Frutariánstvo – aké sú jeho klady a zápory?

Frutariánstvo je v podstate striktnou formou vegánstva. Ako sa stravuje taký frutarián a je takto extrémny jedálniček prospešný nášmu zdraviu? Môže byť frutariánska strava vyvážená?

Čo je frutariánstvo?

Pre frutariána je kľúčovou potravinou ovocie, orechy či semienka. Na jedálničku frutariána sa tak objavuje často exotické ovocie ako:

  • citróny,
  • ananásy,
  • figy,
  • ale aj tuzemské brusnice,
  • čerešne,
  • maliny,
  • hroznové víno.

Z orechov sa bežne konzumujú orechy lieskové, vlašské, kešu, pekanové či pistácie. Dopĺňajú ich tekvicové či slnečnicové semienka. Frutarián môže siahnuť tiež po chia semienkach, prípadne semienku ľanovom a konopnom.

Neprípustná je obvykle konzumácia zeleniny a živočíšnych produktov. Niektorí frutariáni však tak striktní nie sú a bežne jedia plodovú zeleninu ako sú papriky, paradajky, uhorky či tekvice. Menej striktní zástancovia tohto nutričného smeru zaraďujú na svoje taniere aj olivový olej, alebo dokonca med.

Etický rozmer frutariánstva

Frutariáni preferujú iba čerstvé plody. Navyše by sa malo jednať o také, ktoré nie sú ošetrené žiadnymi chemickými preparátmi. V ideálnom prípade frutarián navyše uprednostňuje iba lokálne potraviny.

  • Špecifikom frutariánstva je však aj to, že vyznávači tohto stravovacieho smeru sa snažia nepoškodzovať prírodu a neubližovať zvieratám, ale ani rastlinám. Etický rozmer stravovania ich jedálniček však ďalej obmedzuje.
  • Ak nemá byť žiadna rastlina poškodená tým, že poskytuje človeku potravu, je podľa niektorých frutariánov prípustné konzumovať iba tie plody, ktoré spadli prirodzene na zem.

Z tohto dôvodu naopak zástancovia tohto stravovacieho smeru niekedy odmietajú akékoľvek semená, pretože veria, že by ich rastlina tým priznala úhonu. Jednoducho sa zo semien mohli stať rastliny ďalšie, a človek tento prirodzený životný cyklus narušil. Rastliny predstavujú z pohľadu frutariána rovnako plnohodnotné bytosti, ako sú ľudia a zvieratá.

Frutariáni sa vyhýbajú zemiakom či červenej repe. Strukoviny sa nemusia vynechávať úplne, prípustný je napríklad hrášok. Ak rastlina sama odumrie po zbere, pre frutariána je tento spôsob získavania potravy prijateľný.

Citrusové plody.
Zdroj foto: Nitr / Shutterstock.com

Klady frutariánstva z pohľadu odborníkov

Za prínos tejto stravovacej filozofie je možné jednoznačne považovať doplnenie potrebného množstva vitamínov a minerálov. Najmä je tento spôsob stravovania bohatý na vitamíny A, C, E a K.

Spoločne s touto úpravou stravy dochádza k prirodzenému vynechaniu potravín považovaných všeobecne za nezdravé – pokrmy nadmerne mastné, vyprážané a sladkosti. Zároveň taktiež automaticky znížite svoj kalorický príjem, takže sa vám môže podariť schudnúť.

Chuťové bunky väčšinou neutrpia, ovocie je sladké, preto väčšine bežných konzumentov vyhovuje. Podľa niektorých skúseností však môžete mať pri praktizovaní frutariánstva hlad.

Zápory frutariánstva z pohľadu odborníkov

Odborníci v podobe lekárov a nutričných terapeutov všeobecne z frutariánov príliš nadšení nie sú. Telu pri takto jednostranne zameranej skladbe potravín niektoré dôležité živiny jednoducho chýbajú. Organizmu začnú chýbať predovšetkým tuky a bielkoviny. Časom sa môžu vyznávači frutariánstva stretávať aj s chýbajúcimi vitamínmi skupiny B, vápnikom, zinkom alebo omega-3 mastnými kyselinami.

Rovnako je na mieste varovať pred príliš častou konzumáciou ovocia. Fruktóza, teda ovocný cukor patrí rovnako ako glukóza medzi monosacharidy. Nadmerný prísun cukrov v akejkoľvek podobe ohrozuje naše zuby. Nadmerná konzumácia fruktózy vedie aj k tzv. inzulínovej rezistencii.

Frutariánstvo tak lekári odporúčajú nepraktizovať dlhodobo, hodí sa podľa nich maximálne ako krátkodobá očistná kúra. Úplne nevhodný je tento štýl stravovania pre deti a mládež.

Zdroj: verywellfit.com


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.