Ako dlho variť vajce – na mäkko, na tvrdo či stratené vajce

Ako dlho variť vajcia, to je otázka, s ktorou sa pri varení stretávame často, pokiaľ si nie sme istí, ako dlho danú surovinu variť. Prinášame vám skvelé tipy, ako dlho variť vajcia, aby boli presne podľa vašich chutí a na taký spôsob, ako si prajete. Naučte sa v kuchyni spoznávať ingrediencie a spôsoby ich prípravy.

Vyskúšajte overené tipy – ako dlho variť vajíčka a pripravte si chutné raňajky, obed či večeru.

Ako dlho variť vajcia na rôzne spôsoby

Ako dlho variť vajcia na mäkko

  • Doba varenia: presne 5 minút

Pokiaľ ste dostali chuť na vajíčka namäkko, do menšieho kastrólika si dajte zohriať dostatok vody, tak aby boli vajíčka celé ponorené. Vkladajte ich až do vriacej vody a odstopujte si presne 5 minút. Tento čas zaistí, že bielko vo vajíčku bude pevné a žĺtok zostane tekutý, jednoducho dostaneme vajíčka namäkko.

Dobrá rada: Do vriacej vody sa vkladajú vajíčka, ak sa chystáte robiť vajcia na mäkko alebo vajcia s tekutým stredom. Je to preto, aby ste mohli vysledovať presný čas varenia a vedeli ste, ako bude vyzerať žĺtok, teda stred vajíčka.

Ako dlho variť vajcia na tvrdo

  • Doba varenia: 9 minút

Pokiaľ vajíčko vkladáte rovno do vriacej vody, sledujte si potrebných 9 minút, kedy sa stihne dobre uvariť bielko aj žĺtok. Niektorí ľudia, predovšetkým tí, ktorí nemajú radi vajcia na mäkko, nechávajú vajíčka na tvrdo variť aj 12 a viac minút – pre istotu. Nie je to však potrebné, vajcia sa potom zbytočne vysušujú a budú sa mrviť.

Pokiaľ teda premýšľate, ako dlho variť vajíčko, aby bolo skutočne na tvrdo, odpoveď je 9 minút.

ako dlho variť vajce
Zdroj foto: Mikhaylovskiy / Shutterstock.com

Ako dlho variť vajíčko s tekutým stredom

  • Doba varenia: 7 minút

Ak ste stará škola, ktorá má v obľube klasické vajíčka s tekutým stredom, potom vám stačí 7 minút, pokiaľ vajcia vkladáte rovno do vriacej vody. Žĺtok vajíčka zostane polotekutý, bielko je krásne tuhé a pevné. Tieto vajíčka je najlepšie konzumovať ešte teplé, preto ich po vytiahnutí z hrnca jemne rozbite, ponorte do studenej vody a hneď olúpte. Dobrú chuť.

Ak ste niekedy počuli, že vajcia na tvrdo sú pre žalúdok ťažšie stráviteľnejšie, je to pravda, preto ak máte po zjedení pocit ťažoby na žalúdku, preferujte skôr vajcia s tekutým stredom, ktoré je jednoduchšie na strávenie.

Ako dlho variť stratené vajcia

  • Doba varenia: približne 3 minúty

Príprava strateného, resp. pošírovaného vajca si vyžaduje trochu zručností, dá sa to však ľahko naučiť, pokiaľ dodržíte postup.

Do stredne veľkého hrnca priveďte k miernemu varu vodu zmiešanú s lyžicou octu. Stratené vajcia je najlepšie vliať do hrnca tesne pred varením vody. Za pomoci veľkej lyžice miešajte vodu dookola a vytvorte v hrnci rýchly vír. Rozbité vajíčko potom vlejte do vodného víru a nechajte jemne povariť. Vajíčku môžete po vyliatí jemne pomôcť lyžicou, pokiaľ vidíte, že nemá úplne požadovaný tvar. Keď bude bielok stuhnutý, vajíčko vyberte z vody a opakujte toľkokrát, koľko stratených vajec potrebujete.

Ako ľahko olúpať vajcia

Lúpanie vajíčok vie byť niekedy pekne otravné, najmä ak sú vajíčka úplne čerstvé, a lúpu sa najťažšie. Prinášame vám však pár rád, ako si lúpanie vajíčok čo najviac uľahčiť.

  1. Voda s ľadom – Uvarené vajíčko vložte do studenej vody s ľadom. Po chvíli vajíčko ťuknite na jednej aj druhej strane, položte na kuchynskú linku a povaľkajte všetkými smermi. Prasknutá škrupina potom pôjde ľahko dole.
  2. Pri lúpaní vajíčka začnite na širšom konci, kde sa nachádza vzduchová bublina. Keď praskne, ľahšie odstránite tenkú bielu vrstvu pod ňou a lúpanie už pôjde oveľa jednoduchšie.
  3. Jedlá sóda a soľ – Do vody pri varení pridáme trochu soli (môžeme použiť aj sódu bikarbónu), čo zaistí zmäknutie škrupiny a jednoduchšie lúpanie.

Rady pri skladovaní a používaní vajec

Správne skladovanie aj izbová teplota vajíčka pri varení vie veľmi ovplyvniť výsledok pri varení či pečení. Prinášame vám pár osvedčených tipov pri manipulácii s vajíčkami.

  • Skladovanie: myslite na to, že optimálna teplota vajíčok v chladničke je 4 až 8 °C.
  • Uloženie v chladničke: vajíčka sa nemajú skladovať vo dvierkach, ako je to známe, ale skôr vzadu na poličke. A to z dôvodu, že vyžadujú stálu teplotu, ktorá sa v dvierkach chladničky nedá zaistiť.
  • Smer ukladania vajíčok: ak používate držiak na vajíčka, ukladajte ich vždy užšou časťou vajíčka dole
  • Použitie vajec: pred varením či pečením je dôležité vajíčka vždy vytiahnuť z chladničky a nechať ich zahriať na izbovú teplotu. Nebudú tak praskať, budú lepšie držať svoj tvar, jednoducho sa s nimi bude lepšie pracovať.

Tipy, ako dlho variť vajíčka sa raz za čas hodí v kuchyni každému, kto si nie je istý, ako vajcia pripraviť. Využite naše osvedčené tipy, ako dlho variť vajcia a pripravte si ich na taký spôsob, aký máte najradšej.

Zdroj: hestayathomechef.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.