Prečo namáčať orechy a ako ich aktivovať?

Ako aktivovať orechy? Ak máte radi zdravý jedálniček v tomto článku sa dozviete všetko ohľadom namáčania mandlí, orechov a semienok.

Prečo sú orechy zdravé?

Orechy aj semienka sú zdravé, to asi vieme všetci. Všeobecne sa odporúča zjesť denne hŕstku orechov alebo nejakých druhov semien. Pre náš organizmus to má veľký vplyv. Orechy aj semená totiž obsahujú veľké množstvo antioxidantov, minerálnych látok i vitamínov. Sú zdrojom aj takzvaných zdravých tukov, ktoré naše telo potrebuje. Lenže nie je oriešok ako oriešok. Naučte sa orechy aj semená aktivovať. Potom ich budete konzumovať so všetkým, čo obsahujú a čo ponúkajú.

Ako jesť orechy?

Orechy aj semená sú síce zdravé a nadupané prospešnými látkami, ale naše telo ich nie vždy vie dobre stráviť. Po orieškoch nám tak môže byť ťažko, napríklad by sme ich nikdy nemali jesť na noc. Orechy, ale aj semienka, sa odporúčajú jesť pri redukčných diétach, pomáhajú znižovať vysoký cholesterol aj krvný tlak, a sú tiež skvelou prevenciou proti kardiovaskulárnym ochoreniam.

Pri orieškoch je ale vždy nutné dodržiavať dennú dávku, a okrem toho je dobré ich ešte pred konzumáciou nechať aktivovať. 

Čo je aktivácia orechov?

Je to veľmi jednoduché, ide o namáčanie orechov, ale aj semien v obyčajnej vode. Stačí vám voda z kohútika, do ktorej orechy či semená pred konzumáciou namočíte. Vďaka aktivácii sa stávajú zdravšie a budú aj lepšie stráviteľné.

Prečo namáčať orechy?

Vďaka namáčaniu sa v plodoch aktivujú všetky telu prospešné látky. Budete tak konzumovať všetko to, čo potrebujete, lepšie tiež orechy a semienka potom telo strávi.

Sušené orechy nie sú až tak zdravé

Akonáhle totiž jeme orechy a semená len v ich sušenom stave, nedostávame do seba toľko minerálnych látok, koľko by sme mali. Môže za to kyselina fytová. Práve tá je totiž obsiahnutá vo vysušených plodoch, viaže na seba všetky dôležité minerálne látky, akými sú:

  • horčík,
  • vápnik,
  • mangán,
  • zinok,
  • železo.

Sušené orechy a semienka ďalej obsahujú aj enzymatické blokátory. Vďaka tým zase plody predčasne nevyklíčia, ale tiež spôsobujú to, že sa nám zle trávia, blokujú totiž aj tráviace enzýmy. Tomuto ale ľahko zabránite práve tým, že sa naučíte oriešky a semienka aktivovať.

prečo namáčať orechy?
Zdroj foto: Melica / Shutterstock.com

Ako na správne namáčanie orechov?

Vieme ale, že nie všetky orechy sú veľkostne rovnaké, každý oriešok aj semienko je iné, každý druh má skrátka inú konzistenciu aj veľkosť. Preto sa líši aj doba ich aktivácie. Napríklad mandle namáčame o poznanie dlhšie, než kešu oriešky.

U semienok je zase potrebné počítať s tým, že také chia semienka alebo ľanové semienka, keď sa dostanú do kontaktu s vodou, dostanú gélovú štruktúru. S tým môže mať mnoho ľudí problémy, akonáhle sa semienka obalia gélom, pracuje sa s nimi úplne inak, a ak ich jeme len tak, miešame si ich do jogurtu alebo vločiek, nemusia nám príliš chutiť. V tomto prípade je potom lepšie aktiváciu vynechať.

Doba namáčania orechov

Aby ste si aktiváciu uľahčili, naučte sa správnu dobu aktivácie u každého jednotlivého druhu orechov a semienok. Je to ľahké. Stačí si zapamätať alebo zapísať, že:

  • Namáčanie lístkových orechov má byť v rozmedzí od 7–12 hodín.
  • Vlašské orechy namáčanie tiež 7-12 hodín.
  • Píniové oriešky, burské oriešky a pekanové oriešky namáčame taktiež v rozmedzí od 7–12 hodín.
  • Ak chcete aktivované mandle namočte ich na 12–14 hodín.
  • Kešu orieškom stačí namáčanie len 3–6 hodín.
  • Čo sa semienok týka, najčastejšie sa nechávajú aktivovať slnečnicové a tekvicové semienka a potrebujú namočiť na 7–10 hodín.

Oriešky a semienka vždy dajte do misky s čerstvou vodou, po 3–4 hodinách je dobré vodu vymeniť za novú a proces opakovať, pokiaľ s aktiváciou nebudete končiť.

Namáčanie semienok a orieškov má naozaj svoj zmysel, naučte sa to a budete nielen lepšie tráviť, ale tiež ich budete konzumovať so všetkými ich prospešnými látkami.

Zdroj: goodness.com.au

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.