Ryžový nákyp s ovocím – recept ako od babičky

Recept na ryžový nákyp s ovocím si zamiluje snáď každý, kto má rád sladké pokrmy. Pripravili sme pre vás recept na jednoduchý ryžový nákyp so slivkami alebo iným ovocím podľa chuti.

Ako vznikol ryžový nákyp

Človekom, ktorý môže za to, že sa tento pokrm dostal až k nám, bol zrejme rakúsky maršal, pôvodom Čiech, Josef Václav Radecký z Radče, ktorý ho objavil na svojich cestách Talianskom. Keďže to nebol len vojak, ale aj veľký gurmán, návod na nákyp doviezol do Rakúska, kde sa stal čoskoro vyhľadávanou pochúťkou. V rakúskych kuchyniach vtedy pracovalo veľa českých a moravských dievčat a tie sa postarali o to, že sa tento pokrm dostal až do Česka a na Slovensko. 

Rakúska verzia sa piekla s veľkou dávkou masla, cukru a vajec, čo bolo potrebné v našich chudobnejších krajinách trošku poupraviť. Vznikla teda akási „odľahčenejšia“ verzia, navyše obohatená o ovocie.

S akým ovocím kombinovať ryžový nákyp

Štavnatý ryžový nákyp je ideálnym teplým sladkým obedom alebo studeným osviežujúcim dezertom. Ovocie v ňom obsiahnuté môže byť čerstvé, kompótované (napríklad ryžový nákyp s broskyňami alebo čerešňami) aj mrazené. 

TIP: Čo sa týka druhu ryže, potom sa ako najlepšia osvedčila tá najobyčajnejšia, ktorá sa ľahko rozvarí a nezostávajú v nej tvrdé zrniečka. 

Do nákypu si navyše môžete pridať, čo je vám milé. Napríklad hrozienka, ktoré potom v kombinácii s  jablkami a škoricou dávajú pokrmu lahodnú chuť a vôňu. Kto nemá hrozienka rád, môže pridať v podstate akékoľvek iné sušené ovocie. 

Obohatiť ryžu sa dá aj sekanými orieškami alebo strúhanou čokoládou. Hotový pokrm potom polejeme medom, javorovým sirupom, malinovou šťavou alebo napríklad trochou rozvareného a zriedeného ovocia s cukrom

Ten, kto má rád „suchšiu“ verziu, si môže ryžový nákyp posypať iba horkým kakaom a cukrom. Obľúbený je aj ryžový nákyp s tvarohom. V chuti a zdobení sa vašej fantázii medze nekladú a ide o to, aby ste si „vyrobili“ pokrm, ktorý zachutí práve vám.

shutterstock 572253265
Zdroj foto: Irina Meliukh / Shutterstock.com

Recept na ryžový nákyp so slivkami

A teraz k samotnému pokrmu. Pripravili sme pre vás recept na šťavnatý ryžový nákyp so slivkami. Ak ich však nemáte radi, môžete slivky nahradiť akýmkoľvek iným ovocím, napríklad jahodami alebo marhuľami.

Suroviny

Na 4 poriadne porcie si pripravíme:

  • 150 g ryže, čo je odhadom 1 čajový hrnček,
  • ½ litra plnotučného mlieka,
  • 2 štipky soli,
  • 5 vajíčok,
  • 100 g mletého cukru,
  • 80 g masla,
  • ½ lyžičky mletej škorice,
  • 10 – 15 sliviek, ideálne z vlastnej záhradky.

Postup prípravy

  1. Ryžu dáme na sitko a poriadne ju prepláchneme tečúcou studenou vodou.
  2. Nasypeme ju do zhruba 1 litra vriacej, 1 štipkou osolenej vody a cca 5 minút povaríme.
  3. Potom ryžu zlejeme a vrátime späť do hrnca. Tentokrát ju zalejeme takmer vriacim mliekom. Zamiešame, osolíme druhou štipkou soli, zakryjeme pokrievkou a na čo najmenšom plameni varíme do mäkka, resp. do doby, kým sa všetko mlieko vsiakne do ryže. Táto fáza trvá tak 10-15 minút. Ryža v mlieku môže mať snahu sa pripaľovať, tak ju občas premiešame.
  4. Do mäkkej horúcej ryže vmiešame ¾ nachystaného masla a za občasného premiešania ju necháme takmer vychladnúť.
  5. Zapneme rúru a vyhrejeme ju na 170 ° C.
  6. Na sporáku privedieme do varu asi 1,5 litra vody.
  7. Kým kaša vychladne, oddelíme bielky od žĺtkov. Prvé spracujeme žĺtky, a to tak, že do nich pridáme polovicu dávky cukru a buď ručne, alebo pomocou robota, ich vymiešame do svetlej, hustej peny.
  8. V druhej miske začneme šľahať bielky a postupne do nich pridávať druhú polovicu cukru. Šľaháme tak dlho, až je sneh krásne tuhý. Aj tu je lepšie využiť prácu šľahača.
  9. Teraz si nachystáme veľkú misu, do ktorej dáme vychladnutú ryžu, našľahané žĺtky, škoricu a ¾ tuhého snehu. Všetko zľahka zmiešame.
  10. Zapekaciu nádobu vymažeme maslom a nalejeme do nej ryžovú hmotu, ktorej povrch pokryjeme vykôstkovanými a na štvrtinky prekrájanými slivkami (reznou stranou dole). Na slivky natrieme zvyšok snehu.
  11. Nádobu s ryžovým nákypom s ovocím a penou vložíme do vyššieho plechu, do ktorého opatrne nalejeme asi tak 1-2 cm vriacej vody. Takto pečieme bez otvárania rúry 50 minút.
  12. Po tejto dobe vypneme rúru, zľahka pootvoríme jej dvierka a upečený ryžový nákyp so snehom na vrchu necháme ešte ½ hodinky odpočívať.
  13. A to je celé. Teraz môžeme podávať buď teplý alebo studený.

Zdroj: bbcgoodfood.com

Ďalšie recepty na sladké pokrmy


Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.