Kombuchový nápoj – pripravte si doma tento zázračný elixír

Kombucha je huba či lišajník pochádzajúci z východnej Ázie, zrejme z Japonska alebo Číny. K nám do Európy sa dostala len v poslednom čase. Z tejto zázračnej huby sa vyrábajú nápoje, predovšetkým čaje, ktoré napomáhajú nášmu telu k zdravšiemu fungovaniu a zlepovaniu munitného systému.

Je dokázané, že čaje, skôr potom ten zelený, sú samy o sebe zázračnými nápojmi. Čo ak pridáme do takého čaju ešte aj liečivú kombuchu? Telo nám potom určite poďakuje.

Kombucha ako zdravý nápoj

Kombucha je huba s veľkým množstvom zdravých baktérií. Obsahuje tiež obrovskú dávku vitamínov, najmä vitamínu B. Pozor ale na kombuchu pripravovanú u vás doma. Tá môže obsahovať až tri percentá alkoholu a môže nášmu telu niekedy skôr ublížiť. Oveľa bezpečnejšie je kúpiť už hotovú a zabalenú kombuchu v kamennom alebo internetovom obchode.

Recept na kombuchový elixír

Pokiaľ sa však rozhodneme, že nechceme zbytočne utrácať za hotové nápoje v obchode, môžeme si takýto nápoj pripraviť aj doma. Je to celkom jednoduchá príprava a takmer nič na to nepotrebujeme.

Suroviny

Ako už je spomenuté, na prípravu potrebujeme iba to, čo nájdeme v každej domácnosti. Je to veľmi jednoduché. Stačí nám iba:

  • čistá voda,
  • cukor,
  • čaj,
  • samotná kombucha.

Postup prípravy

Je dôležité vedieť, že celý čaj nesmie prísť do kontaktu s kovom. Dbáme preto na to, aby sme používali správne nádoby a náčinie.

Potom sa môžeme pustiť do samostatnej prípravy zázračného elixíru. Pripravíme si všetko potrebné a môžeme začať. Celá príprava je takmer rovnaká, ako varenie klasického čaju.

  1. Uvaríme si 2 litre čistej vody, ktorú osladíme 150 gramami cukru. Potom vložíme 4 sáčky, alebo 10 gramov sypaného čaju a zamiešame. Necháme zhruba 10 minút lúhovať.
  2. Po tejto dobe môžeme skontrolovať, či sa nám čaj úplne vylúhoval a vyberieme vrecká. Necháme vychladnúť zhruba na izbovú teplotu.
  3. Následne nápoj prelejeme do sklenenej nádoby. Najčastejšie sa môžu použiť zaváracie poháre od uhoriek, či iné sterilizované suroviny.
  4. Prišiel čas na pripravenú kombuchu. Tú umiestnime do pohára s čajom tak, aby svetlejšia strana bola na hladine. Potom celú zmes prikryjeme čistou utierkou alebo plátnom. Po celú dobu ležania môžeme pozorovať, ako nám huba pláva na povrchu pohára. Je tiež bežné, že klesne dole, nič sa však nedeje, opäť vypláva hore. Takto necháme celý nápoj lúhovať zhruba 5 až 7 dní na mieste, kam nesvietia priame slnečné lúče.
  5. Potom stačí nápoj len zliať do sklenených fliaš a umiestniť do chladničky. Môžeme konzumovať aj počas lúhovania. Po týždni lúhovania je dobré nápoj vypiť do 5 dní, inak začne kvasiť a stratí svoju chuť.
Príprava domácej kombuche.
Zdroj foto: chomplearn / Shutterstock.com

Aký čaj použiť na kombuchový nápoj?

Hubu môžete kúpiť, alebo pokiaľ sa medzi nami nájde odvážlivec, ktorý sa nebojí vypestovať si ju sám, samozrejme aj to je možné. Aspoň máme istotu, že naša odroda nebude škodlivo chemicky upravená. Nie nadarmo sa hovorí, že čo je z našej záhradky, je pre naše telo to najlepšie, čo mu môžeme dať.

Najlepšie je kombuchu kombinovať s čiernym čajom. Osvedčený je aj čaj zelený. Sú varianty, kedy môžeme použiť aj bylinkové čaje s rôznymi príchuťami.

Tento nápoj je veľmi chutný. Môžu ho konzumovať všetky vekové kategórie, vrátane detí. Nie je však zdravé piť nápoj vo veľkej miere, slúži iba ako doplnok stravy.


Tipy na ďalšie články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.