Fuzáč (tesárik) – ako sa zbaviť tohto drevokazného hmyzu?

Fuzáč, známy tiež ako tesárik, vyzerá na prvý pohľad ako celkom pekný chrobák. Patrí však k nepríjemným škodcom dreva. Tesárik má totiž žravé larvy, ktoré dokážu zničiť celý krov a iné drevené konštrukcie. Aké druhy poznáme a ako tesárika zlikvidovať?

Obávajú sa ho nielen majitelia domov s dreveným krovom, ale aj pamiatkari. Často sa púšťa do dreva na oltároch alebo starých sochách. Nemusí však ísť iba o staré budovy alebo predmety, tesárik krovový a obyčajný sa rád usadí aj v novom dreve, ktoré mu tiež chutí, respektíve jeho larvám. Ako sa proti nemu brániť?

Tesárik je horší ako červotoč

Dá sa povedať, že fuzáč je snáď ešte väčšie zlo v trámoch ako červotoč. Je to dané hlavne tým, že na jeho prítomnosť prídete celkom neskoro, pretože sa vyskytuje na horných stranách trámov krovu, kde nie je toľko vidieť. Na rozdiel od červotoča sa tesárik vyžíva v teplotách nad 30 alebo 40 stupňov Celzia. Krov však nie je jediným miestom, kde sa tesárikovi páči. Dokáže sa zabývať aj v drevenej podlahe, v stĺpoch alebo plote. Páči sa mu všetko, čo je z dreva. K jeho najobľúbenejšiemu drevu patrí to mäkké z ihličnanov. Vývoj larvy tesárika trvá dva a viac rokov, podľa vlhkosti dreva.

Dospelí fuzáči nežijú dlho. Počas svojho dospelého života však samičky tesárika dokážu naklásť až 200 vajíčok do škár dreva, z ktorých vzniknú larvy, ktoré ničia drevo. Nezastaví ich ani zimné obdobie, najaktívnejšie sú však v lete.

Druhy tesárika

V prírode žije mnoho druhov, pričom nie všetky sú nebezpečné pre drevo v domoch. Niektoré ale ničia aj stromy v prírode, iné žijú pod kôrou alebo v starých pňoch. Poďme sa teraz pozrieť na prehliadku jednotlivých druhov tesárika.

Fuzáč obyčajný

Nie je príliš veľkým chrobákom, v dospelosti dosahuje tesárik obyčajný maximálne dĺžku 20 mm. Jeho larvy síce žijú hlavne v pňoch ihličnanov, ale môžeme ho nájsť aj v nových krovoch, ktoré ničí.

Tesárik krovový

Tento chrobák si nesie príznačné označenie “krovový”. Jeho miestom pôsobenia bývajú hlavne drevené krovy domov so šikmou strechou. Nepohrdnú ani mladým, ani starým drevom, ktoré sa stáva domovom jeho lariev. Vlhkosťou dreva sa tiež riadi dĺžka vývoja jeho lariev, niekde pri nepriaznivých podmienkach vývoj trvá aj niekoľko desiatok rokov. Tesárik krovový pôvodne pochádza z Európy, odkiaľ sa rozšíril do všetkých svetadielov vrátane Austrálie.

Fuzáč pižmový

Tento modro-zeleno-fialový druh patrí k najkrajším tesárikom. Poznáte ho podľa jeho dlhých tykadiel, pričom samček má dlhšie telo ako samička. Jeho krovky sú sfarbené modro až zeleno-fialovo s kovovo lesklým nádychom. Jeho druhové označenie napovedá, že na prvý pohľad, respektíve čuch, zaujme výrazným pachom, ktorý pripomína pižmo. Sekrét vylučuje zo žliaz, ktoré ústia na hrudi.

Tesárika pižmového nájdeme hlavne v Európe, dokonca až za polárnym kruhom a v miernom pásme Ázie. Má rád lužné lesy, zo stromov si najviac obľúbil vŕby, topole a jelšu. V ich dreve sa vyvíjajú larvy tesárika pižmového.

tesárik pyžmový - fuzáč pyžmový
Zdroj foto: ViRe Design / Adobestock.com

Dospelý chrobák sa živí peľom alebo saje šťavu z prezretého ovocia. Chutí mu však aj miazga na poranených stromoch. Samička nakladie vajíčka pod kôru alebo do dutín stromov. Z vajíčka sa vyvíjajú larvy, ktoré v dreve žijú a tvoria si v ňom chodbičky. Lariev môže byť niekedy toľko, že hostiteľský strom bohužiaľ zahubia.

Tesárik obrovský

Tento tesárik je jedným z našich najväčších chrobákov, dosahuje dĺžku až 53 mm. Telo má hnedočierne, a samček máva dvakrát také dlhé tykadlá ako svoje telo. Samička si musí vystačiť s polovičnou dĺžkou. Patrí medzi ohrozené druhy. Jeho vývoj trvá tri a viac rokov. Larvy dokážu zlikvidovať aj vyrastený dub. Pretože nevyhľadáva ľudské obydlia, nie je nutná jeho likvidácia.

Fuzáč bukový

Žije v listnatých lesoch a na záhradách. Dosahuje dĺžku až 28 mm, telo má čierne. Aktívne žije hlavne cez deň. Do ľudského obydlia sa nesťahuje.

Tesárik alpský

Modrošedý chrobák má zamatovo čierne škvrny, a býva až 38 mm dlhý. Už sám jeho názov napovedá, že žije hlavne na horách. Larvy žijú na odumretom bukovom dreve a ľudské obydlie nevyhľadáva.

Tesárik kôrový

Larvy tesárika kôrového nájdeme hlavne pod kôrou odumretých ihličnanov. Dospeláci sú dlhí až 21 mm, majú šedohnedé telo, na krovkách potom čierne pruhy. Zaujímavé je, že na rozdiel od iných druhov tesárika má tento pomerne krátke tykadlá. Žije v prírode a ľudské obydlie mu nič nehovorí.

Tesárik modrý

Kovovo zelený až modrý tesárik je dlhý maximálne 12 mm. Žije na horách predovšetkým v pňoch ihličnatých stromov.

Fuzáč dubový

V dubových porastoch nájdeme tohto tesárika, ktorý býva až 20 mm dlhý. Má čierne krovky so žltou kresbou a žltočervené tykadlá a nohy. Samček neopúšťa samičku ani pri kladení vajíčok. Do obydlia ľudí sa nesťahuje.

Ako spoznať, že krov vášho domu navštívil tesárik?

Tento malý chrobák, respektíve jeho larvy, buduje chodbičky pod povrchom dreva. Aby ste zistili, že tesárik vôbec v dreve je, museli by ste to skúsiť hmatom. V dreve totiž budú vydutiny, ktoré je možné prstom pretlačiť. Tesárik rozhodne nie je potichu, keď pracuje. Takže za úplného ticha môžete počúvať jeho vŕzganie a chrumkanie dreva. Ako ďalší znak prítomnosti fuzáča v krove sa ponúka sypanie drobných pilín z dreva.

Ako sa zbaviť tesárika?

Vzhľadom na niekedy pomerne dlhý vývoj lariev tesárika krovového sa môže stať, že na neho v krove svojho domu prídete až vtedy, keď vykonávate jeho rekonštrukciu. Tesárik bohužiaľ patrí k najobávanejším škodcom. Je dokonca odolnejší ako červotoč. Na svoju existenciu v krove vás môžu upozorniť až otvory po vyliahnutých dospelých zvieratkách. Medzitým si larvy veselo v dreve budovali chodbičky, čím ho ničili.

Likvidácia tesárika tlakovou injektážou

Zbaviť sa tesárika môže byť problémom, a nie malým.

  • Pokiaľ použijete impregnáciu, nebude príliš účinná, pretože zasiahne obvykle iba povrchovú vrstvu dreva.
  • Aby ste zlikvidovali larvy tesárika, je nutné vykonať vysokotlakovú injektáž insekticídom pod tlakom niekoľkých desiatok barov. Tú si obvykle berie na starosť odborná firma, ktorá sa likvidáciou týchto chrobákov zaoberá.
  • Tlaková impregnácia a postrek chemickým prípravkom sa odporúča aj ako prevencia pred plánovaným zatepľovaním podkrovia a iných častí strechy. To totiž môže viesť k zvýšeniu vlhkosti krovov, čo je ideálne na rozvoj lariev tesárika, prípadne drevokazných húb.
  • Prípravky na likvidáciu tesárika veľmi nezaberajú.

Mikrovlnné žiarenie a horúci vzduch

Ako ďalšia metóda sa ponúka mikrovlnné žiarenie. Možno ho použiť pri trámoch, ktoré nie sú príliš silné. Metóda je to zdĺhavá a drahá. Ešte finančne náročnejšie je zničenie kolónie tesárikov horúcim vzduchom. Vhodná je predovšetkým pri historických objektoch, pri ktorých z pamiatkového hľadiska nie je žiaduce meniť celý krov.

Princíp tohto spôsobu likvidácie lariev tesárika vychádza z toho, že ich telo je tvorené bielkovinami, ktoré sa pri dosiahnutí určitej teploty rozkladajú. Potom len stačí do miesta napadnutého dreva vháňať horúci vzduch, až je drevo prehriate na danú limitnú teplotu, obvykle medzi 150 až 170 stupňami Celzia. Metóda je známa už viac ako deväťdesiat rokov a pochádza zo škandinávskych krajín.

Plynovanie tesárika

Na chatách a v domácnostiach môžete využiť aj plynovanie tesárika. Jedná sa o lacnú, účinnú a jednoduchú metódu. Jej nevýhodou je, že funguje iba v interiéri. Možno ju teda použiť iba na vnútornej strane trámov.

Je malý, ale dokáže veľmi potrápiť. Tesárik krovový alebo obyčajný patrí k nepríjemným a nevítaným návštevníkom ľudského obydlia, ktorých je neľahké sa zbaviť.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.