Cuba libre – recept na osviežujúci jednoduchý nápoj

Cuba libre pozná jednoducho každý – a snáď každý si ho už doma niekedy pripravoval. Nepotrebujete totiž veľa ingrediencií, ani shakerov či iných pomocníkov. Hotovo máte za chvíľu a obľúbené osvieženie si môžete vychutnať kedykoľvek.

Čo je Cuba libre?

Cuba libre je snáď najznámejší drink. Jeho základom sú 2 hlavné ingrediencie, a to rum a cola. Jeho príprava je úplne jednoduchá. Možno preto je cuba libre drink tak obľúbený. Ako už názov vypovedá, tento drink vznikol na Kube.

Vznikol v čase, keď Kuba bojovala za nezávislosť od Španielska. Cuba libre totiž v preklade znamená „slobodná Kuba“. Historické pramety tvrdia, že jeden americký vojak počas bojov za slobodu zasadil na Kube vetvičku limetovníka, aby označil, kde budú jeho vojská ubytované. A na znamenie podpory kubánsky ľud začal týmto vojakom ponúkať rum s colou, a práve limetkovou šťavou. A cuba libre recept bol na svete.

Recept na Cuba libre

Pripravte si rýchly tradičný recept, ktorý bude všetkým chutiť. Obľúbený nápoj pre každú párty. Poďme sa pozrieť, ako urobiť Cuba libre.

Suroviny

  • 50 ml bieleho rumu,
  • 30 ml coly,
  • 15 ml limetkovej šťavy,
  • ľad,
  • plátok limetky na ozdobu.

Postup prípravy

  1. Do pohára naplneného ľadom nalejte biely rum.
  2. Pridajte čerstvú limetkovú šťavu.
  3. Dolejte colu.
  4. Jemne premiešajte.
  5. Ozdobte plátkom limetky.
cuba libre s limetkou a ľadom
Zdroj foto: JulijaDmitrijeva / Shutterstock.com

Aký rum do cuba libre použiť?

Najčastejšie sa do Cuba libre zloženia pridáva biely rum. A to hlavne z toho dôvodu, že jeho chuť je neutrálna, takže sa jednoducho spojí s ostatnými príchuťami kokteilu, ako je cola a limetka. Rum tak nedominuje ako ostatné druhy alkoholu, preto je chuť všetkých ingrediencií vyvážená. Môžete ale samozrejme druh rumu prispôsobiť svojej chuti, každý druh bieleho rumu sa líši vo svojej chuti a charaktere. Najčastejšie značky sú Bacardi, Havana Club a ďalšie.

Cuba libre nealko

Cuba libre nealko je taktiež jednoduchý drink. Jednoducho v predchádzajúcom recepte vynechajte biely rum, zmiešajte iba colu s limetkovou šťavou. Pokiaľ chcete ale tento nealkoholický drink ozvláštniť, pridajte napríklad vetvičku mäty, nadrvený trstinový cukor či špeciálne sirupy s príchuťou podľa vlastnej preferencie. Fantázii sa medze nekladú. 


Ďalšie obľúbené drinky a nápoje

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.