Skorocel – kedy kvitne a aké sú jeho účinky?

Skorocel poznáme každý ako rozšírenú burinu na našich záhradách. Aj napriek tomu má ale veľa zdraviu prospešných účinkov. Nielen, že je ľahko dostupný, je totiž aj jedlý. Kedy a ako skorocel užívať?

Skorocel

Skorocel (lat. Plantago), ľudovo nazývaný aj prí jazyk alebo kolocier, je rod rastlín patriaci do čeľade Plantaginaceae. Zahŕňa viac ako 200 druhov, ktoré sa prirodzene vyskytujú po celom svete v rôznych prostrediach, od polí a lúk až po horské oblasti.

Medzi najznámejšie druhy, ktoré bežne nájdeme v Európe, patrí skorocel väčší (lat. Plantago major) a skorocel úzkolistý, označovaný aj ako skorocel kopijovitý (lat. Plantago lanceolata). Obidva druhy produkujú veľké množstvo semien, ktoré sú schopné prežiť aj v extrémnych podmienkach a môžu klíčiť aj po mnohých rokoch. Známym druhom je aj skorocel indický, resp. psyllium (lat. Plantago ovata), ktorý je častokrát súčasťou výživových doplnkov.

Kedy kvitne skorocel?

Kvitnutie sa líši v závislosti od druhu skorocelu a lokality, kde rastie. Skorocel väčší a skorocel úzkolistý zvyčajne kvitnú od jari do neskorého leta, v niektorých oblastiach môže toto obdobie zahŕňať mesiace od mája do septembra.

Kedy zbierať skorocel?

Najlepší čas na zber listov skorocelu je skoro na jar, krátko po tom, čo vyrašia, alebo počas skorého leta, keď sú listy ešte mladé a mäkké. V tomto období sú najmenej horké. Môžu byť zbierané až do neskorého leta, ale staršie listy môžu byť tuhšie a s viac výraznou chuťou.

Pri zbieraní skorocelu je dôležité vyberať rastliny z čistých, neznečistených oblastí, ďaleko od ciest a priemyselných zón, aby sa predišlo kontaminácii.

AdobeStock 295024165
Skorocel väčší, Zdroj foto: Olga Ionina / Adobestock.com

Účinky skorocelu

Skorocel môžete užívať zvnútra aj zvonku, napr. vo forme skorocelovej masti. Aké sú jeho najväčšie zdravotné prínosy?

  • Zohráva rolu pri znižovaní zápalov – Pokiaľ trpíte na chronické zápaly, skúste prírodnú liečbu pomocou skorocelu. Jeho listy totiž obsahujú množstvo protizápalových zlúčenín, flavonoidov, trieslovín a ďalších. Nikdy ho ale neužívajte ako plnú náhradu za predpísanú liečbu a poraďte sa so svojím ošetrujúcim lekárom.
  • Má pozitívny účinok na hojenie rán – Ak máte odreninu či nejakú ranu na tele, rozdrvte list skorocelu v ruke. Obsahuje totiž aloe vera gél, ktorý je známy pre svoje regeneračné účinky a zmierňovanie bolesti.
  • Vplýva na trávenie – Semienka skorocelu obsahujú veľké množstvo látky zvanej psyllium, čo je špeciálny typ vlákniny, ktorá má podobné účinky, ako preháňadlo, pretože na seba viaže vodu, ktorá je uložená v tráviacom trakte. Vaše trávenie tak bude urýchlené a upokojené.

Úžívanie skorocelu v niekoľkých formách

Skorocel ako doplnok stravy

Skorocel vo forme kapsúl je ľahko dostupný vo všetkých lekárňach a obchodoch so zdravou výživou. Vždy je však potrebné konzultovať so svojím lekárom, či je pre vás konzumácia tohto doplnku vhodná. A nikdy neprekračujte odporúčanú dennú dávku.

Čerstvé listy skorocelu

Pokiaľ na svojej záhrade túto rastlinku objavíte – než sa jej zbavíte, skúste si pár lístkov natrhať so sebou domov a použiť ich v kuchyni. Jediné, na čo musíte dať pozor je, aby ste rastlinku pred konzumáciou poriadne umyli a zbavili ju tak všetkých možných choroboplodných zárodkov.

Konzumovať ich môžete ako surové, napríklad do šalátov, tak aj varené, napríklad k dusenému mäsu alebo ich použiť ako prísadu do polievky. Obľube sa teší aj skorocelový čaj alebo skorocelový sirup.

Tip: Variť je vhodné najmä staršie listy, pretože sú väčšinou tvrdšie a surové by sa vám konzumovali zle.


Ďalšie liečivé rastliny a byliny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.