Fenikel – pestovanie, zber a využitie v kuchyni

Aromatické korenie vhodné do slaných pokrmov aj sladkých dezertov, ale aj zdravá zelenina plná pozitívnych účinkov pre ľudské telo. Fenikel je obľúbenou surovinou, ktorú môžete pestovať na vašej záhrade aj vy. Pestovanie nie je obzvlášť náročné. Zistite, ako na to.

Fenikel obyčajný vs. stopkový

Na vašej záhrade môžete pestovať fenikel obyčajný, ktorý sa hojne používa ako korenie v kuchyni (sušené semaná feniklu) To môžete využiť na ochutenie mäsa, rýb, ale aj do omáčok alebo do zálievky k šalátom. Je veľmi obľúbený vďaka zaujímavej a výraznej chuti.

Naopak fenikel stopkatý sa pestuje ako lahodná, ľahko sladká zelenina. Tú môžete využiť do polievok aj ako základ do omáčok, ale zachutí vám aj samostatne ako dusená zelenina (dusený fenikel ako príloha). Svojou chuťou i konzistenciou pripomína špargľu, je ale oveľa sladší a chuťou zaujímavejší.

Spracovanie feniklu

Spracovanie tejto zeleniny na varenie môže byť rôznorodé a závisí od konkrétneho receptu alebo preferencií. Medzi najčastejšie spôsoby prípravy feniklu patrí:

  • Surový fenikel – v tejto podobe sa fenikel najčastejšie používa do šalátov. Stačí nakrájať buľvu na tenké plátky alebo nastrúhať na strúhadle. Dobre sa kombinuje napríklad s rukolou, zelérom, jablkami, hruškou, citrónovou šťavou a olivovým olejom. Surový fenikel môžete pridať aj do polievok, kde sa počas varenia uvoľní jeho sladká chuť.
  • Pečený fenikel – do zlatista upečený fenikel v rúre má sladšiu a menej výraznú chuť. Bulvy rozkrojte na polovicu, pokvapkajte olivovým olejom, pridajte soľ a korenie a pečte do mäkka. Môžete ho pokojne posypať aj syrom podľa vlastného výberu.
  • Dusený fenikel – fenikel na panvici podusíme s trochou vody, vývaru alebo bieleho vína, kým nie je mäkký. Pridať môžete aj bylinky, napr. tymián alebo rozmarín. Takto pripravený fenikel podávajte ako prílohu alebo ho pridajte do omáčok či ragú.

Okrem toho je v obľube aj grilovaný fenikel, marinovaný fenikel alebo nakladaný fenikel ako príloha.

Účinky feniklu na zdravie

Fenikel je zelenina bohatá na vitamíny, minerály a bioaktívne zlúčeniny, ktoré mu pripisujú množstvo potenciálnych zdravotných výhod. Fenikel obsahuje antioxidanty, ktoré zohrávajú úlohu pri ochrane buniek pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho má priaznivý účinok na trávenie (podpora trávenia a zmiernenie tráviacich ťažkostí), podporu zdravia dýchacích ciest (prírodný liek na kašeľ, môže uvoľniť hlien) a podporu laktácie pri dojčení. Fenikel sa tiež vyznačuje protizápalovými vlastnosťami.

Feniklový čaj pre novorodenca

Feniklový čaj je často odporúčaný ako prírodný spôsob, ako pomôcť pri tráviacich problémoch, ako sú koliky, nadúvanie alebo plynatosť, u novorodencov a dojčiat (nie však mladčím ako 6 mesiacov). Pred podaním feniklového čaju je nevyhnutné to najskôr konzultovať to s pediatrom.

Pestovanie feniklu

Máte na svojej záhrade dostatok miesta na klasické záhony? Výborne, fenikel totiž potrebuje kyprú a priepustnú pôdu, rovnako ako ostatná zelenina. Nedarí sa mu v príliš ťažkej či mokrej pôde, vhodná ale nie je ani suchá zemina. Vyberte preto slnečné miesto s dostatkom hnojiva.

fenikel a jeho pestovanie
Zdroj foto: photology1971 / Adobestock.com

Ako a kedy sadiť fenikel

Fenikel sa najčastejšie vysieva priamo do pôdy. Pokiaľ sa rozhodnete pre sadenie už urastenejších sadeníc, potom dbajte na rozostupy medzi sadenicami aspoň 15 cm. Pri sadení semienok fenikla zahrabte semienka asi 2 cm hlboko do zeminy na záhone alebo v skleníku do riadkov, ktoré majú medzi sebou aspoň 30 – 45 cm rozostup.

Fenikel má rád chladnejšie počasie, na jar ho preto môžete zasadiť už 2 – 3 týždne po posledných očakávaných mrazoch. Na jeseň je však tiež vhodný čas na sadenie, najmä v teplejších podnebiach, kde môže chladnejšie jesenné počasie podporiť rast. V chladnejších oblastiach je vhodné fenikel sadiť neskôr v lete, aby dozrel pred prvými mrazmi. Výsadba by mala prebehnúť na konci júla alebo na začiatku augusta.

Tip: Pre čo najlepší jesenný zber môžete využiť na výsadbu aj miesto na záhone, kde ste práve zožali iný druh zeleniny.

Zber feniklu

Zber feniklovej úrody môže prebehnúť približne po 70 dňoch od výsadby. Ak chcete, aby vaša úroda bola čo najlepšia, potom asi dva týždne pred zberom zhrňte k zelenine väčšie množstvo zeminy. Vďaka tomuto kroku sa k úrode už nedostanú slnečné lúče a fenikel zbelie. Nezabudnite ho však zožať skôr, než prídu prvé jesenné mrazy.

Fenikel je veľmi zdravá a chutná zelenina, preto by nemal chýbať ako na vašej záhrade, tak v kuchyni.


Ďalšie tipy pre pestovateľov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.