Záhrada v marci – na aké práce je ideálny čas?

Záhrada v marci – či už sa chystáte na výsev zeleniny, bylín alebo okrasných rastlín, nastal ten správny čas. Výsev zo semienok si vo väčšine prípadov žiada predpestovanie. Semienka kúpite v záhradníctve alebo použijete svoje vlastné z minulého roka.

Ak premýšľate komunitne, sociálne siete sa hemžia skupinami, kde sa zhromažďujú nadšenci do zahradničenia, nováčikovia aj skúsení pestovatelia. Veľmi obľúbená je v posledných rokoch výmena vlastných semienok medzi jednotlivcami. Možno budete prekvapení netradičnými odrodami. Ak vás zaujímajú staré odrody, je dobré si zistiť, ktorým plodinám sa vo vašom okolí darí. Tieto informácie môžete získať od starších príbuzných alebo susedov.

Vytvorte si osevný systém

Prianím každého záhradkára je, aby záhrada dobre fungovala ako celok. Čo sa zo začiatku môže zdať ako ťažká veda, pre vás môže byť po pár sezónach samozrejmosťou. V odbornej literatúre aj na internete nájdete dostatok informácií o tom, ktoré rastliny – zelenina aj byliny – sa navzájom podporujú a prospievajú si. Naštudujte si, ktoré rastliny je vhodné pestovať vedľa seba a ktoré sa naopak budú o živiny navzájom okrádať. Myslite tiež na to, čo budete vsádzať v jednotlivých etapách, aby vám niektorý zo záhonov zbytočne nezíval polovicu sezóny prázdnotou.

Mulčovanie a príprava záhonu na sezónu

Základom je samozrejme mechanické zbavenie záhonu buriny, ktorá sa objavuje často ihneď po roztopení snehu. Po vypletí záhon zrýľujeme a obohatíme o organickú hmotu. Tá môže pochádzať z vášho kompostu, možno tiež využiť hnoj hospodárskych zvierat alebo zakúpené hnojivá. Po hnojení by mal záhon zostať dva až tri týždne v pokoji, začnite preto včas.

Prečítajte si tiež: Dažďová voda – tipy a triky, ako ju v záhrade zachytiť.

Striedanie miesta výsevu podľa takzvaných tratí

Zelenina sa podľa nárokov na kvalitu a zloženie pôdy delí do troch skupín – prvá, druhá a tretia trať. Do prvej trate sa radia najnáročnejšie plodiny, napríklad zemiaky, pór, hlúboviny (kapusta, kel) a zelenina s výraznými plodmi, teda paradajky, papriky či uhorky. Záhony pre takúto zeleninu by sa mali pripravovať najlepšie už na jeseň.

Do rastlín druhej trate zaraďujeme koreňovú zeleninu, niektoré menej náročné hlúboviny (kaleráb) a listovú zeleninu, ako je špenát alebo šalát.

predpestovanie zeleniny
Zdroj foto: M.Dörr & M.Frommherz / Adobestock.com

V tretej trati je potom cibuľa, cesnak, bobovitá a strukovitá zelenina. Záhon pre rastliny druhej a tretej trate je vhodné pripravovať práve teraz, v predjarí. Na zabezpečenie kvalitnej úrody by sa mali miesta výsevu striedať – kde vlani rástla prvá trať, tento rok zasadíte druhú alebo tretiu a naopak.

Predpestovanie zo semienok

Pripravte si výsevnú nádobu a substrát do nej nasypte v nízkej vrstve. Vhodná je napríklad dobre prevzdušnená zemina z krtincov zmiešaná s pieskom. Semienka vysievajte po celej ploche alebo do riadkov, ale nie príliš nahusto. Plochu jemne uhlaďte dlaňou alebo hladítkom.

Nádobu umiestnite na teplé miesto v polotieni a prikryte vreckom alebo fóliou. Udržujte substrát vlhký, striekajte ho odstátou vodou z rozprašovača. Fóliu občas nadvihujte, aby sa priestor vetral, inak hrozí plesnivenie. Akonáhle sa objavia mladé rastlinky, opatrne ich vyberte zo substrátu a zasaďte zvlášť. Tento proces sa nazýva pikýrovanie alebo aj prepichovanie.

Tip: Predpestovanie zeleniny. Kedy a s čím je vhodné začať?

Na sadenie jednotlivých semenáčikov môžete použiť napríklad tégliky od jogurtov. Pokiaľ použijete rozstrihané plato od vajec alebo rolky od toaletného papiera, môžete rastlinky neskôr presadiť do záhona priamo v tomto obale. Pred presadením do záhona je vhodné výsadbu aspoň týždeň takzvane otužovať, teda vystavovať ju nižším teplotám, nie však mrazu. 

Niektoré semená sú otužilejšie, môžu sa preto vsádzať priamo do záhona – napríklad reďkovky. Tie môžete vysadiť akonáhle sa roztopí sneh, pôda by ale nemala byť príliš mokrá.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.