lyže odporúčajú pre začiatočníkov. Tieto bežky majú pod viazaním šírku 45 a viac. Sú cenovo prijateľné a patria k tým lacnejším. Sú naozaj určené na rekreačné účely, takže ak viete, že sa na bežky dostanete len párkrát za celú zimu, budú pre vás plne dostačujúce.

U užších lyží nájdete označenie šírky 44 a nižšie – tieto bežky sú určené pre skúsenejších bežkárov a sú už o niečo drahšie. Sú rýchlejšie, preto sa neodporúčajú začiatočníkom, ale naopak skúsenejším bežkárom. Ovládajú sa horšie, nemajú takú stabilitu, preto je potrebné mať už nejaké skúsenosti.

Bežky na korčuliarsku techniku

Rozdiel medzi bežkami na klasickú techniku ​​a korčuľovanie je viditeľný na prvý pohľad. Zatiaľ čo u klasických lyží na bežkovanie môžeme vidieť špičku lyže prehnutú smerom nahor, u lyží na korčuľovanie môžeme naopak vidieť špičku málo prehnutú, plochú a o niečo širšiu. Pri korčuľovaní totiž cez špičku nie je vedený sklz.

bežky na klasické vs. korčuliarske bežkovanie
Zdroj foto: SrjT / Adobestock.com

Rozhodujúcim parametrom pri výbere korčuliarskych lyží je najmä tvrdosť lyží. Bežky musia byť dostatočne tvrdé, inak nemôžu poskytnúť kvalitný sklz, ale pre príležitostných bežkárov sú vždy lepšie lyže mäkšie. Jazda je totiž pohodlnejšia a lepšie si ju môže bežkár užiť a vychutnať. Na mäkkých bežkách sa lepšie odráža, jazda je pomalšia a pokojnejšia.

Naopak tvrdé bežecké lyže už majú iné grády. Sú určené pre skúsených bežkárov, ktorí chcú korčuľovať v rýchlejšom tempe, ale neboja sa pri tom zapotiť. Tvrdé bežky vyžadujú lepšiu fyzickú kondíciu, pretože už len samotný odraz je náročnejší.

Kombinované bežkovanie

Pokiaľ sa nemôžete rozhodnúť, ktorú techniku ​​bežkovania si vybrať, môžete si zaobstarať bežky, ktoré sú určené na obe techniky – sú teda kombinované. Skúsení bežkári by vám ale asi povedali, že tieto kombinované lyže nie sú žiadnou výhrou.

Ak si chcete naozaj bežkovanie užiť, môžu byť kombinované lyže skôr na obtiaž. Kombinované bežky vyžadujú väčšiu starostlivosť,musíte si navyše dávať pozor, ako ich ošetrujte. Ak ich ošetríte zle, počas klasického bežkovania si nezakorčulite, a zase naopak. Už vopred tak musíte byť rozhodnutí, ktorú techniku ​​si chcete aktuálne zájsť.

Bežkovanie je ale skvelým športom, pri ktorom zapájate všetky časti tela. Takže by ste to mali určite vyskúšať.

Zdroj: rogelli.sk, rei.com


Prečítajte si aj ďalšie zaujímavé články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.