Ako spraviť kurník pre sliepky? Základné vybavenie a podmienky

Kurník by mal spĺňať niekoľko podmienok. Musí chovanú hydinu chrániť pred nepriaznivým počasím, ale aj najrôznejšími predátormi, ako sú kuny, líšky či dravé vtáky. Musí byť tiež dostatočne veľký, aby v ňom mali sliepky možnosť pohybu.

Najprv je dobré si premyslieť, kam kurník postavíte. Musí byť k nemu dobrý prístup, pretože tam budete chodiť každý deň, a to nie raz – ráno pustiť sliepky von, nosiť im kŕmenie, zobrať vajíčka, večer sliepky zavrieť. Dobre postavený kurník je tiež predpokladom, že sa sliepkam bude dariť. A tie sa vám za starostlivosť odmenia dobrou znáškou vajec.

Ako by mal vyzerať kurník?

Kurník pre sliepky môže buď stáť priamo na zemi alebo na nožičkách. Väčšinou je drevený, z borovicového alebo jedľového dreva. Drevo je ošetrené náterom proti plesniam, aby odolalo vlhkosti a sliepky zostávali v hygienicky prijateľných podmienkach. Strecha by mala byť šikmá, z ľahkej krytiny. Nezabudnite na odkvap.

Aký veľký by mal byť kurník?

Sliepky sú nenáročné zvieratá, avšak každá potrebuje priestor na spanie a znášanie vajec. Pokiaľ bude priestor malý, sliepky môžu mať problém so znáškou a môžu sa aj navzájom napádať. Mali by ste počítať minimálne v 120 cm² priestoru pre jednu sliepku vo vnútri kurníka.

Na obytnú časť nadväzuje výbeh. Ten by mal byť priestranný a oplotený – vo výbehu je počítané s priestorom pre jednu sliepku najmenej 2 m², ale čím viac, tým lepšie. Zhora môžete natiahnuť sieť (prípadne aj tienenie), ktorá sliepky bude chrániť pred dravcami.

Vybavenie kurníka

  • Každý kurník by mal mať drevené znášacie boxy, kde má sliepka pokoj na znášku. Do boxov sa dáva podstielka, obvykle slama.
  • Potom sú nutné bidlá alebo bidielka, na ktoré chodia sliepky odpočívať. Tu trávia väčšinu noci a celkovo dosť času.
  • Pod ne umiestnite nádobu na trus tak, aby sa mohla ľahko vytiahnuť. Je to box vyrobený z dreva, ale taktiež môže byť z iného materiálu, ktorý sa bude ľahko čistiť (plast).
  • Kŕmidlo má byť dlhé a úzke. Môžete si ho vyrobiť sami, napríklad z dreva.
  • Na vodu môžete použiť plastový náustok alebo inú vhodnú napájačku. Plastový náustok je zárukou, že voda zostane čistá. Keď vodu nalejete do starého pekáča či inej nádoby, sliepka vodu znečistí trusom alebo podstielkou.

Prečítajte si tiež: Ako vytvoriť bylinkový záhon a aké bylinky zasadiť?

Čerstvé vajíčka z kurníka.
Zdroj foto: sergey kolesnikov / Shutterstock.com

Podmienky v kurníku

  • Kurník má byť presvetlený, vzdušný a zateplený.
  • Podlaha môže byť murovaná alebo drevená.
  • Okná zdvojené, a to z dôvodu, aby v zime udržali teplo. Tiež je dôležité ventilačné okno vyplnené pozinkovanou sieťovinou. Vďaka ventilačnému oknu zaistíte sliepočkám dostatočný prísun vzduchu.
  • Osvetlenie je ideálne cez okná, ale v zimných mesiacoch nie je úplne dostačujúce, takže počítajte aj s umelým osvetlením. Zvoľte skôr studenší tón, pripomína denné svetlo. Je dobré použiť spínacie hodiny na načasovanie doby rozsvietenia a zhasnutia.
  • Dvere do kurníka sa počas dňa nechávajú otvorené. Sliepky môžu kedykoľvek dovnútra a zase von. Keď príde večer a sliepočky máte naučené, sami sa schovajú dovnútra a dvere môžete zavrieť, prípadne urobte automatické dvierka na kurník.
  • V kurníku udržujte čistotu. Pravidelné čistenie misiek a podstielky zo znášacích boxov aj podlahy zamedzí výskytu parazitov a tvoreniu plesní. Sliepočky sa budú cítiť lepšie.

Ďalšie zaujímavé články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.