Kombuchový nápoj – vyskúšajte tento zdraviu prospešný recept

Kombucha je huba s množstvom vitamínov a zdravých baktérií, resp. probiotík. Aké sú jej zdraviu prospešné účinky? Vyskúšajte tento recept na kombuchový nápoj.

Čo je kombucha?

Kombucha je huba či lišajník pochádzajúci z východnej Ázie, zrejme z Japonska alebo Číny. K nám do Európy sa dostala len v poslednom čase. Z tejto huby sa vyrábajú nápoje, predovšetkým čaje, ktoré napomáhajú nášmu telu k zdravšiemu fungovaniu a zlepšujú náš imunitný systém.

Účinky kombuchy

  • Kombucha obsahuje zdraviu prospešné probiotické baktérie, ktoré môžu mať priaznivý vplyv na tráviaci systém. Môžete tak predchádzať ťažkostiam ako je nadúvanie, zápcha alebo hnačka.
  • Je bohatá na antioxidanty a vitamíny, preto zohráva úlohu aj pri posilňovaní imunity.
  • Vďaka čaju, ktorý sa na prípravu kombuchového nápoja používa (najčastejšie čierny alebo zelený), obsahuje tiež kofeín, ktorý vás môže nabudiť.
  • Môže zohrať úlohu pri regulácii chuti do jedla, preto je často súčasťou jedálnička počas diét.

Môže mať kombucha negatívne účinky? Kombucha môže interagovať s niektorými liekmi, preto je dôležité poradiť sa s lekárom pred jej konzumáciou, ak užívate akékoľvek lieky. Niektorí ľudia môžu po konzumácii kombuchy pociťovať tráviace ťažkosti, zvyčajne sú však len prechodné. Začnite radšej s malým množstvom kombuchy a postupne zvyšujte dávku.

Aký čaj použiť na kombuchový nápoj?

Najlepšie je kombuchu kombinovať s čiernym čajom. Osvedčený je aj čaj zelený. Sú varianty, kedy môžeme použiť aj bylinkové čaje s rôznymi príchuťami.

Kde kúpiť kombuchu?

Násadu kombucha (fungus) na domácu výrobu kombuchového nápoja môžete kúpiť v obchodoch so zdravou výživou, bio obchodíkoch či špecializovaných online obchodoch. Zoženiete ju dokonca aj v niektorých lekárňach.

Tip: Vyskúšajte tiež recept na pečený čaj zo šípok, jabĺk a pomarančov.

násada kombucha
Zdroj foto:flyalone / Adobestock.com

Recept na kombuchový nápoj

Pokiaľ sa rozhodnete, že nechcete utrácať za hotové nápoje v obchode, môžete si takýto nápoj pripraviť aj doma. Je to pomerne jednoduché.

Suroviny

  • 2 l čistá voda,
  • 150 g cukor,
  • 10 g sypaný čaj (alebo 4 sáčky),
  • samotná kombucha.

Postup prípravy

Je dôležité vedieť, že celý čaj nesmie prísť do kontaktu s kovom. Dbáme preto na to, aby sme používali správne nádoby a náčinie. Potom sa môžeme pustiť do samostatnej prípravy – tá je takmer rovnaká, ako varenie klasického čaju.

  1. Uvaríme čistú vodu, ktorú osladíme cukrom.
  2. Potom vložíme 4 sáčky alebo 10 gramov sypaného čaju a zamiešame. 
  3. Necháme zhruba 10 minút lúhovať.
  4. Po tejto dobe môžeme skontrolovať, či sa nám čaj úplne vylúhoval a vyberieme vrecká. Necháme vychladnúť zhruba na izbovú teplotu.
  5. Následne nápoj prelejeme do sklenenej nádoby. Najčastejšie sa môžu použiť zaváracie poháre od uhoriek, či iné sterilizované suroviny.
  6. Prišiel čas na pripravenú kombuchu. Tú umiestnime do pohára s čajom tak, aby svetlejšia strana bola na hladine. Potom celú zmes prikryjeme čistou utierkou alebo plátienkom. 
  7. Po celú dobu ležania môžeme pozorovať, ako nám huba pláva na povrchu pohára. Je tiež bežné, že klesne dole, nič sa však nedeje, opäť vypláva hore. 
  8. Takto necháme celý nápoj lúhovať zhruba 5 až 7 dní na mieste, kam nesvietia priame slnečné lúče.
  9. Potom stačí nápoj len zliať do sklenených fliaš a umiestniť do chladničky. Môžeme konzumovať aj počas lúhovania. 
  10. Po týždni lúhovania je dobré nápoj vypiť do 5 dní, inak začne kvasiť a stratí svoju chuť.

Pozn.: Tento nápoj je veľmi chutný. Môžu ho konzumovať všetky vekové kategórie, vrátane detí. Nie je však zdravé piť nápoj vo veľkej miere, slúži iba ako doplnok stravy.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.