Šafrán – použitie, skladovanie a ako rozpoznať pravý šafrán?

Šafran je najrozšírenejším korením hlavne v Španielsku, kde sa používa na prípravu mnohých jedál, najmä na ryžu. Vyznačuje sa svojou chuťou a červenkastou farbou. Avšak šafran môžete používať ako na mäso, ryby, cestoviny, tak dokonca aj na prípravu dezertov.

Šafrán v kuchyni

Používa sa ako korenie najmä v španielskej, francúzskej, ale aj orientálnej kuchyni. Okrem toho sa ale využíva aj ako bylinka napríklad na prípravu čaju. Šafran sa používa na podčiarknutie chuti vami pripravovaného jedla, mnohokrát môže nahradiť aj soľ. Avšak kvôli jeho intenzívnej chuti by ste to nemali s týmto korením preháňať.

Najčastejšie sa používa jeho mletá sušená forma, ktorá sa pridáva do omáčok, gulášov a ďalších. Alebo môžete na šafrane pokojne postaviť celé jedlo, ako je napríkla chutná šafránová omáčka, polievka alebo krémové šafránové rizoto.

Ako pripraviť šafrán pred varením?

Existuje niekoľko základných metód, ako pripraviť túto bylinu pred varením. Avšak tá najviac klasická je namočiť štipku šafranu do niekoľkých lyžíc teplej vody a nechať ho tam minimálne dvadsať minút. Alebo pokojne aj dvanásť hodín. Šafran pri kontakte s vodou totiž dokáže uvoľniť svoju chuť, pretože sa začne rozťahovať. Nemusíte ale používať iba vodu, pokojne ho namočte do vývaru, mlieka či do vína.

Tip: Najlepšie je šafran namočiť už večer, keď viete, že na druhý deň na obed ho budete používať.

Pokiaľ ho nechcete namáčať, môžete ho rozdrviť na prášok, ktorý pridáte do svojho jedla. Ďalšou možnosťou je túto bylinu opiecť a až potom rozomlieť na prášok.

Ako rozpoznať pravý šafrán?

Šafrán, ktorý je známy aj ako “červené zlato”, je jedno z najdrahších korenín na svete. Jeho vysoká cena a obľúbenosť však vedú k jeho častému falšovaniu. Najčastejšie sa pri tom používajú dve rastliny, a to požlt farbiarsky (šafrán planý) a nechtík lekársky. Ako teda rozpoznať pravý šafrán?

Ako rozpoznať pravý šafrán
Zdroj foto: Yaroslav

Pravý šafrán pozostáva z tenkých, jemných nitiek, ktoré sú červené alebo tmavočervené s jemným žltkastým odtieňom na koncoch. Nitky by mali byť rovnomerné, suché a nezlomia sa pri dotyku. Ak sa vám zdajú príliš hrubé, jednoliate alebo majú iné farby okrem červenej a žltej, môže ísť o falzifikát.

Pravý šafrán má okrem toho výraznú a bohatú arómu, ktorá je ľahko rozpoznateľná. Má tiež jemnú, ale výraznú chuť, ktorá je trochu sladká s horkým záverom. Ak je príliš horký alebo bez chuti, môže ísť o falzifikát.

Pravý šafrán by mal vo vode postupne uvoľňovať svoju farbu, zatiaľ čo falšovaný šafrán môže rýchlo uvoľniť farbu alebo zmeniť vodu na nerealisticky silnú červenú.

Ako skladovať šafrán?

Vzhľadom na to, že pri varení naozaj nespotrebujete veľa šafranu, mali by ste ho nakupovať v malom množstve, aby si zachoval svoju čerstvosť. Skladovať by ste ho mali vo vzduchotesnej nádobe na tmavom a suchom mieste, najlepšie v špajze. Tiež môžete túto nádobu zabaliť do alobalu, aby ste ho uchránili pred svetlom.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.