Goji – ako ho pestovať, strihať a konzumovať?

Goji, teda kustovnica čínska, pochádza z Himalájí. Oľúbená je hlavne pre svoje červené plody, ktoré majú množstvo pozitívnych účinkov na zdravie. Ide o ker, ktorý môžete vypestovať aj v našich podmienkach. Je potrebné dodržať len niekoľko podmienok, aby sa tejto rastline darilo v našej zemepisnej šírke.

Kustovnica čínska – goji

Goji (známe aj ako goji bobule alebo vlčie bobule) sú malé, červené bobuľovité plody kustovice čínskej, ktoré sa stali populárne po celom svete vďaka svojim potenciálnym zdravotným prínosom. Tradične sa používajú v čínskej medicíne na podporu zdravia a vitality. Keď sú bobule dozreté, majú sladkú chuť. Vnútri sa nachádzajú drobné, jedlé semienka goji, ktoré pridávajú ľahkú chrumkavosť.

Kustovnica čínska (lat. Lycium chinense) je tŕnitý opadavý krík s previslými vetvičkami. Listy sú tenké, podlhovasté až kopijovité, s hladkým okrajom. Zvyčajne sú usporiadané striedavo na vetvách. Pred tým, ako krík začne produkovať plody, objavujú sa na ňom malé, fialové až svetlofialové kvety, ktoré sa neskôr transformujú na charakteristické červené goji bobule.

Čo obsahuje goji?

Plody kustovnice čínskej sú bohaté na mnoho látok, ktoré sú pre ľudský organizmus prospešné:

  • Aminokyseliny – goji bobule poskytujú všetky esenciálne aminokyseliny, čo je nezvyčajné u ovocných druhov, čím podporujú syntézu bielkovín a celkové zdravie.
  • Vitamíny a minerály – obsahujú rôzne vitamíny, ako je vitamín C, B2 (riboflavín) či vitamín A. Z minerálnych látok je výrazne zastúpený zinok, selén alebo napríklad vápnik, horčík a železo.
  • Antioxidanty – goji bobule sú bohaté na antioxidanty, ako sú zeaxantín a beta-karotén. Tieto látky pomáhajú chrániť bunky pred poškodením voľnými radikálmi a môžu prispieť k prevencii chronických chorôb a starnutiu.

Goji by ste tak mali zaradiť do svojho jedálnička, pretože sú prírodným zdrojom nevyhnutných látok. Zaujímavosťou je, že plody obsahujú aj betasisterol, ktorý je známy protizápalovými účinkami . V plodoch kustovnice nájdeme aj germánium, jedná sa o prvok využívaný napríklad pri liečbe rakoviny, vysokého tlaku či chronickej únavy.

Účinky goji

Vďaka svojmu zloženiu goji významne ovplyvňuje zdravie.

  • Dokáže dodať energiu a uľavuje od celkového napätia a stresu. Okrem toho však pozitívne ovplyvňuje aj orgánové sústavy.
  • Stará sa o správnu funkciu imunitného systému a tiež obličiek a pečene.
  • Oceníte aj riadenie hladiny cholesterolu a krvného cukru. S tým súvisí aj pozitívny vplyv na srdce a celkovo kardiovaskulárny systém.
  • Vzhľadom na vysoký obsah antioxidantov plody kustovnice chránia telo pred prirodzeným starnutím vplyvom voľných radikálov.

Pozor však aj na potenciálne nežiaduce účinky goji. Goji bobule môžu interagovať s niektorými druhmi liekov, podobne ako grapefruit. Najmä môžu ovplyvniť ako telo metabolizuje určité lieky, vrátane tých na riedenie krvi, lieky na vysoký krvný tlak a diabetes – pre ľudí s cukrovkou môžu goji bobule potenciálne znižovať hladinu cukru v krvi príliš nízko, najmä ak sú konzumované spolu s liekmi na diabetes.

účinky goji ovocia
Zdroj foto: barmaleeva / Adobestock.com

Pestovanie goji

Vzhľadom na to, že sa jedná o ker so skvelou schopnosťou rozrastať sa, je potrebné vybrať vhodné miesto už pri výsadbe. Kustovnica dosahuje až tri metre, ľahko tak pokryje mnoho priestoru. Hodí sa tak skôr do veľkých záhrad. Uistite sa, že sadenice sú vysadené v dostatočnej vzdialenosti od seba, a to aspoň 1-2 metre, aby mali priestor na rast. Preferujú plné slnko alebo čiastočný tieň. Najlepšie rastú a produkujú ovocie goji na slnečných miestach.

Najlepšie je vysadiť kustovnicu čínsku na jar po odznení mrazov alebo na jeseň pred prvými mrazmi.

Polievanie a hnojenie

Mladé rastliny potrebujú pravidelné zalievanie. Pôda by mala byť vlhká, ale nie premočená. Po zakorenení sa goji stávajú odolnejšie voči suchu. Hnojte na jar a potom znova v polovici leta s kompletným hnojivom, aby ste podporili rast a produkciu plodov.

Ako strihať goji?

Samozrejmosťou by mal byť aj pravidelný rez, vďaka ktorému prispôsobíte tvar kríka. Pravidelný rez je dôležitý aj na podporu vetvenia, čo vedie k väčšej produkcii ovocia. Rez by sa mal vykonať skoro na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia. Dôležité je tiež odstraňovať uschnuté a zničené vetvy, aby rastlina mohla čo najlepšie využívať prijaté živiny.

Ako jesť goji?

Goji bibule sa dajú sa konzumovať rôznymi spôsobmi. Sú chutné aj surové, môžete ich jesť priamo ako snack. Majú sladko horkú chuť. Sušené goji bobule sú tiež populárne a ľahko dostupné v obchodoch. Sú skvelé samostatne alebo ako súčasť zmesi orechov a iného sušeného ovocia. V sušenej podobe ich môžete pridať aj do müsli, domácej granoly alebo do svojej rannej ovsenej kaše, prípadne do rôznych múčnikov, napr. muffinov alebo kysnutých koláčov.

Goji bobule môžete namočiť vo vriacej vode na niekoľko minút a vytvoriť tak zdravý a chutný čaj. Môžete pridať aj iné bylinky alebo napríklad šípky pre rôzne chuťové kombinácie. Výborná je aj prírodná šťava goji


Vypestujte si tiež

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.