Spracovanie zeleniny – tipy a triky, ako ju uskladniť

Blíži sa koniec leta a s ním aj spracovanie zeleniny. Preto je dôležité vedieť, ako svoju vypestovanú úrodu správne uskladniť. Je veľa možností, ktoré vám pomôžu zabrániť zbytočnému vyhadzovaniu úrody kvôli jej hnitiu po pár dňoch. V tomto článku vám prezradíme, ako na to.

Uchovávanie v chlade

Dôležité je vybrať vhodný priestor na uchovanie zeleniny, aby bol vzdušný a chladný, s ideálnou teplotou 0-4 °C. Malo by to byť miesto, kde je dostatok tmy. Pokiaľ je miestnosť príliš vlhké, skúste často vetrať – alebo skvelým trikom je vložiť medzi úrodu obrúsok, ktorý vpije vlhkosť do seba. Ak máte opačný problém, že je v miestnosti sucho, pokropte zem vodou.

Neumývajte zeleninu pred skladovaním

Pokiaľ sa vám zdá zelenina špinavá, môžete ju utrieť kúskom handry, ale v žiadnom prípade ju neumývajte. Aj keď vám to príde logické. Zeleninu umyte iba v prípade, že ju hneď hodláte konzumovať. Umytím povrchu úrody sa môže stať, že zmyjete prirodzený povrch, ktorý ju chránil proti hnilobe.

Neuchovávajte zeleninu v chladničke

Určite si hovoríte prečo? Každý z nás hneď po zbere či nákupe umiestni zeleninu do chladničky. Ale tým, že bude zelenina v chlade, sa môže stať, že jej povrch začne byť nepríjemne slizký. Uchovávajte ju skôr v izbovej teplote.

Nakrájanú rýchlo do vody

Pokiaľ ste zeleninu orezávali alebo ju krájali, skúste ju vložiť do misy s vodou. Zelenina vydrží dlho čerstvá a nepokazí sa.

Čo skladovať oddelene?

Vedeli ste, že zemiaky a cibuľa by sa nemali skladovať spolu? Väčšina z vás to tak možno robí – a rýchlo si to určite rozmyslí. Ak ich budete uchovávať spoločne, stane sa to, že im začnú klíčiť výhonky a zelenina sa stáva nejedlou.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Zaváranie ovocia a zeleniny – postup a zásady

Druhy zeleniny, ktoré majú rady tmu

Na uschovanie sú vhodné pivnice, šuplíky, krabice, a pokiaľ také miesto nemáte, môžete zeleninu uložiť do vrecka a urobiť doň diery, aby prúdil vzduch. Mnoho z vás určite vie, o aký druh zeleniny sa jedná. Ide o cesnak, cibuľu a zemiaky. Pokiaľ pridáte k zemiakom pár jabĺk, zaručíte tým ich dlhšiu výdrž. Môžete tiež cibuľu a cesnak po vytiahnutí z pôdy zviazať do zväzku, a potom ich nechať zavesené v tme napríklad na tyči.

Skladovanie zemiakov.
Zdroj foto: soeka / Shutterstock.com

Využite vody a vlhkosti

Zelenina, ktorá zostane dlhšie svieža a vyhľadáva vodu, je napríklad špargľa, ktorá je ako kvety. Ďalej tiež napríklad brokolica a karfiol zostanú dlhšie čerstvé, keď ich postavíte do vody.

Sušenie a zavarenie

Zelenina, ktorú môžete sušiť, je napríklad paprika. Tú môžete po usušení pomlieť a použiť ako korenie. Ďalej môžete sušiť aj napríklad paradajky, ktoré sú vhodnou surovinou na varenie. Zavárať môžete akúkoľvek zeleninu, to už záleží na vás.

TIP: Usušiť si môžete aj mrkvu a petržlen, z ktorých môžete následne vyrobiť domácu vegetu.

Pripravte si napríklad domáce lečo či zavarenú repu s kapustou. Tieto jedlá sú veľmi vhodné na zimu vďaka vysokému obsahu vitamínov.

Zdroj: happymag.sk, zdravy-domov.doktorka.cz


Ďalšie tipy do kuchyne

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.