
Ako pestovať mikrozeleninu a semienka?
Čo je microgreens a ako začať s pestovaním vlastnej mikrozeleniny a semienok. Doprajte si zdravú a čerstvú zeleninu kedykoľvek. Nepotrebujete záhon, nepotrebujete skleník a ani zvláštne priestory. Ako na to?
Co je microgreens?
Rozmýšľate nad tým, čo by to tá mikrozelenina vlastne mohla byť? Možno ste už počuli jej iný názov, microgreens. Ide o pestovanie a tiež o naklíčovanie semienok – je to pomerne ľahké a nepotrebujete na to ani žiadne vybavenie. Napriek tomu si po celý rok môžete vychutnávať čerstvú zeleninu.
Mikrozelenina je tak vlastne zelenina, ktorá sa žne a následne konzumuje ihneď potom, čo začnú rásť zelené lístky. V prípade naklíčenia semienok sa konzumujú práve klíčky.
Mikrozelenina je skutočne maličká, preto aj ten názov. Nemusí sa ale pri jej pestovaní čakať na to, až rastlina dozreje celá. V tomto prípade sa totiž konzumuje rastlinka hneď po vyklíčení a zozelenaní. Konzumuje sa jej zelená časť, nie semienka samotné. Typickým príkladom mikrozeleniny je žerucha, rukola, pohánka, osivo alebo chia semienka.
Naklíčiť potom môžete nechať rôzne druhy strukovín a semienok. Možno s tým vlastne máte skúsenosti a ani o tom neviete. Pestujete si na jar alebo na Veľkú noc jarné osivo? Potom si vlastne pestujete mikrozeleninu. Zatiaľ čo klíčenie ale trvá len niekoľko dní a konzumujú sa klíčky, pri mikrozelenine si na úrodu musíte počkať o niečo dlhšie, asi dva týždne – a na tanier patria zelené lístky. Pestovanie aj klíčenie je skutočne jednoduché!
Ako pestovať mikrozeleninu
Pre začiatočníkov je najlepšia žerucha. Tá totiž vyrastie veľmi rýchlo a postačia vám na to semienka žeruchy, buničitá vata a nejaká miska. Do misky stačí dať kus vaty, treba ju riadne rozprestrieť a namočiť. Okrem vaty je možné použiť aj kozmetické vatové tampóny alebo gázu. Na namočenú vatu potom stačí len nasypať rovnomerne semienka žeruchy.
Je potrebné kontrolovať, či je vata stále dostatočne namočená, semienka začnú veľmi skoro klíčiť a žerucha vyrastie do výšky niekoľkých centimetrov. Potom už ju môžete konzumovať. Obvykle žerucha vyrastie asi za týždeň, ak ju chcete mať vyššiu, vyčkajte dva týždne. Na klíčenie je potrebný dostatok svetla.
Microgreens semienka
Ak sa rozhodnete pokračovať, môžete začať pestovať aj bylinky ako je mäta, medovka, bazalka alebo majoránka. Výborne sa hodí aj rukola alebo iné druhy šalátov. Mikrozeleninu je možné pestovať aj v bežnej zemine v kvetináči. Ak sa rozhodnete vysievať do kvetináčov so zeminou, je ale potrebné počkať si na jar či leto, prípadne môžete kvetináč zakryť čiernou fóliou a semienka vám vyrastú kedykoľvek.
Microgreens semená sa vysievajú len centimeter hlboko a potom sa zalejú vodou, neprekrývajú sa zeminou. Opäť je potrebné dať klíčiť na slnečné miesto. Pôda musí zostať stále vlhká – a do dvoch až troch týždňov už môžete žať a konzumovať.
Ako na klíčenie strukovín?
Okrem toho môžete skúsiť doma aj klíčenie semienok a strukovín, v tomto prípade sa konzumujú práve iba klíčky, ktoré sú veľmi zdravé a výživovo hodnotné. Pre klíčenie môžete využiť celý rad druhov semienok a strukovín, najobľúbenejšie sú semienka horčice, mungo fazuľa, hrach, šošovica, fazuľa alebo cícer.
Na klíčenie slúžia aj špeciálne klíčiace misky, ktoré sú bežne k dostaniu. V nich sa udržujú neustále skvelé podmienky pre správne klíčenie. Môžete sa do toho pustiť ale aj bez špeciálnych klíčiacich misiek, stačí vám úplne obyčajná miska alebo zaváracie poháre.
- Vždy je nutné semienka či strukoviny riadne prepláchnuť, následne namočiť a čakať.
- Semienka sa nechávajú klíčiť asi 12–20 hodín, podľa ich veľkosti.
- Voda sa potom musí pravidelne vymieňať.
- Semená sa nechajú odkvapkať az vody sa vyberú.
- Znova je nutné ich dať na misku, a potom dvakrát denne iba preplachovať, do niekoľkých dní potom vyklíčia a môžu sa konzumovať.
Jesť zdravo aj v zime je celkom jednoduché a tiež to môže byť zábavné. Na klíčenie môžete prizvať aj deti, ktoré určite s obdivom budú sledovať, ako semienka klíčia.
Predaj microgreens semienok
Microgreens alebo mikrozelenina sa stáva čoraz populárnejšie. Kde si teda môžete zaobstarať semená microgreens? Dnes už existuje niekoľko fariem, ktoré sa venujú práve mikrozelenine. Najjednoduchšie je objednať si microgreens cez eshop.
Zdroj: feastingathome.com
Komentáre sú vypnuté.