Pľúcnik lekársky – účinky a ako z neho pripraviť čaj?

Pľúcnik lekársky sa u nás zbiera najmä na sušenie a následne sa z neho pripravuje čaj. Aké má zdravotné účinky, ako pestovať pľúcnik a pre koho nie je vhodný?

Pľúcnik lekársky

Liečivá trvalka pľúcnik lekársky (lat. Pulmonaria officinalis) rastie vo voľnej prírode a pýši sa krásnymi svetlo fialovými kvetmi. Jej názov bol odvodený od toho, že zohráva rolu pri liečbe pľúcnych ťažkostí. Najčastejšie použitie pľúcnika je čaj. Ten pomáha pri liečbe zápalu pľúc, kašľu, bronchitíde a tiež uľavuje astmatikom. Pľúcnik lekársky sa teší veľkej obľube už od 18. storočia, kedy sa prišlo na jeho blahodárne účinky a tejto obľube sa v homeopatii teší dodnes. Zaujímavosťou tiež je, že pľúcnik lekársky rastie po celej Európe, okrem Írska a Veľkej Británie.

Účinky pľúcnika lekárskeho

  • Odvar z pľúcnika sa dá tiež inhalovať. Usušený pľúcnik prelejte horúcou vodou a nechajte riadne vylúhovať. Inhaláciu vykonávajte dvakrát denne počas piatich dní.
  • V prípade, že vás trápia otvorené rany, taktiež na ich potieranie používajte odvar z pľúcnika.
  • Nálev z pľúcnika lekárskeho a vňate prasličky sa dá použiť aj ako tinktúra na vlasy proti ich vypadávaniu. Jednoducho ho nanášajte na vlasy a masírujte – ideálne každý druhý deň.

Kto by nemal pľúcnik užívať?

Ako tomu u väčšiny byliniek býva, nie je pľúcnik odporúčaný tehotným ani dojčiacim ženám. Rovnako sa neodporúča pre ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu. Pľúcnik lekársky tiež nie je vhodný na dlhodobé užívanie. Vždy ho používajte iba v prípade, že vás trápia nejaké akútne pľúcne ťažkosti – pri chrípke, prechladnutí, zápale pľúc a podobne. Pľúcnik lekársky totiž zvyšuje zrážanlivosť krvi, preto by sme ho vo forme čaju mali piť maximálne 3 týždne.

S používaním tejto byliny buďte opatrní. Má skvelé účinky a pomáha pri pľúcnych ochoreniach, ale dodržujte pravidlá jeho používania. V podobe tinktúr na vlasy a telo ho môžete používať neobmedzene.

Kedy zbierať pľúcnik lekársky?

Na zber kvetov pľúcnika sa vydajte v období od marca do mája, kedy pľúcnik lekársky rozkvitá. Použiť sa dajú aj listy, ale s ich zberom počkajte až po odkvitnutí. 

pľúcnik lekársky
Zdroj foto: Oleh Marchak / Adobestock.com

Ako sušiť pľúcnik lekársky?

  1. Listy a kvety jemne umyte pod tečúcou vodou, aby ste odstránili prach a nečistoty.
  2. Nechajte ich prirodzene odkvapkať alebo ich jemne osušte papierovými utierkami.
  3. Rozprestrite listy a kvety na čistý papier alebo tenkú tkaninu na suchom, dobre vetranom mieste, ktoré nie je vystavené priamemu slnečnému žiareniu.
  4. Sušenie môže trvať niekoľko dní až týždňov, v závislosti od vlhkosti vzduchu.

Ak máte bylinkovú sušičku alebo sušičku s nastaviteľnou teplotou, môžete použiť tento spôsob pre rýchlejšie a rovnomernejšie sušenie. Nastavte teplotu na 35-45°C a sušte po dobu niekoľkých hodín, až kým nie sú úplne suché.

Tip: Zistite viac, ako na sušenie byliniek v tomto článku.

Čaj z pľúcnika lekárskeho

Ak sa zaujímate o bylinky a baví vás ich zber, môžete si zmes na pľúcnikový čaj pripraviť sami.

  • Po usušení môžete kvety aj listy zmiešať dohromady.
  • Pokiaľ chcete, okrem pľúcnika môžete do čaju pridať skorocel a divozel. Všetky tri rovným dielom.
  • Ak vás trápi zahlienenie, pridajte do čajovej zmesi aj prvosienku. A ak trpíte ochorením pľúc či priedušiek, pridajte do čajovej zmesi prasličku poľnú a vňať z fialky.

Po zaliatí horúcou vodou nechajte 15 minút lúhovať pod pokrievkou a uchovaný v termoske pite v priebehu celého dňa.

Pestovanie pľúcnika lekárskeho

Chceli by ste si pľúcnik lekársky pestovať na svojej vlastnej záhradke? Pľúcniku sa dobre darí v lesoch a hájoch, kde má pôdu bohatú na humus. Ideálne je mierne kyslé až neutrálne pH. Ak máte takú kvalitnú pôdu aj na vašej záhrade, máte vyhrané. Pre jeho výsev voľte polotienisté až tienisté miesto

Nepotrebuje častú zálievku a bude sa mu páčiť aj v skalke, ktorú svojimi kvetmi krásne rozžiari.

Najjednoduchším spôsobom rozmnožovania pľúcnika je jeho delenie na jar alebo na jeseň. Týmto spôsobom môžete rýchlo získať viac rastlín. Ak vysádzate rozdelené rastliny alebo sadenice, odporúčaná vzdialenosť medzi nimi je 30-40 cm, aby mali dostatok priestoru na rast.


Ďalšie tipy pre pestovateľov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.