Pomalý hrniec – ako ho vybrať a aké sú základné princípy varenia?

Pravdepodobne ste už niekedy počuli pojem „ pomalý hrniec “ alebo „ pomalé varenie “. Je možné, že vás to v dnešnej, dosť hektickej dobe, nijako zvlášť neoslovilo. Kto by predsa varil pomaly, keď času nikdy nie je nazvyš….

Uznávam, že moje tvrdenie bude znieť možno trochu paradoxne, ale pomalý hrniec je tu skutočne od toho, aby nám ušetril prácu aj čas, podobne ako iné spotrebiče v domácnosti, ako sú vstavané umývačky, práčka so sušičkou a podobne.

Tip redakcie: odporúčame overené umývačky riadu Miele.

Predstavte si, že večer do pomalého hrnca vložíte kus hovädzieho mäsa, zeleninu a korenie a pôjdete v pokoji spať. Ráno vás prebudí lahodná vôňa tiahnuca sa z kuchyne. Zostáva len rozmixovať omáčku, zjemniť ju smotanou a môžete zvolať rodinu na obed. Nie, nebojte, naozaj to nie je science-fiction, je to realita hrnca, zvaného pomalý.

Ešte stále mi neveríte? Potom sa začítajte ďalej, poviem vám o tomto „zázraku“ úplne všetko a pridám navyše aj pár osvedčených receptov na pokrmy z pomalého hrnca. Aj ja som bola kedysi nedôverčivá a už vyše 10 rokov to s mojím Crock-Potom ťaháme varením spoločne.

História je učiteľkou života

Ako vždy začneme úplne od počiatku. Príprava jedla štýlom „všetko v jednom hrnci“, je metódou veľmi starou. Varil takto stredovek, Vikingovia, honosné dvory kráľovskej i skromné kuchyne prostého ľudu. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými a časovým obdobím bol iba v použitých surovinách a v tom, či pod hrncom horelo ohnisko, krb, kotol či ražeň. Na „skrotenie ohňa“ a varenie v jednom hrnci na prvom domácom sporáku si ľudstvo muselo počkať až do roku 1834. 

V roku 1902 sa v Spojených štátoch narodil chlapec menom Irving Nachumsohn Naxon, ktorému jeho babička, pôvodom z Litvy, často rozprávala o zvláštnej príprave pokrmu, zvaného „šolet“, ktorý sa podával na tzv. „Šabat“, ktorý je dodnes najväčším židovským sviatkom. Ten začínal vždy v piatok po západe Slnka a končil v sobotu s východom prvej večernej hviezdy. Až potiaľto by to nebolo nič divné, lenže s týmto sviatkom bol spojený zákaz mnohých bežných aktivít, medzi ktoré patrilo aj zapaľovanie ohňa.

Invingova babička, aby splnila toto prikázanie, chodila pravidelne v piatkový podvečer do neďalekej pekárne, kde v peci, pôsobením konštantnej teploty, nechávala pomaly piecť šolet až do sobotného doobedia, kým sa rodina zišla k stolu.

Od nápadu len krôčik k realite

O niekoľko rokov neskôr pretavil Irving Naxon princíp „babičkinho varenia“ do podoby malého hrnca, ktorý využíval najmä na prípravu fazule. Hrniec nazval Naxon Beanery a v januári roku 1940 si tento svoj vynález nechal dokonca aj patentovať.   Uplynulo ďalších 30 rokov a patent od neho odkúpila americká firma Rival, vyrábajúca malé spotrebiče, ktorá v roku 1971 uviedla na trh tento typ hrnca pod novým názvom Crock-Pot. Jeho cena bola stanovená na 25 dolárov a po veľmi dlhú dobu bola táto cena konštantná.

Obľuba Crock-Potu od samého začiatku nabrala raketový rast najmä u amerických žien, a to predovšetkým kvôli úspore času, peňazí a energie. lasUž počas prvej polovice 70. rokov sa ich predali milióny kusov a ani neskôr záujem neopadal. V roku 2002 prebehol prieskum, ktorého výsledkom bolo, že 80% amerických domácností v tom čase vlastnilo aspoň jeden exemplár pomalého hrnca.

Značka Crock-pot je teda už takmer 50 rokov priekopníkom elektrického varenia v jedinom hrnci. Pri klasickom spôsobe sa musí jedlo nielen strážiť a miešať, ale väčšinou sa pri ňom zašpiní aj množstvo ďalšieho riadu. Pomalý hrniec všetko vyrieši za vás.

Princíp varenia v pomalom hrnci

Princíp zhotovenia pokrmov v Crock-Pote spočíva v pomalom varení o teplote tesne pod bodom varu (cca 95 stupňov). Nízka teplota zachováva v potravinách viac živín a vitamínov, ktoré by sa pri bežnej príprave zaručene zničili. Z pokrmu sa počas prípravy odparuje len minimum vody, preto nehrozí jeho pripálenie.

Zdroj foto: Ekaterina Bratova / Shutterstock.com

Pokrmy pre gurmánov i dietárov

Pri varení v pomalom hrnci si prídu na svoje vyznávači „kalorických bômb“, rovnako tak ako priaznivci zdravej stravy alebo ľudia majúci rôzne diétne obmedzenia. Skutočnosť, že chuťovo dokonalé jedlo vyžaduje precízny základ, vie každý dobrý kuchár. Je to tiež jeden z dôvodov, prečo cenovo drahšie typy pomalých hrncov disponujú vyťahovacou nádobou, väčšinou použiteľnou na všetky druhy sporákov a rúr. V ňom si pred samotným varením pripravíte kvalitný základ (cibuľový, zeleninový, prípadne ako ste zvyknutí). Klasicky na ňom orestujete mäso zo všetkých strán, pridáte potrebné ingrediencie, zalejete malým množstvom tekutiny a vnútornú nádobu umiestnite do vykurovacej jednotky. A potom už len zvolíte požadovaný stupeň varu, nastavíte čas a hrniec už ďalej všetko obstará sám.

Pokrmy, ktoré vyžadujú následné zahustenie (napr. omáčky, výpeky a pod.), zahustíte priamo v pomalom hrnci a necháte dostatočne prevariť (30-40 minút). Niektoré mäsá, ako napríklad pečienka – kurčatá, kačice, sekaná, výpečky, bôčik a pod., je možné dať dodatočne na 10-15 minút do rúry dopiecť tzv. „na kožičku“. Výsledok mäsa pečeného v pomalom hrnci prekoná všetky vaše očakávania a stane sa neoddeliteľnou súčasťou každej modernej kuchyne

Čo všetko sa môže v pomalom hrnci pripravovať?

Podľa hesla “žiadny učený z neba nespadol”, vyžaduje aj varenie v tomto hrnci trošku cviku. Všetko je potrebné si odskúšať a po krátkom čase bude tento prístroj váš najväčší kuchynský pomocník.

V hrnci môžete pripraviť napr.:

  1. poctivé, silné vývary ako od babičky,
  2. omáčky všetkého druhu,
  3. najrôznejšie druhy mäsa na všetky spôsoby – mäso vcelku aj naporciované bude vždy mäkké,
  4. zeleninové jedlá,
  5. zapekané jedlá – rizota, lasagne, cestoviny, zemiaky,
  6. sladké dezerty a koláče,
  7. marmelády, lekvár, čatní.

Všetko sa odvíja od vašej kreativity a chuti objavovať ďalšie nápady a nové spôsoby.

Zdroj foto: Robyn Mackenzie / Shutterstock.com

Dĺžka varenia a spotreba energie

Doba prípravy pokrmov závisí od použitých surovín. Spravidla sa čas pohybuje od 2 do 12 hodín. S týmto je spojená jedna z najčastejších otázok. Tou je spotreba elektrickej energie. Dlhé varenie automaticky neznamená vysokú spotrebu energie. Opak je pravdou. Tieto hrnce majú nízky príkon (160 až 250 W), ktorý je v porovnaní s elektrickou rúrou so 4000 W či varnou doskou, ktorá disponuje 7000 W, úplne zanedbateľné množstvo. Podľa vašich domácich taríf potom ľahko zistíte, koľko vás hodina prevádzky bude stáť.

Bezpečnosť pomalého hrnca

Ďalšou často kladenou otázkou býva bezpečnosť pomalého hrnca, zvlášť v čase, keď pracuje bez dozoru. Pomalý hrniec hreje od dna, ale tým, že stojí na nožičkách, nezvyšuje teplotu prostredia okolo seba, ani teplotu podkladu. Vykurovacie teleso zabudované na spodnej časti využíva nízke napätie, takže požiaru sa netreba báť. Ale aj tak je vhodné zaistiť pomalému hrncu „vlastné miestečko“ tak, aby mal okolo seba aspoň 15 cm voľného priestoru. Vyskúšajte si spočiatku varenie iba za vašej prítomnosti, ale uvidíte, že si hrniec u vás čoskoro získa dôveru a budete ho bez strachu nechávať aj bez dozoru.

Nie je sa čoho obávať. Pri správnom použití tohto zariadenia odpadá miešanie, dolievanie tekutín, nutnosť nazerania do hrnca, zvyšovanie či znižovanie teploty a tiež striktné dodržiavanie času varu. Pod pokrievkou sa netvorí nebezpečná para a po skončení prednastavenej doby varenia disponuje väčšina hrncov programom udržiavanie stabilnej teploty pokrmu (až 4 hodiny). V pomalom hrnci je možné variť aj bez tuku, s minimom soli či korenia.

Zdroj foto: Devrim PINAR / Shutterstock.com

Jednotlivé časti hrnca

Pomalý hrniec nie je zložité zariadenie.

Skladá sa z týchto častí:

  • Z okrúhleho, oválneho alebo hranatého vnútorného hrnca. Najčastejšie ide o kameninu, keramiku, liatinu či iný kov s nepriľnavým povrchom. Materiál je dôležitý na udržiavanie teploty aj po dohotovení pokrmu. Mnohé z nich je možné umývať v umývačke riadu a používať v rúre aj všetkých typoch sporákov. Vždy si tento údaj overte ešte pred zakúpením hrnca, aby potom spĺňal vaše predpoklady a možnosti. Niektoré lacnejšie typy hrncov nemajú vnútornú nádobu oddeliteľnú od vykurovacej základne, čo vyžaduje „trošku komplikovanejšiu“ prípravu či kompletizáciu pokrmov.
  • Pokrievka býva sklenená, u starších typov keramická. Jej dobrá priľnavosť zabraňuje úniku vodných pár a tým zostáva jedlo lahodne šťavnaté. Je dobré vyberať hrnce s ťažšími pokrievkami. Novšie typy mávajú pokrievky aj uzatvárateľné (pre prípad prevážania hrnca) alebo vybavené miešacou metlou.
  • Vnútornú nádobu umiestňujeme do vykurovacej jednotky, ktorá je najčastejšie kovová a veľmi odolná. Na nej nájdeme aj ovládacie gombíky pre zapnutie a vypnutie a nastavenie teploty varenia (stupeň I. a II.) a časovač doby varenia. Pri elektronických variantoch pomalého hrnca gombíky nahrádza digitálny displej. Z tejto jednotky vedie aj elektrický kábel do zásuvky

Výber pomalého hrnca

Pri nákupe je potrebné sa zamerať na niekoľko dôležitých kritérií. Dostatočný príkon býva okolo 250 W. Zbytočne vysoké hodnoty urýchľujú varenie, čo v prípade pomalého hrnca môže byť kontraproduktívne. Vysoký príkon sa navyše prejaví na spotrebe energie. Podstatnú úlohu pri výbere hrá veľkosť hrnca, použitý materiál, odnímateľnosť vnútornej nádoby a samozrejme overený výrobca. Trošku vám s výberom pomôžeme nižšie uvedenými radami.

Počet varených porcií

Pri výbere vhodnej veľkosti pomalého hrnca je rozhodujúci počet varených porcií. Preto je dôležité zvážiť nasledujúce dva aspekty:

  1. počet členov domácnosti,
  2. počet dní, na koľko ste zvyknutí variť.

Z týchto dvoch veličín už ľahko odvodíte potrebný počet varených porcií.

V súčasnej dobe sú v ponuke hrnce v niekoľkých veľkostiach (od 2 do 7 litrov). Odporúčaný objem minimálneho a maximálneho naplnenia hrnca je od ½ do ¾ objemu. Vypočítajte si, koľko porcií hodláte priemerne variť a podľa priloženej tabuľky ľahko odvodíte vhodnú veľkosť hrnca. 

Počet varených porcií Odporúčaný objem hrnca
2-3 3 litre
3-4 4 litre
5-6 5 litrov
7-8 6 litrov

Zároveň je dôležitá aj informácia, že veľké kusy mäsa, ako napríklad celé kura či kačica, sa zmestia len do oválneho hrnca s objemom minimálne 6 litrov. V prípade menšieho objemu hrnca je nutné mäso naporciovať a rovnomerne rozložiť. Tvarovo bývajú pomalé hrnce okrúhle, oválne alebo hranaté. Okrúhle hrnce sú najviac vhodné na polievky. Na prípravu mäsa sú zase oveľa vhodnejšie oválne, prípadne hranaté tvary.

Naše odporúčanie : dlhodobo najviac predávanou veľkosťou pomalého hrnca je 5,7 litra.

Ovládacie prvky

Väčšina pomalých hrncov má 3 možnosti nastavenia:

  • nízky výkon – Low,
  • vysoký výkon – High,
  • režim udržiavania teplého pokrmu (Keep warm).

Stupne Low a High sa stabilizujú na rovnakej teplote pod bodom varu. Rozdielom medzi oboma programami je rýchlosť, za ako dlho túto teplotu dosiahnu. Stupeň Low väčšinou za 7-8 hodín a stupeň High za 3-4 hodiny. Najväčšia časť pokrmov sa pripravuje na výkone Low. Výkon High sa používa skôr na redukciu omáčky po tom, čo sme vytiahli ostatné suroviny von. Časom, keď sa so svojim hrncom „zžijete“, nájdete aj svoje vlastné spôsoby využitia tohto programu.

Zdroj foto: Lighttraveler/Shutterstock.com

Dĺžka prípravy pokrmov

Okrem nastaveného výkonu ovplyvňuje dĺžku varenia aj typ použitých surovín, ich teplota, veľkosť, množstvo tuku, tekutín a tiež druh pomalého hrnca.

Tabuľka priemernej doby prípravy rôznych druhov mäsa v pomalom hrnci

Druh mäsa Hmotnosť v surovom stave Doba prípravy na Low  Doba prípravy na High 
Hovädzie pečené 1,4 – 1,8 kg 8 hod. 5,5 hod.
Hovädzie dusené 1,4 kg 6 hod. 4,5 hod.
Hydina  2 – 2,5 kg 7,5 hod. 6,5 hod.
Bravčové zadné  2 – 3 kg 9,5 hod. 7,5 hod.
Bravčové pliecko 1,4 – 1,8 kg 6 hod. 5 hod.
Ryby 900 g  3,5 hod. 1,5 hod.

Naše odporúčanie: neskracujte čas varu prepínaním medzi programami Low a High. Podstatne lepšiu chuť pokrmov dosiahnete pomalým varom. Výnimku tvorí napríklad príprava zeleniny, pri ktorej môže extrémne dlhou dobou varu dôjsť k jej rozvareniu.

Ďalšie dobre mienené rady

Hoci vás ráno po prebudení alebo po príchode domov zo zamestnania privíta neodolateľná vôňa pokrmu, vytrvajte a nedvíhajte pokrievku, ak to nie je vyložene nutné. V hrnci sa udržuje dlhodobo stabilná teplota a poodkrytím hrnca, je v tú ranu preč. Potom bude zase nejaký čas trvať, kým sa pomalom hrnci potrebné teplo znova naakumuluje. Platí pravidlo, že s každým otvorením hrnca sa doba varu predlžuje o pol hodiny.

Po dovarení pokrmu ho čo najskôr servírujte alebo čo najrýchlejšie schlaďte a dajte do chladničky. Táto zvyklosť by ale mala platiť pri akomkoľvek spôsobe varenia, pretože najviac baktérií sa tvorí v pomaly chladnúcom pokrme pri teplote 40-60 stupňov.

Pomalý hrniec nie je vhodný na ohrev jedla. Ohrievanie v tomto hrnci je veľmi pomalé na to, aby usmrtilo patogény, ktoré sa v ňom mohli predtým utvoriť. Na ohrev je ideálny sporák, rúra, popr. mikrovlnná rúra.

Čistenie a údržba pomalého hrnca

Pokiaľ vlastníte pomalý hrniec s vyberateľnou nádobou, jeho čistenie je v podstate hračkou. Určité potraviny (napr. fazuľa, zemiaky, cestoviny a pod.) však môžu zanechať na hrnci film od škrobu. Jeho čistenie vám uľahčí ocot a preventívne proti týmto usadeninám pôsobí vytretie hrnca tenkou vrstvou olivového oleja pred samotnou prípravou jedla.

Pozor! Ak máte kameninový pomalý hrniec, nikdy do horúcej nádoby nelejte studenú tekutinu, mohol by prasknúť.

Ceny a druhy pomalých hrncov

Ceny dnešných pomalých hrncov sa u nás pohybujú od 50 do 150 EUR. Líšia sa podľa výrobcu, materiálu, typu, veľkosti a funkcií. Je dobré vopred zvážiť všetky pre a proti, zistiť si potrebné informácie, aby ste si nakoniec vybrali typ pre vašu dlhodobú spokojnosť.

Okrem americkej značky Crock-Pot , ktorá je dodnes „number One“ medzi pomalými hrncami, sa v priebehu času objavili ešte ďalšie značky, ako napr. britská Russell Hobbs, anglická Morphy Richard, nemecká Klarstein, česká Tesla či holandský Tristar. Objavujú sa aj privátne značky niektorých obchodných reťazcov, napr. značka SilverCrest. 

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Obľúbené recepty z pomalého hrnca

Na záver pridávam niekoľko sľúbených receptov. Odporúčam ich vyskúšanie a tiež odvahu nebáť sa rôznych experimentov s vlastnými chuťami. Pomalý hrniec je bezpečný a po zoznámení sa s pokynmi výrobcu vášho hrnca, nie sú obavy na mieste. Nepodceňujte dôležitosť vyhrať sa so základom každého pokrmu, aj keď to dá trošku práce. Odmenou vám bude prvotriedny pokrm, na ktorom si pochutnáte vy aj vaši blízki.

Pomalá hovädzia roštenka

Budeme potrebovať:

¾ kg roštenky, soľ, korenie, olej, cibuľu nakrájanú na kocky, hladkú múku. 

Mäso nakrájame na plátky hrubé cca 2 cm. Nenaklepávame, len rukou upravíme jeho tvar. Po obvode urobíme niekoľko plytkých zárezov, aby sa mäso nekrútilo. Plátky osolíme, okoreníme a obalíme v hladkej múke. Na panvici necháme rozohriať kúsok masti alebo pár kvapiek oleja a mäso na ňom sprudka opečieme po oboch stranách. Nebojme sa mäso „ľahko prismahnúť“ – tým nemyslím spáliť, ale prípečky dodávajú pokrmom chuť a bolo by škoda tejto vlastnosti nevyužiť. Osmažené mäso vyberieme, do výpeku vložíme kúsky cibule a orestujeme ich do sklovita. Opečené plátky mäsa spolu s cibuľou dáme do hrnca a prilejeme trochu vývaru tak, aby bolo mäso takmer ponorené. Hrniec nastavíme na stupeň Low, časovač dáme na 5 hodín a máme 5 hodín času venovať sa iným aktivitám. Potom si rozmiešame múku v troche vody a preliatím cez sitko zahustíme mäsovú šťavu. Teraz je čas zvýšiť stupeň na High a nechať ešte 30 minút prevariť. Nakoniec dochutíme soľou a korením a môžeme v podstate podávať s akoukoľvek prílohou. Odporúčame dusenú ryžu.

Pečená kačica v pomalom hrnci

Budeme potrebovať:

1 kačicu bez drobkov, soľ, rascu, 1 dcl vody alebo bieleho vína.

Kačicu očistíme a naporciujeme, popr. necháme vcelku (podľa veľkosti vášho hrnca), poriadne ju osolíme (aj vo vnútri) a okmínujeme. Soľou ani rascou nešetríme. Vložíme do pomalého hrnca a pridáme max. 1 dl vody alebo bieleho vína. Kačica sa bude piecť na stupeni Low po dobu 12 hodín, preto je ideálne zvoliť nočnú dobu. Neotvárame, neochutnávame, ideme spať a ráno zažijete zázrak v podobe rozpadajúceho sa voňavého mäska a lahodnej vône tiahnucej sa až k susedom. Pokiaľ by niekomu prišla koža málo opečená, vložte ešte nezakrytú kačicu na 10 minút do klasickej rúry.

Zdroj foto: TalyaAL / Shutterstock.com

Francúzsky rillettes

Dopredu upozorňujem, že tento pokrm nie je nič pre dietárov. Gurmáni, tí si ale doslova prídu na svoje. Rillettes je vyhlásenou francúzskou delikatesou. Je to niečo ako bravčové mäso v masti, ktoré sa studé natiera na chlieb či toast. Pozor! Po jednom jedinom ochutnaní vzniká na tejto nátierke ťažká závislosť.

Budeme potrebovať:

1 kg prerasteného bravčového (napr. bôčik alebo kombinácia bravčovej chrbtovej masti a pliecka), 150 ml bieleho vína alebo vody, 15 g soli, čerstvo mleté ​​korenie.

Mäso nakrájame na kocky o hrane cca 1×1 cm. Dostatočne nasolíme, okoreníme a zalejeme vínom alebo vodou. Dáme na 8 hodín do pomalého hrnca na stupeň Low. Hotové, úplne zmäknuté mäso ešte viac rozdrvíme vareškou či pučidlom na zemiaky. Naberáme ho aj s výpekom do misiek a necháme stuhnúť. Natierame na chlieb či toast.

Hovädzí vývar „de luxe“

Na mäsové vývary je pomalý hrniec naozajstným špecialistom. Pomalý, dlhý var vytiahne z použitých surovín tie najlepšie chute. Výsledkom bude vývar ako z čias našich babičiek. Pravý, nefalšovaný, silný. Tento recept môžete urýchliť tým, že vynecháte zapekanie kostí, mäsa a zeleniny. Nie je to úplne nutné, ale na druhej strane, keď to urobíte, bude mať polievka podstatne lepšiu chuť a nebude sa na nej tvoriť šum (pena) zo zrazených bielkovín, ktoré nebudete musieť zbierať. Vývar bude krištáľovo čistý. Podmienkou toho ale je, čo najväčšia absencia miešania.

Budeme potrebovať:

hovädzie rebierko na polievku, 1-2 hovädzie kosti, 2 mrkvy, petržlen, zeler, cibuľu, cesnak, korenie (soľ, nové korenie, bobkový list, čierne korenie celé), 2 litre vody, polievkové rezance, zelenú petržlenovú vňať a trošku oleja na zapekanie zeleniny a mäsa.

Mäso, kosti a očistenú zeleninu vyskladáme na plech jemne natretý olejom. Pridáme aj prepolenú cibuľu a niekoľko strúčikov cesnakov. Toto všetko necháme pol hodiny zapiecť v rúre na 200 stupňov. Potom všetko prehodíme do pomalého hrnca. Až teraz mäso osolíme, okoreníme, pridáme zvyšné korenie a hrniec umiestnime do základne. Nastavte stupeň Low a časomieru na 10-12 hodín. A ideme spať alebo sa odoberieme do práce. Nemiešame, neotvárame. Po návrate polievku opatrne precedíme a upravíme podľa zvyklostí. Na tanieri ju potom nezabudneme posypať čerstvou zelenou petržlenovou vňaťou, pretože tá vývarom veľmi „pristane“.

Rovnako tak môžeme pripraviť aj kurací alebo slepačí vývar s tým rozdielom, že u tohto mäsa nastavíme časomieru na 5-6 hodín, pri sliepke radšej na 10 hodín.

Zdravotná prospešnosť silných vývarov je rokmi preverená. Nielenže zaháňa vírusy a baktérie, ale značne posilňuje vlastnú obranyschopnosť organizmu a dodáva telu silu. V dávnych dobách, keď ešte ženy rodili doma, bol silný slepačí vývar prvým popôrodným pokrmom rodičky, aby čo najrýchlejšie nabrala silu a zotavila sa. V dnešnej, nemenej ťažkej dobe, by sme mali tieto vývary taktiež často zaraďovať do svojho jedálnička. S ich prípravou nám veľmi pomôžu práve pomalé hrnce.

Zdroj: nbcnews.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.