Domáca zmrzlina – bleskový recept z troch surovín

Domáca zmrzlina k letu neodmysliteľne patrí. Aj keď si na nej môžete v lete pochutnať na každom rohu, môžete si ju skúsiť pripraviť doma z kvalitných surovín. Skúsite to?

Ako urobiť domácu zmrzlinu

Postupov na prípravu je celá rada. A ako sa robí domáca zmrzlina bez zmrzlinovača a s ním? Aj keď doma nemáte prístroj, ktorému sa hovorí zmrzlinovač, môžete si výbornú a lahodnú zmrzlinu kedykoľvek pripraviť. Príprava je skutočne jednoduchá. Zmrzlinovač za vás síce suroviny zmieša a zmrzlinu sám aj zamrazí, vôbec ho však nebudete potrebovať. Suroviny sa jednoducho dajú zmiešať aj bez toho a potom len stačí zmrzlinu zmixovať či vyšľahať a nechať v mrazničke stuhnúť a zmraziť.

Recept na domácu vanilkovú zmrzlinu

Pripravte si sviežu domácu zmrzlinu zo salka a šľahačky, bez vajec. Zalizovať sa budete až za ušami.

Suroviny

  • 500 g Salka (sladkého zahusteného mlieka),
  • 500 ml smotany na šľahanie,
  • 1 lyžička vanilky.

Postup prípravy

  1. Do misy si nalejeme smotanu na šľahanie, Salko a pridáme vanilku.
  2. Všetky suroviny za pomoci šľahača šľaháme tak dlho, pokiaľ nám nevznikne tuhá hmota.
  3. Hmotu potom dáme do plastovej nádoby a zatvoríme viečkom.
  4. Takto dáme zmrzlinu zmraziť do mrazničky, kým sa úplne nezmrazí a môžeme podávať.
  5. Zmrzlinu môžeme dozdobiť podľa chuti čerstvým ovocím, sekanými orieškami alebo ju môžeme preliať čokoládovou polevou.

TIP: Domáca zmrzlina sa dá pripraviť aj z mlieka alebo sušeného mlieka. Sladiť sa potom okrem cukru môže aj medom alebo rozmixovaným banánom. Vznikne tak zdravšia verzia tejto letnej pochúťky.

Domáca vanilková zmrzlina servírovaná v miske ozdobená vanilkovými luskami.
Zdroj foto: Dream 79/Shutterstock.com

Čím dochutiť a dozdobiť zmrzlinu

K zmrzline patrí aj ovocie či oriešky a čokoládová poleva, to bezpochyby. Zdobiť a dochucovať zmrzlinu ale môžeme rôznymi spôsobmi. Vanilkovú zmrzlinu skúste preliať napríklad slaným karamelom alebo polevou z ovocia. Pre dospelých je možné vylepšiť zmrzlinu tým, že ju polejeme alkoholickým likérom, napríklad mandľovým.

Najobľúbenejšie príchute domácej zmrzliny

Nielen domáca zmrzlina zo salka vás môže uchvátiť. Skvelá je aj so smotanou, kombinovať možno aj zmrzlinu zo smotany a ovocia. Medzi najobľúbenejšie príchute potom určite patrí jahodová zmrzlina, čokoládová zmrzlina alebo práve vanilková zmrzlina, ktorá je základom a dá sa ďalej dochucovať podľa chuti. Vanilková zmrzlina je tiež výborným základom na prípravu zmrzlinového pohára. Vyskúšať potom môžete aj banánovú zmrzlinu, pokiaľ vám doma zostanú prezreté banány. Možností je celý rad.

Dobrú chuť!

Zdroj: tasteofhome.com, delish.com


Ďalšie obľúbené dezerty

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.