Mug cake – recept na rýchly koláč z mikrovlnky

Mug cake, obľúbený recept vytvorený iba zo základných surovín, a to priamo v mikrovlnnej rúre. Pripravte si sladkú pochúťku, ktorú môžete mať do piatich minút hotovú.

Čo je mug cake?

Mug cake je typ dezertu, ktorý je pripravovaný a pečený priamo v hrnčeku. Jeho názov vychádza zo spojenia slov „mug“ ako hrnček a „cake“ ako torta. Ide teda o skutočne jednoduchý a rýchly spôsob, ako si pripraviť takýto mini múčnik počas chvíľky bez toho, aby ste nad jeho prípravou strávili hodiny.

Ako pripraviť mug cake?

Príprava mugcaku je veľmi jednoduchá. Princípom je zmiešať všetky sypké suroviny, dobre premiešať a k sypkej zmesi pridať zvyšné suroviny. Cesto poriadne vymiešajte, uistite sa, že v ňom nezostali žiadne hrudky. Veľmi dôležitá je správna príprava aj samotných hrnčekov. Tie si starostlivo vymažte maslom izbovej teploty a následne ich naplňte cestom. Plňte pod okraj hrnčeka, cesto počas pečenia v mikrovlnnej rúre nadobudne objem.

Recept na Mug cake

Čokoládový Mug cake v mikrovlnke pripravíte bez najmenších problémov ako vy, tak aj vaše deti. 

Suroviny

 • 60 g hladkej múky,
 • 60 g krupicového cukru,
 • 2 čajové lyžičky kakaa,
 • 1 vajce,
 • ¼ čajovej lyžičky kypriaceho prášku do pečiva,
 • štipka soli,
 • 3 polievkové lyžice mlieka,
 • 2 polievkové lyžice rozpusteného masla,
 • ¼ čajovej lyžičky vanilkového extraktu.

Postup prípravy

 1. Zo všetkého najskôr si vyberte taký hrnček, ktorý je vhodný do mikrovlnnej rúry.
 2. Hrnček vymažte maslom izbovej teploty.
 3. Do misy nasypte preosiatu múku, kakao, cukor, prášok do pečiva, soľ a poriadne premiešajte.
 4. Potom k sypkej zmesi pridajte všetky ostatné ingrediencie a vymiešajte hladké cesto bez hrudiek.
 5. Cesto nalejte do hrnčeka pod jeho okraj a vložte do mikrovlnky.
 6. Mikrovlnku zapnite na 700 Wattov asi na 4 minúty.
 7. Mugcake je hotový, akonáhle cesto povyskočí nahor a je pevné.
 8. Doladiť si ho môžete už podľa svojich predstáv.

Hotový čokoládový mug cake je vynikajúci s vanilkovou zmrzlinou, ale aj s čerstvým ovocím, napr. maliny, čučoriedky a jahody, a kyslou smotanou.

čokoládový mug cake
Zdroj foto: Chudo2307 / Shutterstock.com

Tipy pre najlepší hrnčekový koláč do mikrovlnky

 • Veľmi dôležitý je správny pomer ingrediencií. Preto dodržujte správne množstvo surovín uvedené v recepte. Aby sa dezert vydaril, je dôležité, aby sa všetky ingrediencie spojili dohromady. V ceste nesmú byť žiadne hrudky, musí byť hladké a tekuté. Nebojte sa tiež skúšať rôzne chute a suroviny ako sú vonné extrakty, čokoláda, ovocie a pod.
 • Akonáhle vložíte mug cake do mikrovlnnej rúry, sledujte jeho priebeh prípravy. Doba sa totiž môže líšiť v závislosti od výkonu mikrovlnnej rúry. Dbajte tiež na to, aby ste mug cake neprepiekol. Stred by mal byť vlhký, ale nie surový.
 • Experimentujte a nezostávajte len pri klasickom čokoládovom mugcaku. Existuje toľko možností, napríklad obľúbený je aj banánový hrnčekový koláč, rýchyl mug cake z ovsených vločiek, proteín mug cake a ďalšie. Komu prekážajú vajíčka, tak si môže pripraviť verziu bez vajec alebo dokonca low carb mug cake.

Ďalšie recepty do mikrovlnky

Recepty do mikrovlnnej rúry sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené a nie je sa čomu diviť. Dnes už každý dáva prednosť jednoduchosti a časovej nenáročnosti. A čo všetko si môžete v mikrovlnke pripraviť Veľkým hitom sa stali hrnčekové knedle k omáčkam, plnené zemiaky, pudingy, vajíčka, banánové chlebíčkybábovky, cestoviny alebo ryžové pokrmy.

Zdroj: nigella.com, taste.com.au


Ďalšie tipy na obľúbené múčniky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.