Raňajky pre deti – 10 tipov na jednoduché recepty

Zdravé raňajky sú pre deti dôležité ako z pohľadu zdravia, tak z pohľadu vývoja. Máme pre vás niekoľko tipov na raňajky pre deti, ktoré dodajú vašim deťom energiu na celé dopoludnie.

Deti často svoje desiaty vyhadzujú do koša alebo ich rozdávajú kamarátom, vyvážená strava je ale veľmi dôležitá a desiata je rovnako dôležitá ako napríklad raňajky alebo obed. Zvlášť potom deti v škole potrebujú doplniť energiu. Dochádza vám inšpirácia? Tu je naša zbierka receptov.

Tu máte desať tipov na rýchle, a pritom vyvážené a zdravé raňajky pre deti.

Ako pripraviť raňajky pre deti?

Ešte, než sa do prípravy pustíte, skúste si k sebe zavolať aj deti, aby vám pomohli. Možno im potom budú chutiť raňajky o niečo viac. Je však vždy dôležité ustrážiť, čo deti počas dňa v škole jedli. Naozaj nie je dobré deťom natrieť chlieb s paštétou alebo trvanlivou salámou.

A nezabudnite ani na to, že deti jedia hlavne očami. Čo sa im nepáči vzhľadovo, to obvykle nechcú ani jesť. Na raňajky kúpte pekný desiatový boxík a skúste jedlo vždy aj farebne oživiť. Myslite ale aj na to, čo dieťa je a čo mu chutí. Pokiaľ mu pribalíte niečo, čo vyložene odmieta, nemôžete sa potom čudovať, že to neje. Skúste nájsť kompromis. Je naozaj z čoho vyberať.

Celozrnné pečivo so syrom, šunkou a zeleninou

Celozrnná bageta alebo celozrnný chlieb môžu tvoriť základ chutných a zdravých raňajok pre deti, stačí ich natrieť maslom alebo taveným syrom a pridať niekoľko plátkov šunky. K takej desiate nikdy nezabudnite pribaliť aj kúsok obľúbenej zeleniny. Bagetu je možné doplniť o plátky uhorky alebo reďkovky, vhodná je aj paradajka.

Tuniaková bageta

Pokiaľ vaše dieťa neodmieta ryby, čo sa bohužiaľ dosť často stáva, pripravte mu na raňajky tuniakovú bagetu. Jednu celozrnnú alebo grahamovú bagetu natrite čerstvým smotanovým syrom a pridajte tuniakovú nátierku. Opäť je jedlo vhodné doplniť o kúsok zeleniny, v tomto prípade môžete do bagety vložiť natrhaný ľadový šalát.

Chleba s vajíčkom

Niečo také obyčajné ako je chlieb s vajíčkom môže dieťa určite oceniť. Zvoľte opäť radšej celozrnný chlieb, natrite ho maslom a pridajte na kolieska pokrájané vajcia uvarené natvrdo. Ozdobiť ho môžete ešte nasekanou pažítkou.

Vajíčková nátierka s rožkom

Že dieťa veľmi varené vajcia nezaujalo? Vyskúšajte iné spôsoby varenia vajíčka, alebo mu urobte poctivú domácu vajíčkovú nátierku z tvarohu. K tej sa hodí rožok a samozrejme aj kúsok čerstvej zeleninky.

Deti, ktoré sa chystajú zjesť svoje zdravé raňajky.
Zdroj foto: Monkey Business Images / Shutterstock.com

Vaječná omeleta so šunkou

A pretože sú vajíčka zdravé, je tu do tretice ďalší tip na desiatu s vajíčkami. Pripravte svojej ratolesti chutnú vaječnú omeletu so šunkou, pridajte pečivo a zeleninu – a máte zdravé raňajky hotové.

Palacinky s lekvárom

Ani sladké raňajky nie sú od veci, ak doma pripravíte čerstvú palacinku, dieťaťu ju pokojne natrite obľúbenou marmeládou a pridajte kúsok ovocia, napríklad jabĺčko. Tomuto pokrmu určite neodolá.

Jogurt s ovocím

Aj jogurt je vhodnou desiatou, pozor však na to, aký vyberáte. Ideálne by to mal byť biely jogurt doplnený o čerstvé ovocie. Pokiaľ má dieťa rado sladké jogurty, vyrobte si ho doma. Stačí, keď do bieleho jogurtu pridáte asi lyžičku marmelády podľa chuti a rýchle raňajky pre deti sú hotové. Je to rozhodne zdravší variant ako kupované ovocné jogurty, v ktorých je príliš veľa cukru.

Vianočka s maslom a marmeládou

Deti sú jednoducho na sladké – ale namiesto toho, aby mali chuť na čokoládové oblátky alebo sa pchali cukríkmi, dajte im radšej zdravší variant sladkej desiaty. Vhodná je aj vianočka s maslom a marmeládou alebo medom, zapiť to môžu kefírovým mliekom alebo jogurtovým nápojom.

Chutný ovocný šalát

Pokiaľ dieťa nechce jesť ovocie v celku, môžete mu ho nakrájať a pripraviť šalát. Zmiešať môžete kúsky jabĺčok, hroznových guličiek, hrušiek alebo mandarínok, pridať môžete aj nastrúhanú mrkvu. Šalát môžete pokvapkať aj medom, aby bol sladší.

Ovsená kaša s javorovým sirupom

Ovsenú kašu pripravíte za chvíľu, ovsené vločky je možné povariť v mlieku aj vo vode. Vychladnutú kašu dajte do uzatvárateľnej misky a pokvapkajte javorovým sirupom, ozdobiť môžete aj orieškami alebo ovocím.

Pripraviť zdravé a zároveň veľmi chutné raňajky pre deti nie je zase také ťažké.


Ďalšie zaujímavé a jednoduché recepty

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.