Ruže – delenie, pestovanie a rozmnožovanie

Snáď žiadna iná kvetina nie je medzi ľuďmi tak obľúbená, ako ruža. Zmieňoval sa o nej aj William Shakespeare v diele Rómeo a Júlia, Umberto Eco ju použil v názve svojej knihy. Ponorte sa do sveta tejto nádhernej kvetiny. Zistite, ako sa ruže delia či ako ich sadiť, pestovať a rozmnožovať.

Delenie ruží

Existuje veľké množstvo typov ruží, ktoré sa líšia podľa veľkosti, farby či rastových návykov.

Základné delenie je na:

  • Divoké (botanické) ruže – Patria sem pôvodné, divoko rastúce druhy ruží, ktoré sa vyznačujú jednoduchými kvetmi s piatimi lístkami, napr. Rosa canina alebo Rosa glaucia.
  • Staré záhradné ruže – Táto skupina zahŕňa historické odrody, ktoré boli známe pred zavedením čajových ruží v 19. storočí (spred roku 1867). Patria sem napríklad Gallica (Francúzska ruža), Alba (Biela ruža) alebo Damascena (Damašková ruža).
  • Moderné záhradné ruže – Po roku 1867 sa začali šľachtiť nové odrody s cieľom zlepšiť vlastnosti ako sú veľkosť kvetov, farba, odolnosť voči chorobám a nepretržité kvitnutie.

Moderné ruže môžeme ďalej deliť na:

  • Veľkokveté ruže
    • Čajové ruže (čajohybridy) – asi najpopulárnejšia skupina s veľkými kvetmi, ktoré zvyčajne rastú samostatne na dlhej stonke, sú ideálne na rez.
    • Grandiflory – kombinácia vlastností čajových ruží a floribundy, s veľkými kvetmi na dlhých stonkách a bohatým kvitnutím. Kvety sú odolné aj v hurúcom počasí.
  • Mnohokveté ruže
    • Floribuny -druhy ruží, ktoré produkujú množstvo kvetov na jednej stonke, s menšími kvetmi než majú čajové ruže.
    • Polyantky – ruže polyantky sú známe svojou obrovskou produkciou malých kvetov, ktoré sa objavujú v súkvetiach alebo zhlukoch, ktoré vytvárajú veľkolepý vizuálny vzhľad. Používajú sa ako okrasné rastliny, v nízkych živých plotoch či v kvetináčoch.
  • Pôdopokryvné ruže – sú nízke, rozložité ruže, ktoré rýchlo rastú a pokrývajú pôdu. Sú odolné voči chorobám a vyžadujú minimálnu údržbu.
  • Miniatúrne ruže – malé ruže, ktoré môžu rásť v črepníkoch alebo na záhonoch. Majú malé kvety, ale môžu kvitnúť bohato a nepretržite.
  • Popínavé ruže – tieto ruže majú dlhé výhonky, ktoré potrebujú oporu, aby mohli rásť vertikálne.
    • Climbery – zvyčajne kvitnú viackrát počas vegetačného obdobia, od skorého leta až do jesene.
    • Ramblery – kvitnú raz za sezónu, ale ich kvitnutie je veľkolepé a trvá niekoľko týždňov, obvykle v neskorej jari alebo skorom lete.
  • Krovité ruže – sú robustné a môžu dosiahnuť rôzne veľkosti. Sú ideálne pre tvorbu húštin alebo ako solitérne rastliny. Táto skupina zahŕňa širokú škálu ruží, ktoré nespadajú do iných kategórií. Sú to odolné rastliny, ktoré môžu mať rôzne veľkosti a farby kvetov.

Počuli ste už o skalnej ruži? Tento termín môže byť trochu zavádzajúci, pretože sa nevzťahuje na ruže v tradičnom zmysle rodiny Rosaceae. Skupina skalníc patrí do rastlín sukulentného typu, ktoré prosperujú v skalnatých a suchších podmienkach.

ruží

Sadenie ruží

Vo všeobecnosti existujú dve hlavné obdobia vhodné na výsadbu ruží, a to jesenné a jarné. Ruže sa môžu vysádzať od polovice októbra do novembra, resp. aspoň 4 – 6 týždňov pred prvým očakávaným mrazom, aby mali čas na aklimatizáciu. Pokiaľ to nestihnete, nevadí. Dajú sa zasadiť aj na jar – ideálny čas výsadby ruží je od marca do apríla

ruže
Zdroj foto: Sergey / Adobestock.com

Pôdu, do ktorej budete ruže sadiť, najskôr poriadne ošetrite a nebojte sa ju aj zrýľovať. Preferujú bohatú, dobre odvodnenú pôdu s pH medzi 6,0 a 6,5. Pred výsadbou je vhodné pôdu obohatiť kompostom alebo dobre rozloženým hnojom. Skontrolujte, či nie je pôda zamrznutá a mokrá, ak áno, s výsadbou ešte počkajte. 

Rozhodne si miesto ich výsadby vopred poriadne rozmyslite. Ružové kríky majú tŕne, ktoré môžu byť nepraktické v úzkych priechodoch na záhrade a rovnako tak nie sú vhodné ani okraje záhona.

Kedy ruže kvitnú?

Ruže majú dve obdobia rozkvetu – v júni a na prelome júla a augusta. Pokiaľ ale chcete, aby vám kvitli celé leto, existuje jednoduchý trik. Začiatkom mája zaštipnite niektoré vetvy s náznakom pukov. To zdrží ich výkvet, a vy si tak poistíte krásne kvety po celé leto. A ak žijete v mieste, kde sa teplota pohybuje v príjemnom rozmedzí aj na jeseň, môže vám ruža rozkvitnúť aj v septembri.

Pestovanie ruží

Čerstvo vysadené ruže chránime pred priamym slnečným svetlom a vetrom navŕšenou zeminou. Zálievku ponechajte na prírode, v prípade sucha ju pravidelne zalievajte raz týždenne. Dôležité je zavlažovať priamo ku koreňom a vyhnúť sa zalievaniu listov, čo by mohlo podporovať rozvoj chorôb. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premočená.

K dobrému vývoju ruží je potrebné dodanie stopových prvkov, preto kvety pravidelne prihnojujte špeciálnymi hnojivami určeným pre ruže, a to hlavne počas vegetačného obdobia.

Opora pre ruže

Nie všetky ruže vyžadujú oporu, ale existujú určité typy, pre ktoré je opora dôležitá alebo dokonca nevyhnutná:

Ťahavé ruže (climbery a ramblery) – sú známe dlhými, pružnými výhonkami, ktoré potrebujú oporu, ako sú oblúky, pergoly na ruže alebo steny, aby mohli rásť vertikálne. Opory im pomáhajú dosiahnuť požadovaný tvar a taktiež maximalizujú expozíciu slnečnému svetlu.

Krovité ruže – potrebujú oporu, aby sa zabránilo poškodeniu ich výhonkov pod ťarchou kvetov alebo pri silných vetroch. Môžu mať podobu tyčí alebo kovových stĺpikov, ktoré udržia rastliny vo vzpriamenej polohe.

Ruže na kmeni – šľachtené tak, aby rástli na dlhom “kmeni. Potrebujú oporu v podobe kolíka alebo tyče zatlčenej do zeme vedľa kmeňa a spojenej s ním pomocou mäkkého viazacieho materiálu, aby sa zabránilo ohýbaniu a lámaniu kmeňa.

Kedy strihať ruže?

Väčšina ruží sa reže na jar, predtým, ako rastliny začnú intenzívne rásť. V miernej klíme je to zvyčajne v období od februára do apríla. Cieľom je odstrániť odumreté a poškodené vetvy a formovať rastlinu na požadovaný tvar a veľkosť. Po kvitnutí môžete vykonať ľahký letný rez, ktorý zahŕňa odstránenie odkvitnutých hlavičiek a prípadne ľahké tvarovanie rastliny, čo pomáha podporiť ďalšie kvitnutie, najmä u opakovane kvitnúcich odrôd. V chladnejších oblastiach môžete pred zimou ešte mierne skrátiť vysoké výhonky, aby sa rastliny v zime silným vetrom nepoškodili.

Zazimovanie ruží

Pred zimou rastliny zbavte lístia, zastrihnite nevyzreté konce výhonov, a na záver zviažte povrázkom. Kmienky ruží zakryte pôdou a nebojte sa použiť aj čečinu, aby ste zakryli všetky skuliny a ruže nechytili pleseň. Zvýšenú starostlivosť pred zimou venujte ružiam, ktoré ste vysadili na jeseň, tie totiž ešte nie sú poriadne zakorenené a potrebujú poriadne zaistiť.

Rozmnožovanie ruží

Existuje niekoľko metód, vrátane odrezkov, štepenia a výsevu semien, pričom každá má svoje špecifiká

  • Odrezky – sú jednou z najpopulárnejších metód, pretože sú relatívne jednoduché a efektívne. Ide o odstránenie zdravého, zrejúceho výhonku z materskej rastliny. Ten sa potom spracuje (často sa namočí do rastového simulátora, zakoreňovača, na podporu zakorenenia) a zasadí do vlhkej, dobre odvodnenej pôdy alebo do špeciálneho substrátu. Tento proces sa najlepšie vykonáva v neskorej jari alebo v lete, keď je rastlina v aktívnej fáze rastu.
  • Štepenie – technika, pri ktorej sa púčik z vybranej odrody ruže vkladá do podpníka (zvyčajne robustnej, dobre rastúcej divokej ruže), čím sa kombinujú vlastnosti oboch rastlín.
  • Vvýsev semien – metóda, ktorá môže byť časovo náročnejšia a s menšou mierou úspechu, pretože ruže získané zo semien nemusia verné kopírovať vlastnosti materskej rastliny. Táto metóda je však vzrušujúca pre šľachtiteľov a záhradkárov, ktorí experimentujú s vytváraním nových odrôd.
Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.