Opuncia – ako pestovať tento kvitnúci kaktus?

Milujete kaktusy a ich pestovanie je vašim koníčkom? To už sa vo vašej zbierke určite nachádza aj opuncia. Ale keby náhodou nie, ponúkame vám návod na jej pestovanie, spoločne s dôvodmi, prečo si ju do zbierky kaktusov musíte určite zaobstarať.

Vedeli ste napríklad, že plody opuncie sú jedlé a občas sa vyskytujú aj na pultoch obchodov? Nielen o plodoch, ale aj o množstve ďalších zaujímavých a praktických vecí, týkajúcich sa opuncií, sa dozviete v tomto článku. Na akom mieste opunciu pestovať a prečo sa jej u nás nedarí vo voľnej prírode? 

Opuncie

Opuncia (lat. Opuntia), z čeľade kaktusovitej, pochádza z Mexika a pestovala sa už pred 9 000 rokmi. Potom, čo Európania objavili Ameriku, začali sa opuncie pestovať aj v Stredozemí, kde sa im vďaka teplému podnebiu darilo rovnako dobre, ako v ich pôvodnej domovine. V súčasnosti sú opuncie vo voľnej prírode najviac rozšírené v Mexiku, Bolívii, Brazílii, Amerike, Taliansku, Afrike a Indii.

Vzhľad opuncie

Existuje mnoho druhov opuncie, ktoré sa líšia vo veľkosti, tvare a farbe kvetov. Na rozdiel od väčšiny kaktusov opunciu tvoria akési uši, pretože je tvorená z plochých častí, ktoré sú spojené článkami. Kvety opuncie bývajú najčastejšie žlté, ale môžu byť aj v odtieňoch červenej a fialovej. Plody sú rôzne farebné, oválne a veľkostne sa pohybujú od piatich až do desiatich centimetrov. Hoci sú výborné, potrápia vás, kým sa do nich dostanete, pretože ich šupka je pokrytá drobnými tŕňmi.

Mohlo by Vás zaujímať: Živé kamene (Lithops) – ako na pestovanie tohto sukulentu?

Druhy opuncie

Opuncia figová (lat. Opuntia ficus-indica) je pravdepodobne najznámejším a najrozšírenejším druhom. Ide o veľký kaktus, ktorý môže dorastať do výšky až niekoľko metrov a je známy svojimi plochými, širokými listami a žltými až červenými kvetmi. Plody opuncie figovej sú jedlé, majú sladkú chuť a sú bohaté na vitamíny a minerály.

Medzi ďalšie druhy patrí napríklad opuncia robusta, opuncia microdasys a opuntia humifusa.

Plody opuncie

Plody opuncií nazývame kaktusové figy. Naraziť na ne môžete aj v slovenských obchodoch. Plody sú sfarbené do zelena, do žlta či do červena a majú na sebe tŕne. Svojou chuťou pripomínajú figy. Vonkajšia šupka kaktusových fíg je nejedlá a pred konzumáciou ju musíte zlúpnuť podobne ako tú banánovú. Aby vám to šlo lepšie, odporúča sa figy na niekoľko hodín položiť do misky so studenou vodou. Potom pôjde šupka dole skoro sama. Farba dužiny je najčastejšie žltá alebo červená a nachádzajú sa v nej drobné semienka, ktorých sa nemusíte báť, pretože sú tiež jedlé.

plody opuncie
Zdroj foto: Maresol / Adobestock.com

Pestovanie opuncie

Ako je už z predošlých riadkov zrejmé, opuncii sa v našich podmienkach nedarí vonku, zato je ale ideálnou spoločníčkou do domácnosti. Avšak s malou výnimkou, kvôli tŕňom, ktoré na opuncii sú, nie je vhodná do domácností, v ktorých sa vyskytujú malé deti a zvedaví domáci miláčikovia. Mohlo by totiž dôjsť k škaredým zraneniam. Prvé pravidlo, ktoré pri pestovaní opuncií dodržujte je nasledujúce: vždy s nimi manipulujte v rukaviciach. Či už sa ich chytáte presadiť alebo akokoľvek upraviť či odrezať, vždy majte na rukách ochranné rukavice. Tŕne opuncií sú totiž naozaj pekne zákerné a hlavne ostré.

V období od apríla do augusta sa na rastline objavujú kvety.

Ideálne podmienky na pestovanie

Ideálnym stanovišťom pre opuncie je svetlé a teplé miesto bez prievanu. Izbová teplota je pre tieto rastliny ideálna. V zime ju majte na suchom a chladnom stanovisku s teplotou okolo 8 °C. Keby sa stalo, že by mala opuncia málo svetla, uhynula by vám.

Prečítajte si tiež: Kalanchoe – pestovanie a vhodné podmienky pre túto izbovku.

Zalievanie a hnojenie

Vodu, podobne ako väčšina kaktusov, nevyžaduje vo veľkom množstve. Počas letných mesiacov zalievajte opunciu málo, cez zimu je dôležité zálievku ešte viac obmedziť. Pozor na premokrenie. To vedie k uhnívaniu koreňov a následnému odumretiu celej rastliny. Požiadavky na pôdu sú pomerne nízke, opuncie milujú piesočnato-hlinitú pôdu alebo špeciálnu hlinu pre kaktusy a sukulenty a darí sa im dobre aj bez pravidelného hnojenia.

Rozmnožovanie opuncií

Akonáhle kúzlu pestovania opuncií prepadnete, nebude pre vás už cesty späť. Aby ste svoju zbierku opuncií mohli neustále rozširovať, rozmnožte si ich. Ide to jednoducho pomocou listových odrezkov, ktoré z rastliny ľahko odlomíte. Pred ich výsadbou do novej pôdy ich nechajte dva týždne zasychať a až potom ich umiestnite do kvetináča, ktorého dno pokryjete drenážou a vysypete špeciálnou pôdou vhodnou na pestovanie kaktusov a sukulentov. Opatrní buďte najmä so zalievaním, pre istotu nové odnože zalievajte pomocou rozprašovača.

Domáce pestovanie plodov

A hoci sme vás nalákali na šťavnaté plody opuncií, v našich končinách sa im skrátka nedarí. Je možné, že po rokoch pestovania sa u vašej opuncie plody objavia, ale rozhodne nebudú jedlé. V prípade, že si chcete na plodoch pochutnať, budete musieť navštíviť supermarket.

So správnou starostlivosťou sa bude opuncii u vás doma dariť a bude vám robiť radosť svojimi pestro sfarbenými kvetmi. Opatrní buďte iba pri manipulácii s ňou, aby ste sa neporanili.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.