5 tipov, ako na popraskané päty na nohách
Bolestivé, nepríjemné a na pohľad neestetické – takto vyzerajú popraskané päty, o ktoré nikto z nás rozhodne nestojí. Vyriešiť nepríjemný problém môžeme pomocou niekoľkých osvedčených postupov.
Nehľadiac na to, či je zima alebo leto, vždy sa nájdu vonkajšie faktory, ktoré napomáhajú práve vysušovaniu našich pät. Ako s nimi účinne bojovať?
Vyhnite sa spúšťačom
Premýšľate, čo na popraskané päty zaberá? Aby ste tento problém zo svojho života úplne odstránili, budete sa potrebovať vyhnúť situáciám, čo ho spôsobujú. Najčastejšie sa jedná o nevhodný typ obuvi, ktorý neumožňuje pokožke dostatok vzduchu.
Na vine môžu byť aj ponožky z nekvalitného materiálu. Najväčšiu službu vám v starostlivosti o nohy urobia klasické bavlnené alebo bambusové ponožky. Pokiaľ nosíte lodičky s uzavretou špičkou, aj do nich sa dajú šikovne skryť bavlnené návleky na nohy, tzv. ťapky.
Odumretú kožu pravidelne odstraňujte
Myslieť si, že sa svojim chodidlám stačí venovať raz mesačne, je veľmi mylné. Je dobré vedieť, že by ste mali minimálne raz týždenne svoje nohy ošetriť pomocou škrabky na päty alebo pemzy. Tá účinne odstráni odumretú kožu na nohách. Raz za štvrť roka sa tiež oplatí zveriť sa do rúk šikovnej pedikérky, ktorá sa postará aj o odstránenie väčších častí odumretej kože vďaka špeciálnemu skalpelu. S touto starostlivosťou je vždy vhodné sa zveriť odborníkovi.
Prečítajte si tiež: Ako sa zbaviť celulitídy? 6 tipov, ako na ňu a najčastejšie chyby
Nohám venujte dennú starostlivosť v podobe krému
Trápi vás tento problém už dlhšiu dobu a neviete, ako si s ním poradiť? Masť na popraskané päty vám bohužiaľ nezaistí, že problémy do rána zmiznú. Jej každodenná aplikácia je ale jasnou zárukou, že sa problém výrazne zmenší. Bolo dokázané, že v starostlivosti o popraskané päty psychosomatika hrá tiež dôležitú úlohu – preto sa starostlivosti o svoje telo venujte skutočne s láskou a pokojne si k tomu pustite relaxačnú hudbu a doprajte si pokojnú masáž kože na nohách.
Odporúčame: Vyskúšať môžete aj reflexnú masáž chodidiel
Okrem klasických mastí si môžete vyskúšať aj starostlivosť v podobe kokosového alebo olivového oleja, do ktorých pridáte trochu regeneračného konopného oleja. Ten má skvelú schopnosť – priaznivo pôsobí na kožu, aby si udržala vodu a nestávala sa rýchlo suchou. Premazať päty si môžete aj toaletnou vazelínou.
Vyskúšajte domáce recepty na popraskané päty
Predchádzajúce generácie boli zvyknuté sa pohybovať na poliach, kde bola ich koža vystavovaná namáhaniu a záťaži. Popraskané päty do krvi preto bolo nutné pravidelne ošetrovať a snažiť sa o zmiernenie ťažkostí.
Aké domáce recepty používali naše babičky?
- Najskôr si ľudia vkladali nohy do teplej vody s trochou octu, pretože mala dezinfekčné účinky. Potom si miesta, ktoré bolo možné zvonka ošetriť, natreli masťou a uzavreli ich do ponožiek.
- Ešte väčšiu účinnosť má podľa tradičných ľudových postupov tvaroh, a to vďaka jeho protizápalovým účinkom. Tvaroh zmiešaný s trochou vody sa použil ako cesto, ktoré sa v hrubšej vrstve obalilo na päty. Nasleduje vrstva igelitu a voľnejšia ponožka, ktorá tvaroh upevní. Ráno sa zábal zloží a vy môžete pozorovať hojivý proces.
Používajte vždy bezpečné postupy
Nikto z nás si nepraje mať popraskané päty. Nedostatok skúseností a informácií však vedie k tomu, že si ľudia mnohokrát ešte viac ublížia. Nikdy na odstraňovanie odumretej kože nepoužívajte nožnice alebo klieštiky, v žiadnom prípade potom odlupujúcu sa kožu ručne nestrhávejte . Urobili by ste si ešte hlbšiu ranu, a tá už sa hojí oveľa dlhšie. Navyše sa otvorená rana na nohe stáva vstupnou bránou pre nevítané infekcie. Radšej voľte každodennú starostlivosť, než jednorazové a nefunkčné drastické metódy.
Trápia vás popraskané päty? Liečba je v mnohých prípadoch jednoduchá a pomôže pravidelná starosť. V prípade, že sa vám ani po dvoch týždňoch nedarí s problémom zatočiť, vyhľadajte odbornú starostlivosť kožného lekára, ktorý určí ďalší postup. Včasným zásahom lekára sa vyhnete najmä ďalším problémom spojeným s infekciou dolných končatín.
Komentáre sú vypnuté.