Kocúrnik obyčajný – pestovanie, účinky a využitie

Ako už z názvu rastliny vyplýva, obľúbená je hlavne u mačiek. Je pre nich totiž veľmi lákavá. Avšak liečivé účinky má aj na ľudský organizmus. Kocúrnik obyčajný je krásnou ozdobou záhrady a navyše aj liekom. Preto je v záhonoch tak obľúbený.

Čo je kocúrnik obyčajný

Kocúrnik obyčajný (lat. Nepeta catariaje trvalka, ktorá môže dorastať až do jedného metra. Svojím vzhľadom sa veľmi podobá hluchavkám, nie je teda prekvapením, že patrí do čeľade hluchavkovitých. Vôňa je nápadne podobná mäte. Drobné kvietky môžu mať rôzne farbyväčšinou sú biele s ľahkým nádychom do žltej či ružovej, avšak ostatné kultivary potešia oko aj výrazne fialovými a modrými farbami kvetov.

Kocúrnik kvitne v období od júla do septembra, je tak krásnou letnou ozdobou záhrad a skaliek.

Pestovanie kocúrnika obyčajného

Tejto rastline sa v našich podmienkach dobre darí, je pomerne nenáročná a ľahko sa rozrastá. Dôležité je pre ňu slnečné stanovište s vápnitou pôdou. Dávajte však pozor na príliš zamokrené pôdy, oveľa lepší je kamenistý podklad s kombináciou piesku, ktorý je dobre priepustný. Kocúrnik obyčajný je obľúbený ako dominanta záhona, ale môžete ho tiež kombinovať s kríkmi či inými trvalkami.

Prípadne ho možno pestovať aj v kvetináči. Počas sucha je dôležité myslieť na pravidelnú zálievku. Pokiaľ však máte na záhrade mačky, vysaďte kocúrnik radšej bokom od ostatných rastlín. Mačky táto rastlina totiž naozaj láka a rady sa v nej váľajú, mohli by tak poničiť ostatné časti záhona.

kocúrnik obyčajný
Zdroj foto: alybaba / Shutterstock.com

Odporúčame aj: Trvalka osteospermum

Kocúrnik obyčajný a mačky

Hlavným dôvodom, prečo kocúrnik tak láka mačky, je látka nepelaktón. Tá sa z rastliny prirodzene uvoľňuje – a mačky ju veľmi rady vdychujú. Preto ich mnohokrát môžete vidieť, ako sa radostne povaľujú v záhonoch a okusujú lístky. V podstate na ne táto látka pôsobí ako droga. Toto nadšenie však väčšinou trvá iba niekoľko minút, rastlina má totiž sedatívne účinky.

Pre zvieratá to je úplne neškodné, a tak sa nemusíte báť. Ak nemáte možnosť kocúrnik pestovať, ale napriek tomu chcete mačičke urobiť radosť, môžete si ľahko vyrobiť či zakúpiť hračku naplnenú touto rastlinou. Prípadne možno zaobstarať aj samostatný sušený kocúrnik. Tento účinok nemožno pozorovať na všetkých mačkách, takto zaujatá je totiž zhruba iba polovica z nich. Rozhodne to však stojí za vyskúšanie.

Liečiteľské využitie a účinky kocúrnika

Rastlina je známa aj pre obsah halucinogénnych látok. Predtým tak bývali využívané sušené listy na fajčenie na zlepšenie nálady, odvary potom slúžili na upokojenie. Tieto antistresové účinky sú obľúbené aj dnes. Ak vás trápi nespavosť alebo stres, môžete si urobiť čaj z kvitnúcej vňate. Čerstvá rastlina sa potom dá využívať aj v kuchyni, či už pri varení polievok a omáčok, alebo napríklad pri pečení a výrobe šalátov.

Pridať ju môžete v podstate do čohokoľvek. Pokiaľ sa zameriame priamo na liečivé účinky, kocúrnik obyčajný je využívaný hlavne na liečbu bronchitídy a prechladnutia. Pozitívne však pôsobí aj na tráviace ústrojenstvo a môže uľaviť od menštruačných bolestí.

Zdroj: gardenia.net, plantopedia.com


Ďalšie tipy na pestovanie ratlín a kvetov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.